Satıyorum, Saaat, Sattım

Teklif, diye başlıyor müzayedeye elinde çil çil eski paralar olan satıcı: Uganda, Polonya, Yugoslavya, Alman, Osmanlı, Filipin, Romanya, Bulgaristan paralarını teker teker veya gruplar halinde müzayedeyi izleyenlerin beğenisine sunuyor. Elindeki paraları 1 Lira’dan tutunda 400 Lira’ya kadar satışa çıkarıyor.

Sıra diğer satıcıya geliyor. Elindeki içi dolu,şimşir ağacından, eski bir sandık gösteriyor haziruna: Eskiden bunda kekik yağı satılırmış. Aldığım teyze sanırım yakınlarından saklamış. (sandığı açarak) içindeki diğer eski eşyaları göstererek: 30 Lira’dan başlıyorum. Var mı artıran? diyor. Ama katılımcılar ya fiyatın yüksekliğinden veya içindeki eşyalardan tatmin olmamış ki ilgilenmiyorlar. Satıcı eşyalarını geri çektiğini deklare ediyor.

30 adet çeşitli tarihlere ait Antalya kartpostalları 1 Lira’dan satışa çıkıyor. 1 Liraya satılıyor…

Tarihten silinen ülkelerin silinmeyen paraları sürekli el değiştiriyor. Kızıl Kimerlerin parası, Guatemala’nın plastik parası, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu paraları…

I.Dünya savaşından kalma 6 adet Avusturya asker mektubu zarfları ile bilirkte 15 Lira’ya yeni sahibine gidiyor…

Diğer yaşlı bir müzayedeci, üzerinde Türkiye haritası olan duvar halısını 10 Lira’dan çıkarıyor satışa. 15 Lira teklif geliyor. Akabinde son fiyat 20 Lira’ya yeni müşterisine gidiyor.

Bunun gibi yaklaşık 15 satıcı getirdikleri eski, hatıra veya koleksiyon ürünleri büyük bir heyecanla sunuyorlar müzayedeyi izlemeye gelenlere.

Müzayede hep İstanbul’da yapılır sanırdık. Okuduğunuz müzayede ise Antalya’da yapılıyor. Kent kültürünün, geçmiş zamanın izlerini sürebileceğiniz bu mekânda, çocukluk günlerine gidip, anne ve ninelerimizin eşyalarını görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Cumhuriyet Meydanı karşısı sahaflar- antikacılar sokağında bulunan bir pasajın koridorunda her Cuma akşamı saat 19:00’da başlayan ve yaklaşık 2 saat boyunca hatıralarınızı tazeleyip nostaljik anlar yaşayabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda Avrupa kentlerinde hızla artan amatör müzayede pazarları turistlerin ve antika avcılarının yeni çekim merkezi oldu. Bu konuda Hürriyet’te İrem Yılmaz’ın “Paris ve Amsterdam bit pazarları’nın antika avcılarının gözdesi” olması konusunda bilgi veren yazısını da okumayı ihmal etmeyin… http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/22264092.asp

Umarız bir pasajın koridorunda gerçeklşetirilen Antalya’nın tek müzayedesi ilerleyen zamanda daha çok katılımcı ile daha çok meraklının buluşacağı bir yerde yapılmaya başlar. Belediyelerimiz bu konuda yardımcı olabilirler…

7 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir