Şehre Döndüler, Altın Portakallarını Aldılar!

Seher Özen Karadeniz


Uluslararası Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünün iptal etmesinin ardından, sektörün geleceğine dair endişe duyan sinemacıların Yönetmen Kaan Müjdeci’nin öncülüğünde dayanışmayla, neşeyle, umutla, cesaretle yola çıkarak iki yıldır İstanbul’da düzenlediği yarışmanın kazananları, ödüllerini, festivalin gerçek mekanında dün yeniden aldılar.

“Bir gün bu şehre yeniden döneceğiz” mottosuyla düzenlenen 54. Ve 55. Ulusal Yarışma’nın ödülleri 56. Antalya Film Festivali kapsamında AKM Perge Salonu’nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi. Selin Şekerci ve Alican Yücesoy’un sunuculuğunu üstlendiği törene yarışmanın kazananları ve konuk sanatçılar katıldı.


54’üncü Ulusal Yarışma kapsamında En İyi Senaryo Ödülü, ‘Körfez’ filmine verildi. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, sanatçı Demet Evgar tarafından ‘Daha’ filmindeki rolleri ile Ahmet Mümtaz Taylan ve Hayat Van Eck’e takdim edildi. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü de Serhat Kılıç tarafından ‘Kar’daki rolüyle Hazar Ergüçlü’ye verildi. Törende En İyi Film Ödülü Onur Saylak’ın ‘Daha’ filmine verilirken, En İyi Yönetmen Ödülü ise ‘Put Şeylere’ isimli filmiyle Onur Ünlü’ye verildi.


Yeniden 54’üncü ve 55’inci Ulusal Yarışma ödülleri verildi

Hülya Uçansu, Kadir İnanır, Nihal Yalçın, Sarkis, Sevin Okyay ve Tayfun Pirselimoğlu’ndan oluşan 54. Ulusal Yarışma’nın jürisi En İyi Film Ödülü’ne Onur Saylak’ın yönettiği ‘Daha’yı layık görmüştü. En İyi Yönetmen Ödülü’nü ‘Put Şeylere’ ile yarışan Onur Ünlü, En İyi Erkek Oyuncu ‘Daha’da rol alan Ahmet Mümtaz Taylan ve Hayat Van Eck’ ve En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü ise ‘Kar’da başrolü üstlenen Hazar Ergüçlü aldı. En İyi Senaryo Ödülü, Emre Yeksan’ın ilk filmi ‘Körfez’le Yeksan ve Ahmet Büke’ye verildi.

Törende daha önce İstanbul’da düzenlenen 55’inci Ulusal Yarışmanın da en iyilerine ödülleri verildi. En İyi Senaryo Ödülü ‘Sibel’ filminin yazarları Çağla Zencirci, Ramata Sy ve Guillaume Giovanetti’ye verildi. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ‘Yol Kenarı’nda oynadığı rolüyle Tansu Biçer’e Ercan Kesal tarafından verildi. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne ise ‘Sibel’ filmindeki rolü ile Damla Sönmez layık görüldü. Törende En İyi Yönetmen seçilen Mehmet Ali Konar’a ve En İyi Film seçilen ‘Yol Kenarı’nın yönetmeni Tayfun Pirselimoğlu ve Vildan Erşen’e ödül heykelciği layık görüldü.

 

Seher Özen Karadeniz – Yönetmen Kaan Müjdeci

Gecenin sonunda Antalya’da düzenlenemeyen 54’üncü ve 55’inci Ulusal Yarışmalarını İstanbul’da organize eden yönetmen Kaan Müjdeci’ye plaket verildi. Plaketini almak için sahneye çıkan Kaan Müjdeci, teşekkür konuşmasında; “Bize bugünleri yaşatan eski yönetime çok teşekkür ederim, onlar olmasaydı olmazdık” dedi. Tören, ödül alanların ve verenlerin toplu fotoğraf çekmesiyle sona erdi.

Anahtar Kelimeler:,

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir