Şehrimde Yeni Adresim: Antalya Kültür Sanat

Antalya’da ilk kez bir resmi kurumdan basın daveti aldık. ATSO tarafından kent merkezinde yaptırılan Antalya Kültür Sanat’ın basın lansmanına davet edildik. Blogger arkadaşımız Arzu Taşkın, toplantıya katıldı, sergileri gezdi ve kendine has üslubu ile kaleme aldı.

İşte Arzu Taşkın’ın izlenimleri;

Şehrimde Yeni Adresim: Antalya Kültür Sanat

Üniversite yıllarında okuduğum bölüm Arşivcilik’i tercih ederken, “eski” olan her şeyin ruhumda yaşattığı heyecanı hissetmiştim. Edebiyat Fakültesi’ne ve kaldığım Vezneciler Yurdu’na yakın neresi varsa, her gün ders çıkışı tek başıma gezer keşfederdim. Bir gün, tarihi Darphane binasında sergi olduğunu öğrendim. Sene 1998, her gün okuldan sonra yine tek başıma, yürüyerek Darphane binasına gider, Cumhuriyet Aile Albümleri Sergisi’ni gezerdim. Tüm o ailelerin yaşamlarından zamana düşen izleri, yüzlerindeki ifadeleri ve Cumhuriyet’e geçiş sürecini, sergilenen fotoğraflarda gördükçe okuduğum bölümün önemini daha iyi anlar, arşivciliği daha çok severdim.  Şimdiki aklım olsa, sergiyi hazırlayan her bir isimle tek tek tanışmak isterdim. Yıllarca, henüz yurt dışına çıkma imkanım olmadığı için,  ülkemde birçok sergi gezdim ancak hiçbiri beni Darphane’ de, kişilerin gerçek boy uzunluklarına göre hazırlanan,o siyah beyaz aile albümleri sergisi gibi heyecanlandırmadı.
Ta ki bugün…

Sevdiğim iki şehir var, ikisi de zaman zaman yanına çağırır beni, nefes aldırır, ömrümü anlamlandırır. İstanbul ve Antalya…
Bugün Antalya’da, onun güzelliğine yakışır, şahane bir Düş’üm gerçekleşti. Yine benim için yürüme mesafesinde, eminim haftada birkaç kez ziyaret edeceğim, Antalya Kültür Sanat’ın basın için ilk tanıtımı yapıldı. Antalya Sanayi ve Ticaret Odası’nın eski hizmet binası olan Antalya Kültür Sanat, şehrin merkezinde, kültür ve sanat kurumu olarak varlığını sürdürecek. Binadan henüz içeri girmeden, rengarenk görünümü, sıcacık bir karşılamayla davet ediyor ziyaretçilerini. İşte tam bana göre!

 

Şu an iki hazırlık sergisi var; şöhretlerin fotoğrafçısı CecilBeaton’ın Sotheby’s arşivinden derlenen “Portreler” ve 18. yüzyılın ünlü ressamlarından Luigi Mayer’in “Gravürler” sergileri. Antalya Kültür Sanat’ın ön açılışı bu iki sergiyle 31 Temmuz tarihinde, yarın yapılacak ve 6 Eylül’e kadar, ücretsiz gezebilirsiniz. Böylesine kaliteli ve sanat sever insanların emek verdiği çalışmaları sunan ATSO iyi ki var!

Ayrıca sergiler, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi işbirliği ile gerçekleşmesi sebebiyle kusursuz ve özel.

Bugün Antalya Kültür Sanat’ın sergilerinde, incelediğim her fotoğrafın alt metinlerini okurken, yıllar önce, Darphane’deki sergide hissettiğim o heyecanın aynısı benimleydi. Özellikle Cecil Beaton’ın portrelerinde, Elizabeth Taylor, Marilyn Monroe, CocoChanel, Salvador Dali, Gary Cooper, Winston Churchill, Jean Paul Sartre, Colette, Audrey Hepburn gibi ünlü isimlerin yüzlerinde, koca bir yaşamın ardından, tarihe atılan imzaların değerini fark etmek, kendi yaşam amacımı hatırlattı. Bir varmış, bir yokmuş gibi hayatlarımız, neler bırakıyoruz peki? Anlıyorum ki; yeniden, zaman çok kısa ve hayat o denli güzel, hayat bir kez.

Antalya Kültür Sanat’ın en yakın takipçisi olacağım kesin ve bu heyecanımı her ziyaretimde anlatacağım, eminim. Tavsiyem, sıcaklar bunaltmasın, AVM’lerde serinlemek yerine, sanatla olmayı seçin. Sanat güzelleştiriyor hayatlarımızı. Bu arada unutmadan, Antalya Kültür Sanat’ın Eylül ayındaki resmi açılışında Picasso’nun orijinal eserleri ve Ara Güler’in Antalya fotoğrafları sergilenecek. Mart 2016’da ise; Andy Warhol’un eserlerini görebileceksiniz. Ben sık sık haber veririm ama yine de siz, yarın sergileri gezin, Mozart eserleri eşliğinde, tüm o yaşamların bıraktığı izler ruhunuza iyi gelecek, bana güvenebilirsiniz.

 

Projenin hayata geçmesinde büyük emeği olan üç isim; Mimar Sinan Genim, ATSO Başkanı Davut Çetin, Pera Müzesi Genel Müdürü Özalp Birol.

18. Yüzyıl Kekova Gravürleri sizi bambaşka bir mavi yolculuğa çıkarıyor.  

 

 Ünlü fotoğrafçı Cecil Beaton’un Marilyn Monroe fotoğrafı Türkiye’de ilk kez Antalya’da sergileniyor. 

 Antalya Kültür Sanat’ta üç sergi salonu, sade, serin ve ferah. Avrupa’daki galeriler gibi.

Sergideki göz alıcı fotoğraflardan biri; Audrey Hepburn.

Antalya Kültür Sanat’ta sergiler ücretsiz.

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir