Şiir Sokakta- Antalya

#SiirSokakta hızla yayılan bir şiir aktivizmi. Artık Antalya sokaklarında da karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle Kaleiçi’nni duvarların’da sıkça karşılaşıyoruz.

Sosyal medya aracılığıyla yayılan bu akımda şiir üzerine dikkat çekiliyor. Şiirler her yere yazılabiliyor, sosyal yaşam alan nesnelerin üzerine…

Twitter’da takip etmek isterseniz adresi @SiirSokaktaaa

Tumblr‘da tüm dört bir taraftan gelen paylaşım fotoğraflarını topluca bulabilirsiniz.

Şiir Sokakta Ekşi Sözlükte şöyle tanımlanıyor;

“sokağa çıkarıyoruz şiiri, otobüse bindiriyoruz, banklarda oturtuyoruz, telefon kulübelerinde konuşuyoruz onunla, sessiz yığınların sesi yapıyoruz, para üstünü ona veriyoruz, yolda yürürken elimizden düşürüyoruz başkası bulsun diye, avm’lerde bir isyan gibi dalgalandırıyoruz bayrağını, karşıdan karşıya geçiriyoruz şiiri, elimizdeki bir fazlasını yanımızdakine veriyoruz, olmadık anda eline tutuşturuyoruz şiiri, çay bahçesinde çay içiyoruz onunla, bir bankta tek başına oturanlarla paylaşıyoruz, elimizde şiir kitabımızla çıkıyoruz sokağa. böylelikle büyütüyoruz bu sevdayı, daha çok, elden ele. şiir kitapta değil, sokakta güzeldir. şiir insanların arasında güzeldir. konuşur onlarla, teselli eder, mutlu eder, umut eder, ettirir. şiir nefes alır, aldırır.

şiir gelecek ve hepimizi alacak bu dünyadan. kitaplarınızı kuşanın ve şiiri sokağa çıkarın. insanlarla buluşturun şiiri.

şiir okumak, yazmak, ansızın herhangi bir yerde sevdiğimiz bir şairden bir dize görmek hepimize iyi gelir, gelmiştir. savaşları, açlıkları, cinayetleri, kadına şiddeti, hukuksuzluğu, eşitsizliği bitiremeyiz belki ama, daha iyi bir insan oluruz belki. gülümseriz yanımızdakine, günaydın deriz, iyi günler dileriz, seni seviyorum demeyi hatırlarız sevgilimize, bir sokak çocuğunun karnını doyururuz belki, daha iyi bir insan oluruz, kirlerimizden arınırız.

önemli not: kamuya ait yerlere ve özel mülke giren yerlere şiirler yazmayınız, desteklemiyoruz, yanında değiliz, paylaşmıyoruz bu tür fotoğrafları. yaptığınız iş başkasının yaşam alanına müdahale etmemeli, onu rahatsız etmemeli. hiçbir anlamı kalmaz yoksa yaptığınız güzel işin. başkasının haklarına ve sınırlarına da saygı göstermelisiniz.

bunlar da, takip edebileceğiniz, şiire hayat veren diğer hashtagler: #şiirheryerde #şiirinibıraktım”

Kaleiçi duvarlarından Şiir Sokakta; Önlerinden geçerken biraz vakit ayırıp yaklaşın duvarlara. En kolay yolundan şiir okuyun…


2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir