SÖMESTR İÇİN İKİ GÜZEL ÖNERİ

Çocukların sabırsızlıkla beklediği sömestr tatiline kısa bir süre kaldı. Tatili Antalya’da geçirecek çocuklar ve gençler için iki güzel önerimiz var. Tatilini doğayla içiçe geçirmek ve oksijen depolayarak dinlenmek isteyen geçler için ilk önerimiz; Antalya’nın ciğerleri olanak nitelendirilen Zeytinpark. Asırlık ağaçlar arasında harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Bir diğer önerimiz ise Antalya’nın en dinamik sanat kurumu Antalya Kültür Sanat. AKS, sömestr tatili için hayli renkli etkinlikler düzenliyor. Sanata ilgisi olan çocukların ve gençlere kesinlikle bu etkinliklere katılmalarını tavsiye ediyoruz.

ZEYTİNPARK

Antalya kent merkezinin en büyük yeşil alanı Zeytinpark, sömestr tatilinde de çocuk ve gençlerle buluşacak. Tatilde doğa ile iç içe güzel zaman geçirmek isteyen çocuk ve gençler için bir dizi etkinlik hazırlayan Zeytinpark, çocukların farklı kazanımlar elde etmesini sağlayacak.

Şehrin en büyük yeşil alanı ve oksijen deposu Zeytinpark, sömestr tatilinde çocukların doğayla buluşacağı eğitim kampı düzenliyor. Orman Mühendisi ve Ekoloji Uzmanı Prof. Dr. Tuncay Neyişçi’nin sunumuyla, doğadaki canlıları farklı bir gözle tanıyacak olan çocuklar, ağaç yaşı nasıl hesaplanır, portakal neden turuncudur, zeytin yaprağı hangi alanlarda kullanılabilir gibi konuları öğrenecek. Ekoloji eğitiminin ardından zeytin ağaçları arasında yürüyüş yapacak olan çocuklar, çadır kurarak kamp deneyimi de yaşayacak. Kahvaltı ve öğle yemeğinin verileceği etkinlik gün boyu sürecek.

Doğa kampı, ilkokul grubu için 22 Ocak Pazartesi, ortaokul grubu için 24 Ocak Çarşamba, lise grubu için 26 Ocak Cuma günleri belirlenirken, her grup için farklı etkinlikler planlandı.

Tatillerini Doğada Geçirsinler

Antalya Ticaret Borsası, Zeytinpark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, Zeytinpark’ı kentle buluşturduklarını belirterek, özellikle çocuk ve gençleri alanda görmek istediklerini söyledi. Aileler ve okullara çağrıda bulunan Çandır, çocukların sömestr tatilini bilgisayar ya da televizyon başında geçirmemesini, doğa ile iç içe olan etkinliklerde yer almasını istedi.  Çandır, yapılacak etkinliklerde çocukların sınav stresinden uzak, doğayla iç içe, farklı kazanımlar elde etmesinin sağlanacağını vurguladı. Zeytinpark’ın Antalya’nın cazibe merkezi haline geldiğini belirten Çandır, tüm doğa severleri Zeytinpark’a davet etti.

Rezervasyon ve bilgi için: 0533 678 05 18

ANTALYA KÜLTÜR SANAT’TA YARIYIL TATİLİ ATÖLYELERİ BAŞLIYOR!

20 – 28 Ocak 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek AKS Eğitim Yarıyıl Tatili Özel Programı’nda, Antalya Kültür Sanat’ın güncel sergileri “Elinde Işık Parçaları – Türk Resminin Paris Macerası” ve “Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken – Ernst Krickl’ın Likya Günlüğü, 1892” sergilerine paralel sanat atölyelerinin yanı sıra, Gilika Antalya ile işbirliği içinde düzenlenen ahşap atölyesi ile çocukları felsefeyle tanıştırmayı amaçlayan “Biraz da Masalla Felsefe” başlıklı atölye yer alıyor.

20-28 Ocak arasında, Pazartesi hariç her gün, sabah ve öğleden sonra gerçekleşecek atölyelere katılım için önceden telefonla (0 242 242 0 257) veya e-posta (aks@antalyakultursanat.org.tr) ile rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

AKS Eğitim Yarıyıl Tatili Atölyelerinin programı yaş gruplarına göre şöyle:

 

4-6 yaş atölyeleri

Katılım 10 kişi ile sınırlıdır ve rezervasyon gereklidir.

Katılım bedeli: 20 TL

Kat Kat Tuval

20 Ocak Cumartesi & 26 Ocak Cuma, Saat: 11:00

Eğitmen: Dilek Tuğcu, Ebru Günel

Fikret Mualla’nın sergideki resimlerini inceledikten sonra, önce tuval üzerine yağlı pastel boya kullanarak kendi motiflerimizi tasarlıyor, sonra tasarımlarımıza alkol ve mürekkep damlatarak renkli ve soyut şekillerimizi yaratıyoruz. Atölye sonunda tuvallerimizi bir araya getirerek üçgen kulemizi oluşturuyoruz.

Fotoğraftan Resme

21 Ocak Pazar, Saat: 11:00

Eğitmen: Kürşad Genç

”Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken” sergisini gezen çocuklarla Ernst Krickl’ın Likya Günlüğü albümü eşliğinde İzmir’den Antalya’ya kadar gezi hattını inceliyoruz. Atölyede sergiden seçilmiş fotoğraflardan yola çıkarak kendi fotoğraf kompozisyonumuzu tasarlıyoruz.

Gilika Ahşap Atölyesi

23 Ocak Salı, Saat: 11:00 ( Bu atölyeye katılım 8 kişi ie sınırlıdır ve katılım bedeli 40 TL’dir.)

Çocukların yeteneklerinin erken yaşta belirlenmesi ve bu yetenekler doğrultusunda uygun eğitim ortamı sağlanması, onların hayal gücü ve yaratıcılığını arttıran en büyük etken… Topluma “düşünen, tasarlayan ve üreten” bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Gilika Antalya’nın gerçekleştireceği atölyede çocuklar yarı yapılandırılmış modelleri işleyerek yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştirirken, tasarı ve üretim süreçlerini ‘oyun’a dönüştürüyorlar.

El İzim Manzarada

24 Ocak Çarşamba, Saat: 11:00

Eğitmen: Dilek Tuğcu

Ressam Abidin Dino’nun parmakları konu alan eserini inceledikten sonra, çocuklar atölyede doğadaki canlıları kendi ellerinin kalıbıyla resimliyor, böylece hem eğleniyor hem de yaratıcı beceriler kazanıyorlar.

Tablom Işıl Işıl

25 Ocak Perşembe & 28 Ocak Pazar, Saat: 11:00

Eğitmen: Türkay Ulusoy, Dilek Tuğcu

Çocuklarla sergideki soyut resimleri incelediğimiz bu atölye çalışmasında tuval üzerine soyut resimler yapıyor, neon boyalarla tablolarımıza ışık katıyoruz.

Fırıldak Parmaklar

27 Ocak Cumartesi, Saat: 11:00

Eğitmen: Dilek Tuğcu

Doğayı fırıl fırıl dönen parmaklarımızla boyamaya hazır mıyız? Özgün renk ve sahneleriyle Türk resminde çok özel bir konumu olan Fikret Mualla’nın resimlerinden esinleniyor, bitkileri rengârenk parmak boyalarıyla boyuyoruz. Ebru sanatında kullandığımız teknelerin kaygan zemininde defalarca yeni desenler yaratıyor, desenlerimizi birleştirip onlarla ilgili düşüncelerimizi konuşuyoruz.

7 – 12 yaş atölyeleri

Katılım 10 kişi ile sınırlıdır ve rezervasyon gereklidir.

Katılım bedeli: 30 TL

Seyir Günlüğüm

20 Ocak Cumartesi, Saat: 14:30

Eğitmen: Dilek Tuğcu

”Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken” sergisini gezen çocuklarla Ernst Krickl’ın Likya Günlüğü albümü eşliğinde İzmir’den Antalya’ya kadar gezi hattını inceliyor, atölyede kendi seyir albümümüzü tasarlıyoruz.

Gerçekten Hayale

21 Ocak Pazar, Saat: 14:30

Eğitmen: Ebru Günel

“Elinde Işık Parçaları” sergisindeki soyut resimleri inceliyor, atölyede soyutlaştırmayı deneyimliyor; somut bir nesnenin soyutlaşma aşamalarını keşfederek hayal dünyamızı genişletiyoruz.

Gilika Ahşap Atölyesi

23 Ocak Salı, Saat: 14:30 ( Bu atölyeye katılım 8 kişi ie sınırlıdır ve katılım bedeli 40 TL’dır.)

Çocukların yeteneklerinin erken yaşta belirlenmesi ve bu yetenekler doğrultusunda uygun eğitim ortamı sağlanması, onların hayal gücü ve yaratıcılığını arttıran en büyük etken… Topluma “düşünen, tasarlayan ve üreten” bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Gilika Antalya’nın gerçekleştireceği atölyede çocuklar yarı yapılandırılmış modelleri işleyerek yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştirirken, tasarı ve üretim süreçlerini ‘oyun’a dönüştürüyorlar.

Gölgeden Resim

24 Ocak Çarşamba, Saat: 14:30

Eğitmen: Türkay Ulusoy

Önce çocuklarla sergiyi geziyor, sonra atölyede sergiden bir fotoğrafı duvara yansıtıyor ve farklı malzemelerle yeni eserler üretiyoruz.

Sanat Küpüm

25 Ocak Perşembe, Saat: 14:30

Eğitmen: Dilek Tuğcu

Çocuklarla kartondan küp yapma tekniğini öğreniyor, sergide yer alan tablolardan esinlenerek kartonun yüzeyine farklı resim ve kolaj çalışmaları yapıyoruz.

9-12 yaş atölyesi

Biraz da Masalla Felsefe

26-27-28 Ocak, Saat: 14:30

Eğitmen: Gonca Sağlam

(Katılım 20 kişiyle sınırlıdır ve rezervasyon yaptırmak gereklidir. Tek atölyeye katılım bedeli 50 TL’dir. Üç atölyeye birden katılmak isteyenler %20 indirimle 150 TL yerine 120 TL öderler.)

P4C (Philosophy for Children) yöntemini kullanarak çocukları felsefeyle tanıştırmayı amaçlayan ‘Biraz da Masalla Felsefe’ atölyesinde farklı kavramlar çocuklara masallar aracılığıyla aktarılıyor. İlk gün adalet, ikinci gün nezaket ve üçüncü gün ise söz vermek-sözünü tutmak kavramlarının irdeleneceği atölyelerden yalnızca birine veya ikisine katılmak mümkün.

Rezervasyon ve kayıt için:

Tel: 0 242 242 0 257

E-posta: aks@antalyakultursanat.org.tr

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir