Şubatta Antalya başkadır

Her yerde kar var… Antalya’da da hava soğudu… Ama evde oturup televizyon izlemek istemiyorsanız dışarıya çıkmak için bir çok nedeniniz var. Şubatın ilk haftasının sömestr  tatiline denk gelmesi ve 14 Şubat Sevgililer Günü, kışın en soğuk ayını ısıtmak için yeter de artar bile. Antalya şubat ayında, konserler, tiyatro oyunları ve bir çok etkinlik ile çok hareketli.

Sizler için “Şubat Ayında yapılacaklar listesi” hazırladık.

Murathan Mungan söyleşisi

Suna&İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AKMED) Şubat ayında dört etkinliğe evsahipliği yapıyor.

Ünlü şair – yazar Murathan Mungan 6 Şubat Cumartesi Günü AKMED’de. Mungan’ın Yazarlık Akdeniz, Kültür ve Edebiyat konulu söyleşisi 17.00’de.

13 Şubat Cumartesi günü ise Koç Üniversitesi’nden  Levent Yımaz AKMED’de olacak. 17.00’deki konferansın konusu “Aşkın Bir Tarihi Var mı?”

20 Şubat cumartesi günü Koç Üniversitesi’nden Çiğdem Maner  “Konya Ovası’ndan Toroslar’a Tunç ve Demir Çağı Yerleşimleri ve İletişim Ağları”nı anlatacak.

27 Şubat’ta ise Büyükelçi ve UNESCO Türkiye Komisyonu Başkan Vekili Gürcan Türkoğlu “70. Yıldönümünde UNESCO ve Dünyü Kültür Mirasının Korunması” hakkında deneyimlerini paylaşacak.

AKMED’in yeri, Kaleiçi, Barbaros Mahallesi, Kocatepe Sokak’ta.

Minyonlar Müzikali

Minyonlar Müzikali, 16 – 17 Şubat’ta Antalya Kültür Merkezi’ne çocukları kahkaya boğmaya geliyor. Son zamanlarda çocukların en sevdiği ve en entresan arkadaşları Minyonlar mükemmel bir macera için Türkiye’ye geliyorlar. Profesör Gru’nundünyayaya armağanı olan Minyonlar, Türkiye’deki tüm çocukları kahkahaya boğmaya geliyor. Yetişmesi gereken deneyler, tesadüfen çıkagelen Minyonlar, Gru’ya engel olmaya çalışan Vector, onları sabırsızlıkla bekleyen çocuklar, aksiyon, komedi, eğlence, dans, müzik… Hepsi bu müzikalde.

www.biletix.com

Antalya Devlet Senfoni “Nefesli Sazlar” Konseri

Hakan Şensoy şefliğindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, “Nefesli Sazlar Konseri” ile 5 Şubat’ta Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda sahne alıyor.

Şef: Hakan Şensoy
Solist: AntonioPricone “Piyano”

Program
1- Hommage, Beste: E.Gregson
2- KleinDreigrosch, Beste: K. Weill
3- Serenade, Beste: A.Dvorak

Carmen sahnede

Antalya Devlet Opera ve Balesi 6 Şubat ctesi “Carmen” operasını sahneliyor. Saat 16.00’da Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde.

Sevgililer Günü Konseri

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, “Sevgililer Günü Konseri” ile 12 Şubat’ta Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda sahne alıyor.

ADSO’dan “Periyodik Konser”

Alpaslan Ertüngealp şefliğindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, “Periyodik Konser” ile 19 Şubat’ta Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda sahne alıyor. Başlama saati 20.30.
Şef: Alpaslan Ertüngealp
Solist: Mahir Kalmik “Korno”, Mustafa Tuncay “Korno” (İzmir Devlet Senfoni Orkestrası), Ahmet Rahtuvan “Korno” (Antalya Devlet Senfoni Orkestrası), A. Semih Atışeri “Korno” (Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası)

Program
1- CorioalanUvertur, Beste: L.V. Beethoven
2- 4 Korno Konçertosu, Beste: H.Hubler
3- 5. Senfoni, Beste: L.V. Beethoven

Vergi Haftası Konseri

Alexander Rahbari şefliğindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, “Vergi Haftası Konseri” ile 26 Şubat’ta Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu’nda sahne alıyor.

Şef: Alexander Rahbari
Solist:IlyaGrubert “Keman”

Program
1- Keman Konçertosu, Beste: J. Brahms
2- Ateş Kuşu, Beste: L. Stravinsky

Yıldızlar Geçidi

Antalya’ya şubat ayında müziğin güçlü sesleri geliyor. İsyan şarkısı ile ünlenen Halil Sezai 5 Şubat’ta, türkücü Mustafa Keser 6 Şubat’ta, Karadeniz müziğinin başarılı ismi Resul Dindar 12 Şubat’ta Jolly Joker Antalya sahnesinde olacak.

Pop müziğin sevilen isimlerinden Mabel Matiz 13 Şubat’ta Ramada Plaza Antalya’da. Türk pop müziğinin güçlü sesi Levent Yüksel 13 Şubat’ta, Funda Arar 14 Şubat’ta, Mehmet Erdem19 Şubat’ta, yıllara meydan okuyan Selami Şahin 20 Şubat’ta ve Yeni Türkü 26 Şubat’ta sevilen şarkılarını Jolly Joker Antalya sahnesinde seslendirecek.

Jale İnan Sergisi

Prof. Dr. Nevzat Çevik ve Öğr. Gör. Ebru Nalan Sülün’ün küratörlüğünde, sergi tasarımını ise Arş. Gör. Bekir Kirişcan’ın yaptığı Jale İnan Sergisi, 01 Şubat – 14 Şubat 2016 tarihleri arasında Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde. www.antalyakadinmuzesi.org

Hoşgeldin Boyacı

Hoşgeldin Boyacı 20 Şubat cumartesi günü Antalya Kültür Merkezi’nde. Erdal Özyağcılar uzun bir aradan sonra Donald Churchill’in yazdığı ve Füsun Günersel’in dilimize çevirdiği “Hoşgeldin Boyacı” ile yeniden sahnede…

Yazan: Donald Churchill
Yöneten: Arif Akkaya
Çeviren: Füsun Günersel
Dekor: Arif Akkaya, Sırrı Topraktepe
Kostüm: Feyza Zeybek

Oyuncular
Marcia: Berna Laçin
Walter: Erdal Özyağcılar
Jane: Gözde Çetiner

Walter, hayatı boyunca aktör olma hayalleri kurarken para kazanmak adına boyacılığa başlamıştır. Bir gün bir evi boyarken birden Marcia ile karşılaşır, üzerine kapı çalınır; gelen kocası tarafından aldatılan Jane’dir.

Bilet için: www.biletix.com

Kıyıya Oturmanın Böylesi

11 karakteri tek başına canlandıran Merve Engin, “Kıyıya Oturmanın Böylesi” ile 08 Şubat Replik Sanat Sahnesi’nde Antalyalı tiyatroseverleri ağırlıyor. Başlama saati 20.00.
16. yy sonlarında GiovanniGabriel tarafından icat edilen “CommediaGabriellina” stilinde;  bir oyuncu oyunu tek başına masklar ve aksesuarlar yardımıyla anlatır. Commedia kendine has teknikleri ve yapısıyla, oyuncuya birden fazla karakteri yorumlayabilme olanağı sağlar.

Kıyıya Oturmanın Böylesi oyununda; Lelio ve Flaminia birbirlerine aşıktırlar. Lelio’nun çıkması gereken yolculuğunda gemisi kıyıya oturacak, orda Peri Zampilla ve onun uşağı korkutucu Satir Puzzone ile tanışacak. Kendisinden haber alamayan Flaminia ise sevgilisini bulmak için yollara düşecektir.

Merve Engin “Gabrielliana” stilinde anlatacağı “Kıyıya Oturmanın Böylesi”nde diğer CommediaDell’arte karakterlerini de öyküye dahil ederek sizi keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Oyuncu: Merve Engin
Kanava, masklar ve süpervizör: Antonio Fava

Picasso ve Ara Güler sergileri devam ediyor

Kent merkezinde ATSO eski hizmet binası yerinde faaliyet gösteren Antalya Kültür Sanat’ta dünyaca ünlü sanatçının gravür ve seramiklerinden oluşan “Picasso: Kadın ve Boğa” başlıklı sergi, Ara Güler’in eşsiz arşivinden seçilen “Işık ve Tarih: Ara Güler’in Gözüyle Antalya” fotoğrafları sergisi devam ediyor.Antalya Kültür Sanat, Elmalı Mah. Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Cad. No: 60 adresinde.

Avrasya Sirki Antalya’da

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla, Atatürk Kültür Parkı Cam Piramit yanına kurulan Avrasya Sirki, ısıtmalı çadırında “Canbazhane Şenliği” isimli seyirlik sanatlar gösterisi sunuyor.

Her Cumartesi ve Pazar günü, saat 12.00’de, 14.00’de, 16.00’da ve 18.00’de Antalyalılarla buluşacak olan Sirk 28 Şubat’a kadar açık.

Büyükşehir Belediye Tiyatrosu dopdolu

Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu, Şubat ayında Küçük Kara Balık, Tarla Kuşuydu Juliet, Geç Kalanlar, Değiştirilmiş Çocuk, Özgürlüğe Kaçış, Kurnaz ve Sır ile seyirciyle buluşacak.

TARİH SAAT OYUN YER
28 OCAK 2016/Perşembe 20.00 AZERBAYCAN KONUK TİYATRO Şehir Tiyatrosu Sahnesi
29 OCAK 2016/Cuma 20.00 AZERBAYCAN KONUK TİYATRO Şehir Tiyatrosu Sahnesi
30 OCAK 2016/Cumartesi 20.00 AZERBAYCAN KONUK TİYATRO Şehir Tiyatrosu Sahnesi
31 OCAK 2016/Pazar 13.00 KÜÇÜK KARA BALIK Şehir Tiyatrosu Sahnesi
31 OCAK 2016/Pazar 15.00 KÜÇÜK KARA BALIK Şehir Tiyatrosu Sahnesi
01 Şubat 2016/Pazartesi 15.00 KÜÇÜK KARA BALIK Şehir Tiyatrosu Sahnesi
02 Şubat 2016/Salı 15.00 ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ Şehir Tiyatrosu Sahnesi
03 Şubat 2016/Çarşamba 15.00 ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ Şehir Tiyatrosu Sahnesi
04 Şubat 2016/Perşembe 20.00 TARLA KUŞUYDU JULIET Şehir Tiyatrosu Sahnesi
05 Şubat 2016/Cuma 20.00 TARLA KUŞUYDU JULIET Şehir Tiyatrosu Sahnesi
06 Şubat 2016/Cumartesi 14.oo TARLA KUŞUYDU JULIET Şehir Tiyatrosu Sahnesi
06 Şubat 2016/Cumartesi 20.00 TARLA KUŞUYDU JULIET Şehir Tiyatrosu Sahnesi
07 Şubat 2016/Pazar 13.00 DEĞİŞTİRİLMİŞ ÇOCUK Şehir Tiyatrosu Sahnesi
07 Şubat 2016/Pazar 15.00 DEĞİŞTİRİLMİŞ ÇOCUK Şehir Tiyatrosu Sahnesi
11 Şubat 2016/Perşembe 20.00 GEÇ KALANLAR Şehir Tiyatrosu Sahnesi
12 Şubat 2016/Cuma 20.00 GEÇ KALANLAR Şehir Tiyatrosu Sahnesi
13 Şubat 2016/Cumartesi 14.00 GEÇ KALANLAR Şehir Tiyatrosu Sahnesi
13 Şubat 2016/Cumartesi 20.00 GEÇ KALANLAR Şehir Tiyatrosu Sahnesi
14 Şubat 2016/Pazar 13.00 ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ Şehir Tiyatrosu Sahnesi
14 Şubat 2016/Pazar 15.00 ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ Şehir Tiyatrosu Sahnesi
18 Şubat 2016/Perşembe 20.00 KURNAZ Şehir Tiyatrosu Sahnesi
19 Şubat 2016/Cuma 20.00 KURNAZ Şehir Tiyatrosu Sahnesi
20 Şubat 2016/Cumartesi 14.00 KURNAZ Şehir Tiyatrosu Sahnesi
20 Şubat 2016/Cumartesi 20.00 KURNAZ Şehir Tiyatrosu Sahnesi
21 Şubat 2016/Pazar 13.00 SIR Şehir Tiyatrosu Sahnesi
21 Şubat 2016/Pazar 15.00 SIR Şehir Tiyatrosu Sahnesi
25 Şubat 2016/Perşembe 20.00 KONUK TİYATRO (Almanya) Şehir Tiyatrosu Sahnesi

Antalya Film Günleri

Antalya SinemaDerneği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapılan 1.Uluslararası Antalya Film Günleri, 23 – 26 Şubat 2016 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi / Perge Salonu ana mekanında gerçekleşecek.

Dört gün sürecek olan Antalya Film Günleri, Türkiye ve dünyadan pek çok ödüllü kısa filmi seyirciyle buluşturacak. Uzun metrajlı filmlere de yer verilecek olan festivalde, ünlü yönetmenler de gösterim sonrası söyleşilerle programı zenginleştirecek.

1. Uluslararası Antalya Film Günleri, film gösterimleri dışında, sinema üzerine gerçekleştirilecek çeşitli sunum ve seminerlere de ev sahipliği yapacak.

Sinema kültürünün gelişimine katkıda bulunmak ve kısa filmciliğe değer kazandıran platformlardan biri olmak Antalya Film Günleri’nin hedefleri arasında yer alıyor.

Müzebüs Antalya’da


Rahmi M. Koç Müzesi’nin Türkiye’nin her yerindeki öğrencilere ulaşmak için hayata geçirdiği “Müzebüs”ün yeni durağı batı Antalya.
Kısıtlı imkânlar, uzaklık gibi nedenlerle müzeye gelemeyen öğrencilere ulaşmak amacıyla Rahmi Koç Müzesi’nin 2003 yılından bu yana sürdürdüğü gezici müze geleneği bu yıl da devam ediyor.
Bu yılki yolculuğuna Kastamonu’dan başlayan Müzebüs, 8 Şubat’tan itibaren Antalyalı öğrencilerle buluşuyor. Müzebüs ziyaretlerine, 8 Şubat tarihinde Kaş Sarıbelen Ortaokulu ve 9 Şubat günü Demre İmam Hatip Ortaokulu ile başlayacak. 10 Şubat günü yine Demre Karabucak Ortaokulunu, 11 Şubat günü Finike Arif Ortaokulunu ve 12 Şubat günü yine Finike’de Çavdır Ortaokulunu ziyaret edecek.

Müze Görmeyen Çocuk Kalmayacak
Yola çıktığı günden bu yana 1798 okulun 374 bin 834 öğrencisine ulaşan gezici müze, bu yıl da 30 ilde 130 okul ve 30 bin öğrenciye ulaşmayı hedefliyor. Müzebüs’ün zor koşullar altında en ücra noktalara dahi ulaştığını vurgulayan Rahmi Koç Müzesi Eğitim Danışmanı Emine Bayram, “Öğrencilerin isteklerine ve hayallerine kulak veriyoruz. Derslerde gördükleri konuları gözlerinde canlandırabilmeleri güç olabiliyor. Objeleri birebir gördüklerinde ise hem derslerini hem de hayatı çok daha iyi kavrayabiliyorlar.” diye konuştu.
Eğitim öğretim yılı boyunca yaz kış, köy kasaba demeden ilerleyen Müzebüs’te ulaşım, iletişim, kuvvet-hareket ve çevre bilinciyle ilgili teknolojik gelişimi gösteren 70 obje sergileniyor. Bu objeler arasında buhar makinesi, kronometre, radyometre, telgraf, gramofon, güneş saati, güneş pilli araba bulunuyor. Müzebüs’ün ziyaret rotasında yer alan okullar milli eğitim müdürlükleri ile irtibata geçilerek belirleniyor.
www.rmk-museum.org.tr

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir