Tarih hep tekerrürden mi ibaret?

Eğer gerekli dersleri almazsanız yaptığınız hatalardan tarih tabii ki tekerrür etmeye devam edecektir. Çünkü sana öğretmeye çalışıyor yaşadığın deneyimlerden ders çıkartmanı istiyor karşına bir durum çıkıyor ve senin o durumda alacağın aksiyona göre ya öğrenmiş olarak tekâmül yolunda bir adım daha atıyorsun ya da bir zaman sonra tekerrür ediyor. Biz de diyoruz ki “Ama neden hep aynı şeyler geliyor benim başıma?”

Ama işte acaba almamız gereken ders ya da durum karşısında almamız gereken aksiyon ne idi? Ve aldık mı o dersleri?

Hani bazen çocuklara ders anlatır da öğretmenler çocuğun bir türlü kafasına girmez ya işte bu durum da aynen böyle. Yaşıyor yaşıyor, muhakeme edemeden konuyu kapatıyoruz. Peki hangi durumdan hangi dersi çıkartacağız? İşte bam teli o konunun.

Eğer ruhumuzu, bilişsel varlığımızı geliştirebildiysek karşımıza defaten çıkan durum karşısında alınması gereken aksiyonu alıp o konuyu tam anlamıyla kapatabiliyoruz. Sonra yeni derslere bakabiliriz artık o neden hep benim başıma geliyor bu durumlar demekten de kurtuluruz.

Neden tekrar ediyor? Çünkü öğrenmiyorsun arkadaşım. Hayatımız tekrarlardan ibaret. Öyle anlarda öyle şeyler çıkıyor ki karşımıza “yuh” “oha” gibi yeni moda vurgu kelimeleri ağzımızdan dökülüveriyor. Halbuki öyle pek de akıllı geçiniriz. Ama akıl yaşta değil baştaydı ya akıl aynı zamanda beş kere otuz beşin çarpımını bulup bulmacaları çözebilmekte de değil tam olarak. Esas konu hayatını yönetebilmekte. Esas akıl orada devreye giriyor. Hani insanlar vardır duyguları ile hareket eden. İnsanlar vardır mantığıyla bakan. Biraz duygulardan yoksun görünür mantıklı insanlar. Belki de bazen duyguları bir kenara atıp odaklanmak gerek konunun tarihsel bir döngü ile önümüze çıkıp çıkmadığına… Peki duyguları yok saymak mümkün mü? Hiç mümkün olabilir mi? Bizi biz yapan duygularımız değil midir? İçine girdikçe karmaşıklaşan mı yoksa düğümleri çözülen mi konular bunlar bilmem…

Yazar burada ne anlatmak istiyor sizce? Kafasının karıştığını anlatmak istiyor.

Belki bir gün doğumunun kızıllığı yardımcı olur düşüncelerimizin berraklaşmasına. Güneşin çabayla yükselişi gibi gelse de bize, dünyanın dönmesinden ibaret olan bir doğa olayı değil midir gün doğumu dediğimiz romantik duyguları umutları canlandıran doğa olayı…

İşte bakın mantık ve duygu karmaşasının tam da alenen göründüğü bir soru oldu bu.

Sahi gün doğumu size ne ifade ediyor?

Sevgi ve farkındalık dolu günleriniz olsun.

 

Nilüfer Gülerman (Lotusyoga108)

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir