Tarihi tahıl ambarı Karaalioğlu Parkı’nda sergileniyor 

Kırkambar Projesi ile kültürel miras tanıtılacak… 

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de proje ortağı olduğu Teke Yaylası Elmalı’da Geleneksel Arı Serenleri ve Tahıl Ambarlarının Belgelenmesi, Sayısallaştırılması ve Tanıtımı / Kırkambar Projesi kapsamında Karaalioğlu Parkı’nda Geleneksel Elmalı Tahıl Ambarı için tören düzenlendi.

Türkiye ve AB arasında Koruma ve Diyalog-II Hibe Programı kapsamında desteklenen

Koordinatörlüğü Antalya Kültürel Miras Derneği tarafından yapılan Kırkambar Projesi, Avusturya’dan Diskeles Derneği ile Türkiye’den Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Elmalı Belediyesi ortaklığında gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında Elmalı’nın Geleneksel Elmalı Tahıl Ambarı için Karaalioğlu Parkı’nda sergi ve tören programı düzenlendi.

Karaalioğlu Parkı 1. Mirador yanında düzenlenen törene İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk, Antalya Kültürel Miras Derneği Başkanı ve Proje Koordinatörü Selda Baybo,  Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı İsmail Oskay ile vatandaşlar katıldı.

KÜLTÜREL MİRAS SERGİLENECEK

Törenin açılış konuşmasını yapan Kırkambar Proje Koordinatörü Selda Baybo, Kırkambarın bolluk ve bereket manasına geldiğini ifade ederek, “Sedir ağacından çivi kullanılmaksızın geçme tekniği ile inşa edilmiş tahıl ambarları özellikle bir dönem gerçekten Antalya’nın tahıl ambarı pozisyonundaymış. Kırkambar Projesi ile Elmalı’nın kültürel miras değeri olan tarihi tahıl ambarları ve arı serenlerini kayıt altına alıyor, korunması ve tanıtılması yönünde çalışma yürütüyoruz. Proje çalışmaları kapsamında Elmalı’nın 60 mahallesi gezilerek bin 658 tahıl ambarı ve 63’ü yıkık 79 tanede arı sereni tespit edilerek kayıt altına alındı. Karaalioğlu Parkı’nda sergilenmeye başlanan bu tarihi ambar kültür miras olarak Antalyalılara tanıtılacak” diye konuştu.

ELMALI AVRUPA TANITILDI 

İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Şubaşı da Elmalı’nın kültürel değerlerinin ortaya çıkarıldığı ve tanıtıldığı için bir Elmalılı olarak mutlu olduğunu ifade ederek, Kırkambarın çok değerli bir proje olduğunu ifade etti.

Proje ile Elmalı’yı Avrupa’da tanıttıklarını ifade eden Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk de, “Kırkambar Projesi sayesinde Elmalı’nın bir tahıl ambarı ve kültür merkezi olduğunu tanıtmaya çalıştık. Projeye destek veren Kültür Müdürlüğü’ne Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne, tüm destek verenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TURİZME DE KATKI SAĞLAYACAK 

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Durmuş Ali Arslan da, “Geleneksel tarım üretimine dikkat çekmek, kırsal ve yayla turizmine değer katmasından dolayı değerli bir proje. Antalya halkı, turistler ve öğrenciler bu özgün değeri tanıma fırsatı bulacak. Tarihi tahıl ambarı geleneksel tarım üretimine dikkat çeken bir semboldür. Büyükşehir Belediyesi olarak Elmalı’nın bu kültürel zenginliklerine destek veriyoruz” diye konuştu.

GURUR VERİCİ BİR GÜN

Kırkambar Projesi kapsamında tarihi tahıl ambarın Elmalı İplik Pazarı’ndan Karaalioğlu Parkı’na getirilip sergilenmesine izin veren ve ambarı bağışlayan Berna Can, Zehra Can, Ülkü ve Yaşar Avdanlıoğlu da törende bulundu. Tahıl ambarın sahipleri kendileri için gurur verici bir gün olduğunu ifade etti.

DUGGAN’IN SERGİSİ AÇILDI

Törenin ardından Ressam/Sanat Tarihçi T.M.P Duggan’ın Elmalı Tahıl Ambarları ve Arı Serenleri Resim sergisi Eski Ziraat Evi’nde ziyaretçilere açıldı.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir