Tayyare’den Expo’ya Antalya Pulları

Mektup bir zamanlar en önemli iletişim araçlarının başında geliyordu. Mektuplara yapıştırılan pullar ise gönderildikleri ülkeler ve kentlerle ilgili ipuçları veriyor, adeta bir tanıtım işlevi görüyordu.

Artık eskisi gibi mektup yazmıyor, kart göndermiyoruz. Bugün duygularımızı kağıda dökmek yerine mail atıyoruz, twitter ve facebook’u kullanıyoruz. Buna karşın kart ve mektuplar halen varlığını sürdürüyor. Tamamen ortadan kalkmış değil. Dileğimiz bu iletişim şeklinin sürmesi.

Türkiye’nin turizm başkenti Antalya, posta pullarında sıklıkla yer alan kentlerin başında geliyor. Geçen yıl 6, bu yıl 8 milyon Antalya pulu hazırlandı. Pullarda Manavgat, Aspendos, Side, Kalekapısı ve Yivli Minare gibi turistik mekanlar yer alıyor.

Son olarak Türkiye’nin ilk EXPO organizasyonu EXPO 2016 Antalya için özel pullar hazırlandı.

Tayyare Postası Pulu

Peki Antalya’nın posta pulu tarihi açısından önemli bir kent olduğunu, Milli Mücadele yıllarında ilk “Tayyare Postası Pulu”nun Antalya’da basıldığını biliyor muydunuz?

Antalyalı araştırmacı Hüseyin Çimrin’in “Bir Zamanlar Antalya” kitabında anlattığı üzere; Milli Mücadele yıllarında İtalya’dan parçalar halinde gizlice Antalya’ya sokulan savaş uçakları, Vecihi Hürkuş tarafından monte edilip Andızlı Mezarlık arkasındaki Ciritlik’te test edildikten sonra savaş için Batı Cephesi’ne sevk ediliyordu.

O yıllarda Antalya’da üç subay ve bir sivilden oluşan “Posta sansür Heyeti” vardı. 1922 Şubat ayı başında Antalya’da Batı cephesine bir Türk teyyaresinin hareket edeceği duyulmuştu. Heyet ellerindeki postayı Anadolu’ya bu uçakla göndermeye karar verdi. Uçağın pilotu ve Posta Müdürü Zülfü Bey ikna edildikten sonra Antalya’da yayın yapan Anadolu Gazetesi Matbaası’nda “İlk Tayyare Postası Pulu” basıldı. Ve mektuplar tayyare vasıtasıyla Antalya’dan Akşehir’e gönderildi.

Aspendos ve Altın Portakal

Antalya ilerleyen yıllarda bir çok defa pullara konu oldu. 1959 yılında Altın Portakal için esin kaynağı olan “Aspendos (Belkıs) Festivali” için özel pul bastırılmıştı.

PTT Genel Müdürlüğü, 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne özel anı kartları, zarfları ve posta pulları bastırdı. 8-14 Ekim 2011 tarihleri arasında gönderimi yapılacak zarflı iletilerde ’48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 8-14 Ekim 2011′ özel damgası da yer aldı. Altın Portakal pullarının tasarımında, sol kısmına Altın Portakal heykelciği yerleştirilmiş martı desenli 48. festival afişi kullanıldı.

8 milyon pul

Türkiye’nin turizm başkenti olarak nitelendirilen ve yılda 11 milyon turiste evsahipliği yapan Antalya,  Türkiye Posta Telgraf Teşkilatı (PTT)  Antalya Başmüdürlüğü tarafından 2012 yılında 8 milyon adet Antalya temalı posta pulu ve bir milyon adet kart piyasada satışa sunuldu.

Saat Kulesi, Yivli Minare, Yat Limanı, Üç Kapılar, Manavgat, Alanya Kalesi ve Side Apollon Tapınağı temalı pullar, dünyayı dolaştı.

Dünyaya ‘EXPO 2016 Antalya’ Pullu Mektup

Son olarak Türkiye’nin ilk EXPO’su olması bakımından özel bir öneme sahip olan EXPO 2016 Antalya için tanıtım çalışmalarında kullanılmak üzere pul ve zarflar hazırlandı. PTT Genel Müdürlüğü ile yapılan çalışmalar doğrultusunda Antalya’dan dünyanın her yerine gönderilecek mektuplarda bundan böyle EXPO 2016 Antalya pullarının yer almasına karar verildi. Bu amaçla PTT Antalya Bölge Müdürlüğü’nde yapılan törene çok sayıda kent yöneticisi katılarak ilk mektupları gönderdi.

Şimdi bize düşen görev, sevdiklerimize mektup yazarak veya kart atarak Antalya Pulları’nı tüm dünyaya dağıtmak.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir