Tebrikler: Yaşlılara ve Engellilere Toplu Taşıma Ücretsiz

Antalya’da güzel şeyler de oluyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi çağdaş bir kent yaratma yolunda küçük ama çok önemli bir çalışmaya imza attı. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, 65 yaş üstü vatandaşlar ile ağır engelli bireylerin toplu taşıma sisteminden ücretsiz yararlanacağını açıkladı.

İnsan odaklı, sosyal belediyecilik anlayışı ile bu konuda bir süredir çalışma yürüttüklerini (ki bizim de en başından beri istediğimiz bu) belirten Akaydın, “Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu, 65 yaş üzeri vatandaşlar ile özür oranı yüzde 40 ve üzeri olan ağır engelli bireylerin Büyükşehir Belediyesi denetim ve kontrolü altındaki toplu taşıma sisteminden ücretsiz yararlanmaları yönünde karar aldı. 65 yaş üzeri yaşlılar ve ağır engelliler, minibüs, halk otobüsleri, raylı sistem araçlarında artık bedava seyahat edebilecek” dedi.

Peki vatandaşlar bu hizmetten nasıl yararlanacak?  Başkan Akaydın, bu hizmetten faydalanmak isteyen vatandaşların nüfus cüzdanları ve engellilik durumunu gösteren raporlarıyla birlikte A-Kent firması ve başvuru noktalarından ücretsiz biniş kartı çıkarmaları gerektiğini söyledi.

Hizmet çok güzel. Umarız ücretsiz biniş kartlarının dağıtımı sırasında, geçmişte yaşanan kuyruklar yaşanmaz. Yaşlı vatandaşlarımız yaz sıcakları başlamışken, başvuru noktalarında saatlerce güneş altında beklemek zorunda kalmazlar.

Bunun başka bir yöntemi yok mudur? İnternet çağındayız. Mesela adrese dayalı nüfus sisteminden Antalya’da 65 yaş üstü ve engelli vatandaşların listesini çıkarmak zor mudur? Bu kişilerin adresine kartları gönderilemez mi? Sayın başkana naçizane önerimizdir…


1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir