TeknoTuristik Şehirler: Göteborg

Göteborg’ şehrin en yaygın kullanılan seyahat aracı tramvayı oldukça iyi bir fikirle değerlendiren Forsman & Bodenfors tarafından ‘Tram Sightseeing’ adında turistler için bir rehber uygulama geliştirildi.

Uygulamayı telefonlarına yükleyenler GPS sayesinde tramvay’da giderken hangi tarihi yapının önünden geçiyorlarsa eş zamanlı olarak o yapı hakkında İsveççe veya İngilizce olarak sesli bilgi alıyorlar.

Bir rehbere bağlı kalmadan tek başına ve en doğru kaynaktan kenti öğrenebilmek için geliştirilen uygulama ile önünden geçilen yapılar kendilerini tanıtarak kenti daha anlaşılır ve zengin kılıyor.

Keşke bizim nostaljik tramvay güzergahında da benzer bir uygulama geliştirilebilse. Üstelik sadece Türkçe bile olsa yeter… Antalya’da yaşayan bizler kendi kentimizi tanımıyoruz. Saat Kulesi’nin, Yivli Minare’nin, Üç Kapılar’ın, Karaalioğlu Parkı’nın hikayelerinden kaçımız haberdar…

Biz Antalya’yı katalog ve broşürler ile tanıtmaya devam edelim el oğlu kentini tanıtırken teknolojiyi sonuna kadar entegre ediyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir