TeknoTuristik Şehirler

Antalya’da son yıllarda heyecan verici bir istastik paylaşılmaya başlandı; “dünyanın en çok turist alan destinasyonlar sıralamasında Antalya 4.” (veya 5.)

Gazetelerde haber olur, turizm sektörünün ileri gelenleri ile bir, iki yöneticinin demeçleri haberi umut verici şekilde destekler…

Takip eden sezon öncesi yine nitelikli turist sıkıntısı (düşük gelirli) ve  turistin kent içine girmemesi sıkıntıları dile getiriler.

Hepimiz bunları ezberledik…

Ancak rakipler hatta bize rakip olamayacakların kent uygulamalarını da görünce ezberlerin bozulması gerektiğine olan ihtiyacımız daha da artıyor.

İşte bir örnek daha;

Monmounthpedia, Galler’in güneyindeki Monmouth şehri tanıtımı için hayata geçilen bir proje. İnternete Wi-Fi bağlantısı ile her noktadan kolayca ulaşabilen turistler, tarih kokan kentin farklı mekanlarında yer alan tabelalardaki QR kodu okuttuklarında, o yer hakkındaki tarihi bilgiyi Vikipedi üzerinden farklı dillerde okuyup öğrenebiliyorlar.

1000 farklı QR kod kullanılan projede Monmouth, dünyanın ilk vikipedi şehri olarak tanıtıldı.

Bu şehirde her noktada WiFi erişimi bulunuyor ve internete erişmek artık doğal bir eylem. Şehir sakinleri ve ziyaretçiler her an internete erişebiliyor.
Şehri ortaya çıkarmak 6 ay sürmüş. Şehrin dikkat çeken diğer bir yanı ise yaklaşık 1000 adet QR kodunun okul, kamu binaları, marketler, tarihi eser gibi yapılara monte edilmiş olması. Bu 1000 QR kodu yapı ile ilgili sizi Wikipedia makalelerine yönlendiriyor.
Wikipedia gönüllüleri başlangıç aşamasında 25 dilde 500 makale hazırlayarak projeye destek vermiş. Zamanla makalelerin sayısı artacak. Projeye şehirdeki 200 farklı kurum ve firma destek veriyor. Makaleler sürekli güncellenerek canlı tutulacak. Monmouthpedia Wikipedia şehri için dünyanın dört bir yanından gezi turları düzenlenecek.
Özetle; Şehri gezen bir turist, turistik ya da özelliği olan bir yapı ya da obje önüne geldiğinde daha önceden konmuş olan QR Kod’u akıllı telefonundan okutarak Vikipedi üzerinden o yapının ait olduğu linke erişerek tüm bilgileri kısa süre içinde telefonunda görebilmektedir… Yanında bir rehber olmadan tüm şehri QR Kodlarla gezip öğrenebilir… İşte uygulamadan bazı örnekler;
Yazının Kaynağı: bigumigu.com ve donanimhaber.com
2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir