“Tiyatro, doğduğu topraklarda yeniden canlanıyor”

Antalya 14. Uluslararası Tiyatro Festivali seyircilerini karşılamaya hazırlanıyor.

Devlet Tiyatroları, Antalya Uluslararası Tiyatro Festivali bu yıl 14. kez sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 13 yılda, 62 ülkeye ev sahipliği yaparak 85 farklı tiyatro grubunu ve 1500’den fazla sanatçıyı ağırlayan festival şimdiye kadar toplam 126 oyun ve 252 temsil ile 142 bin seyirciye ulaştı.

Antalya 14. Uluslararası Tiyatro Festivali, basın lansman toplantısında konuşan Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Gökhan Tüzün “Bu yıl, Türkiye’den 11 Devlet Tiyatrosu, 1 Şehir Tiyatrosu, yurt dışından 7 ülke ve 7 farklı tiyatro topluluğu olmak üzere; 35 farklı oyun ile 49 temsil, 11 farklı sahnede seyirciyle buluşurken 6 atölye çalışması da festivale renk katacak.” dedi.

Antalya 14. Uluslararası Tiyatro Festivali, 17 Mayıs Cuma günü, Saat 20.00’de dünyaca ünlü İspanya-Orthemis Orkestrası’nın “Concerto a Tempo d’Umore “adlı gösterisi ile perdelerini açarken İspanya, Tataristan, Polonya, Macaristan, Fransa, İtalya ve Küba’dan 7 yabancı ekibin yanı sıra 11 Devlet Tiyatrosu bölgesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 35 seçkin oyun ve 49 temsil ile Antalya halkının karşısına çıkacak.

Yetişkinlere yönelik oyunların yanı sıra meddah gösterisi, kukla gösterileri ve geleceğimizin mimarı çocuklarımız için de eğitici ve öğretici çocuk oyunlarımız da festivalde yer alacak.

Devlet Tiyatrolarında bu sezon prömiyer yapan oyunların yer aldığı festivalde Aspendos Antik Tiyatrosunda 22 Mayıs’ta İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı “Hırçın Kız”, 24 Mayıs’ta Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı “Devlet Ana” oyunları saat 21.00’de sahnelenecek.

program

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir