TOMBİK BUĞULAMA

 

Tombik buğulama Antalyalıların en sevdiği deniz yemeklerinden biridir. Özellikle şu günlerde balık tezgahlarında bolca bulabilirsiniz. Tombik, Akdeniz bölgesine özgü, orkinos ailesinden beyaz etli bir balık türüdür. Tombik yerine küçük boylu palamut, büyük boy uskumru kullanabilirsiniz.

Tombik buğulama yapmak için 6 adet ( 28-30 cm. boylarında ) tombik, 2 adet soğan, 3 adet kırmızı biber, 3 adet domates, 1\2 demet maydanoz, tuz ve karabiber gerekiyor.

İlk olarak Tombiklerin başlarını ve kuyruklarını kesiniz. İç organlarını, sırtlarındaki siyah etlerini ve kanlarını temizleyiniz. Başları ve kuyrukları kesildikten sonra boyları yaklaşık 18-20 cm olacak.

Soğanları, kırmızı etli biberleri ve domatesleri ayıklayıp yıkayınız. Dairesel şekilde ince ince doğrayınız.

Tencerenin dibini kızartma yağı ile yağlayınız. Tombikleri kuyrukları ortada olacak şekilde güneş ışığı gibi yerleştiriniz ve kulaklıyı kısık ateş üzerin oturtunuz. Tombiklerin oturmuş yüzleri kızarınca çeviriniz. İkinci yüzleri yaklaşık 1,5-2 dakika kızartınız.

Kızarmış balıkların üstüne önce daire şeklinde doğranmış soğanları sonrada sırası ile kırmızı etli biberleri, domatesleri döşeyiniz. İnce kıyılmış maydanozları gezdiriniz. Tuzu ve karabiberi serpiştiriniz ve kapağı kapalı kısık ateşte yaklaşık 1 saat pişirmeye bırakınız.

Balıkları servis kabına aktarınız. Ilık olarak sofraya veriniz.

Tarifimizi Antalya Tanıtım Vakfı’nın Antalya Yemekleri kitabından aldık. Kitapta kaynak olarak Sebati AKTUĞ’un adı yer alıyor. Hoşgörüsüne sığınıyor, saygılar sunuyor, afiyet olsun diyoruz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir