Toros Salatası (Al Köz – Al Göz)

Toros Salatası, Antalya yöresine özgü özel bir lezzettir. Adı her ne kadar salata olsa da, sabah kahvaltısında bile yiyebileceğiniz, iştah açıcı ve kolay yapılan bir yemektir.  Antalya Tanıtım Vakfı’nın (ATAV) ‘Toroslar’dan Akdeniz Antalya Lezzetleri’ adlı kitabında Toros Salatası şu şekilde tarif ediliyor:

Malzemeler (4 kişilik)

Közlemelik patlıcan 3 adet

Kırmızı etli biber 3 adet

Soğan 3 adet

Nane (ince kıyılmış) ½

Maydanoz (ince kıyılmış) ½ demet

Fesleğen (ince kıyılmış) ½ demet

Sarımsak 3 diş

Sirke 1 kahve fincanı

Erik ekşisi veya limon suyu 1 kahve fincanı

Zeytinyağı 2 kahve fincanı

Limon ½ adet

Tuz 2 tatlı kaşığı

Hazırlanışı

  • Patlıcanları ocak üstü harlı ateşte çevirerek, 5-6 dakika kolayca bıçak saplanıncaya kadar közleyiniz.
  • Közlenmiş patlıcanların yanmış kabuklarını ince akan musluk altında bıçakla sıyırarak alınız.. Yıkayıp suyunu sıktıktan sonra içinde limonlu zeytinyağı bulunan kaba koyunuz.
  • Kırmızı etli biberler ile ayıklanmış kabuklu soğanları önceden 200 derecede kızdırılmış fırına atınız.
  • Yaklaşık 20-30 dakika sonra kolayca bıçak saplanıncaya kadar piştiğinde biberleri fırından alınız. Zar kabuklarını ve çekirdeklerini ayıklayıp, yıkayınız. Şeritler halinde doğrayıp, patlıcanların yanına koyunuz.
  • Soğanları 20-30 dakika daha kolayca bıçak saplanıncaya kadar közleyiniz. Kabuklarını soyup, patlıcan ve biberlerin yanına koyunuz.
  • Sirkeyi çukur bir kapta ezilmiş sarımsak dişleri, tuz, 1 kahve fincanı su, erik ekşisi ile karıştırınız. Kaptaki patlıcanların üzerine döküp karıştırınız. Buzdolabında en az 4-5 saat bekletiniz.
  • Patlıcanlı, biberli karışımı servis tabağına çıkartınız. Üzerine ince kıyılmış nane, maydanoz ve fesleğen karışımını gezdiriniz ve sofraya veriniz.

Kaynak: Muammer HEKİMOĞLU – Toroslar’dan Akdeniz Antalya Lezzetleri kitabı

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir