Tünektepe mi? Valiler Tepesi mi?

Tünektepe’yi hepimiz biliriz. Peki kim yapmış, nasıl yapmış, kimler engellemiş, kimler desteklemiş bilir misiniz?

Tünektepe aslında Antalya’da görev yapan Valiler’in bu kente bakış açılarını ve izlerini gösterir bize.

Hüseyin Çimrin’e göre tepenin asıl ismi Tümektepedir.  Daha sonra halk diliyle Tünektepe olarak söylenmeye başlamış.

Bize göre de adının “Valitepe” olması gerekirmiş. Tüm Valilerin yaparak ya da yapmayarak katkısı olduğu için…

Tepeyi keşfeden, Vali Hüseyin Öğütçen.

Ondan sonra çalışmaları durduran, Vali Nihat Oğuz Bor.

Devam ettirmeyen Valiler; Süher Arman, Güngör Aydın, Kadir Uysal.

Hüseyin Öğütçen’in projesini tamamlayıp açılışını yapan, Vali Yılmaz Türktekin.

Yıl 2012 Tünektepe için teleferik projesi geliştirip uygulamaya geçirmeye niyetlenen ve adım atan da son Vali Dr. Ahmet Altıparmak…

İşte hikayesi;

“Antalya’da Konyaaltı Plajı’ndan batıdaki Beydağlarına bakıldığında Antalya Limanı’nın hemen arkasında üçgen şeklinde bir tepe görünür. Bu tepenin asıl adı Tümektepe’dir. Ancak Antalyalılar bu ismi Tünektepe olarak söylemeyi yeğlemişlerdir. Bu yerin keşfediliş ve inşaat sürecinin ilginç bir hikâyesi vardır.

1970’li yıllarda Antalya Valisi olan Hüseyin Öğütçen’i bu tepe adeta büyülemişti. Bu beğeni onu, orada bir döner gazino, geniş halk kitlelerinin faydalanacağı çay bahçeleri, piknik alanları yapmaya yönlendirdi. ilk incelemeleri yapmak üzere Vali Öğütçen, 11 Daimi Encümen üyesi ile 27 Temmuz 1972 günü sabahı Tünektepe’ye tırmandı. Çalılara, ağaç dallarına tutunarak, kayalıklarda tırmanarak yorucu bir yolculuktan sonra beş saatte 618 rakımlı tepeye varabildiler. Sivri kayalar, çalılar, dikenler bazı encümen üyelerinin ellerini kanatmıştı. Tepeye vardıklarında hepsi doğanın insanın nefesini kesen sonsuz güzelliği karşısında şaşkına döndü. Önlerinde uçsuz bucaksız masmavi bir Akdeniz çevrede dünyanın en güzel dağları ve denize kadar inen yemyeşil çam ormanları. Koylar, plajlar bir gerdanlığı anımsatıyordu. Plajın önündeki küçük Sıçan Adası bu gerdanlığın adeta bir zümrüt taşı gibi duruyordu. Aşağıdaki Antalya kenti 35-40 derece sıcakta yanarken 618 rakımlı tepede çam ormanlarının üstünden esen Meltem Rüzgarı insana tatlı bir serinlik veriyordu. Çevredeki manzara hepsini büyülemişti.

Vali Öğütçençevresindekilere Tünektepe’de yaptıracağı döner gazino, çay bahçelerini, teras gazinolarını anlatıyordu. Dört saat sonra 11 Encümen toplantısı yapıldı.Vali Öğütçen Özel İdare tarafından Tünektepe’de Antalya halkının ve turistlerin faydalanabileceği günübirlik tesisler yapılmasını önerdi. Bir encümen üyesi “Burada içki içilecek mi? diye sordu. Öğütçen ” Burada içki içilmezse nerede içilir. Ama isteyen içki içmez çay içer dedi. Encümen üyeleri birbirleri ile göz görüşmesi yaptılar. İki üye konunun 11 Genel Meclisi’ne götürülmesini diğer iki üye de hemen karar verilmesini önerdi.Vali kararın oybirliği ile alınmasını istiyordu. Biliyordu ki iş 11 Genel Meclisi’ne gitti mi yattı demekti. “Falanca köylerin yolu, suyu yokken birkaç gavurun viski içeceği Tünektepe tesisleri yapılır mı? şeklinde ucuz politika başlayacaktı. Neyse ki karar sonunda oy birliği ile alındı.

ÖnceOrman Bakanlığı’ndan Tünektepe’nin Özel İdare adına 49 yıl için kullanma hakkı alındı ve hemen ilk olarak yol yapımına başlandı. Orman idaresi yolu yapmaya yanaşmadı.Öğütçen Özel Îdare’nin malı olan bir dozer ve iki kompresörü bu yolun yapımına verdi. Akşam saat altıdan sonra hemen her gün yapılanları kontrole gidiyordu. Büyük güçlüklerden sonra yol 9 ayda tepeye ulaştı. Daha sonra genişletme, düzeltme, istinat duvarları çalışmaları başladı. Yol tepeye ulaşınca Vali Hüseyin Öğütçen 11 Genel Meclisi üyelerine tepede bir yemek verdi. Önce projeye karşı çıkanlar bile yapılacak işi çok beğendiler. Bazı meclis üyeleri tepenin Tümek olan adını beğenmemişti. Yine her zaman olduğu gibi bazı yalakalar ortaya çıkıp valiye “Vali Tepesi veya Vali Öğütçen Tepe” gibi isimler önerdi.Vali ise nezaketle bu önerileri “Benden ne kötülük gördünüz? Milleti tepeme çıkarmaya çalışıyorsunuz! Tepeme kimseyi çıkartmam. Daha fazla ileri gidip tepemi attırmayı!” diyerek şaka yollu reddetti.

Tünektepe’nin çevre düzenlemesi ve döner gazino projesini Mimar Özcan Kırmızıoğlu yaptı ve ihaleyi de en düşük bedel teklifi ile okazandı. Projede;200 kişilik döner gazino, şark kahvesi, 150 kişilik çay salonu, 100 kişilik taverna, 150 kişilik diskotek ve gece kulübü, sanat galerisi, PTT, satış yerleri, 2 bin kişilik teras, kır kahveleri, piknik yerleri, çocuk bahçesi, yüzme havuzu ve bir meydan öngörülüyordu. Tesislerin temelini Turizm Bakanı Lütfi Tokoğlu 6Mayıs 1975 günü attı. İnşaat hızla ilerliyordu. Sonraki yıllarda Topçam Plajı’ndan Tümektepe’ye teleferik yapılacaktı. Fakat bugüne kadar bir türlü gerçekleşmedi.Vali Öğütçen bu Döner Gazino ile Antalya bölgesine gelen turistlere akşamları Tünektepe’de yayla serinliğinde halk oyunlarımızı izletmeyi düşünüyordu.Yabancılar Türk halk oyunlarına ve oryantal danslara büyük ilgi gösteriyorlardı. Ayrıca Tünektepe bölgenin, fakir, zengin her kesimden insanın eğlence, hava almai piknik gereksinimini karşılayacaktı.

Hatta Döner Gazino inşaatının sürdüğü günlerde İstanbul Teknik Üniversitesi’nden iki profesör ve Koç Holding’ten Rahmi Koç, Tümektepeyi görmek istemişlerdi. Vali Öğütçen ile birlikte Tümektepe’ye çıktılar. Manzara karşısında adeta şaşırdılar. Hepsi Güney Amerika’da Rio’da İsa heykelinin bulunduğu manzarası ile ünlü tepeye çıkmışlardı. “Tümektepeden görünen manzara yanında Rio’nun ünlü tepesi iki metelik etmez” dediler. Gece Yeni Liman’ın, Antalya’nın ışıklarının görünüşü, dağların koyu renkli esrarengiz görüntülü silueti bir başka güzel, insan kendini 630 metre yüksekte gökyüzünede hissediyor” diyerek Vali Öğütçen’i bu girişiminden dolayı tebrik ettiler.

1975 Temmuz’unda, Döner Gazino’nun kaba inşaatı bitip, sıva ve ince işlere başlandığı sırada Vali Öğütçen Merkez Valiliği’ne atanınca, yerine gelen Vali Nihat Oğuz Bor’un ilk işi, ödeneği ve hazır parası olduğu halde bir milletvekilinin baskısı ile Tümektepe inşaatlarını durdurmak oldu.

Tünektepe inşaatları bu şekilde altı yıl kaderine terk edildi. Ecevit hükümeti zamanında atanan iki genç vali ise “Tünektepe zenginlere hitap edecek” diye inşaat ile hiç ilgilenmedi. Halbuki Antalya’ya 10 kilometre uzaklıktaki Tümektepe’de fakir halkınfaydalanacağı bir çok teras şeklinde çay bahçeleri, piknik yerleri planlanmıştı.

12 ylül 1980’den sonra Antalya’ya vali olarak Yılmaz Türktekin atandı. Tümektepe işini tekrar başlattı. Ve nihayet Tümektepe Döner Gazinosu, 29 Ekim 1983 tarihinde Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından hizmete açıldı. (Kaynak Hüseyin Çimrin)”

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir