Turizm 4.0 Estonya Örneği

Turizm 4.0 demeyeceğiz başında söyleyelim…

Bugün Endüstri 4.0 modası ile birlikte tüm sektörlerin isimlerinin arkasına 4.0 eklemeyi moda haline getirdik. 4.0 koyunca konuşmalarımız “afilli” oluyor…

Dijital dönüşüm ile bugün detaylandırılmış kullanıcı verileri, bilgiye daha hızlı ulaşma, otomatikleşmeye giden birçok işlem hayatımızın birçok noktasında karşımıza çıkıyor. Kaçış yok. Avantaja çevirmek lazım. Teknolojinin gelişmesi tüketiciyi daha iyi anlamamıza ve onu daha iyi hedeflememize izin veriyor. Peki kullanabiliyor muyuz?

Malum turizmin başkentiyiz.

10 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapıyoruz.

İspanya’dan daha fazla 5 yıldızlı otelimiz var.

Ya tanıtım?

Uzmanı, ajansı, medyası çok ama biz farklı örnekleri ne yazık ki henüz görmedik. Web sitelerinden, sosyal medya hesaplarından öteye pek geçemedik.

Zaman zaman blog’ta “el oğlu’nun” yaptıklarını imrenerek paylaşıyoruz.

Bu örneğimizde “turizm ülkesi” Estonya’dan!

Estonya turizm kampanyası, yüz tanıma teknolojisini kullanarak Avrupa’nın büyük şehirlerindeki stresli insanları yakalayıp onları Estonya’ya çağırıyor.

Stres çağımızın hastalığı. Şehir yaşamı, iş yükü, koşturmaca derken zihinsel ve fiziksel yorgunluk insanın üzerinde gerginlik yaratıyor. Stresle savaşta en etkili çözüm ise rahatlamak. Bunu da en güzel ne sağlar? Tabii ki doğa. Bu noktadan yola çıkan yeni Estonya turizm kampanyası, stresi yenmek için Estonya’nın sunduğu doğal güzellikleri öneriyor.

“The Stress Buster” isimli kampanya; Avrupa’nın turizm pazarı içerisinde Estonya’yı önemli bir doğal güzellik merkezi olarak konumluyor. “Let Estonia’s pure nature relieve your stress” (Bırakın Estonya’nın saf doğası stresini gidersin.”) sloganını odağa alan kampanya, turistik destinasyon olarak bugüne kadar çok da öne çıkmayan Estonya’yı ilginç bir yolla tanıtıyor.

Kampanya için seçilen “stres avcısı” Londra, Oslo, Berlin, Stockholm gibi Avrupa’nın önemli merkezlerinde dolaşıyor. Kalabalık, yoğun, stres yüklü metropoller. Bu şehirlerdeki gezintileri sırasında yüz tanıma teknolojisini kullanarak etraftaki insanların stres seviyelerini ölçüyor.

Stres seviyeleri belirlendikten sonra ise en acil durumda olanların yanlarına gidip onlara tedavi amaçlı, ufak bir doz Estonya veriyor. Örneğin Estonya’nın doğa seslerini dinletiyor ya da daha vahim durumda olanları, dev görsel panoları ve Estonya ormanlarından getirilmiş ağaçlarla çevreliyor. Daha kalıcı bir tedavi için ise onlara Estonya’ya bir seyahat hediye ediyor.

Kampanyanın videosu dijital ortamda yayına girerken, kampanya için hazırlanan internet sitesi de Estonya’nın rahatlatıcı noktalarını daha detaylı bir şekilde tanıtıyor.

Biz de imrenerek izliyor, panellerde konferanslarda endüstri 4.0’dan ahkam kesiyoruz…

Haberin Kaynağı: Bigumigu

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir