UHUT’un peşinden YÖREX’e

Önümüzdeki hafta Çarşamba günü ( 24 ekim) başlayacak olan YÖREX Fuarına mutlaka gidin.  Kışlık eksiklerinizi tamamlamanın yanı sıra bakarsınız siz de, hiç bilmediğiniz bir lezzetle ve bir geçmiş zaman hikayesiyle karşılaşırsınız, kim bilir?

Seher Özen Karadeniz

YÖREX epeydir beklediğim bir fuardı. Aslına bakarsanız  kitap fuarları hariç pek fuar takip etmem. Neredeyse Antalya’ya gelişimle yaşıt olan YÖREX Fuarı’na da sanırım yalnızca bir kez gittim. Ancak bu yılkini iple çekiyorum çünkü bir sabah annemin anlattığı çocukluk anısının içinde geçen UHUT’un peşine düşünce önce Sakarya Taraklı’ya kadar gittim, oradan da yaşadığım şehir olan Antalya’ya geldim.

Sanırım baştan anlatsam daha iyi olacak. Antalya’dan İstanbul’a aile ziyaretine gitmişiz. Dönüş günü sabah kahvaltısındayız. Konu tatlılardan açıldı. Annem “çocukluğumda Uhut tatlısı yapardık. Atıştırmalık diye hazırladığımız kışlıklar bitince bu kez uhut yapardık diye anlatmaya başlayınca, “Anne, Uhut tatlısını bunca yıldır ilk defa duyuyorum senin ağzından bize de hiç yapmadın’ dedim. Türkmen kızı olan annem ‘baba evinde yapardım, burada hiç yapmadım’ dedi. Küçük yaşta annesiz kalınca, merakından, yaşı 13 olmasına rağmen köyün kadınlarının yardımıyla daha o yaşlarda Uhut yapmayı öğrenmiş. Tarifini de hemen aldım.

Evimize dündük dönmesine ancak benim aklım Uhut’da kaldı. Annem, öyle gözlerinin içi parlayarak anlatmıştı ki mutlaka bulup göndermeli, çocukluk günlerinden kalma bu lezzeti yeniden tatmasını sağlamalıydım.

Hemen internete girdim. Uhut yazınca Sakarya Taraklı’dan Yusuf Eymen markası karşıma çıktı. Telefonla aradım ve annemin hikayesinden söz ettim. Kendisi ‘biz de yörüğüz ordan biliyoruz’ dedi. Antalya’dan aradığımı, nasıl ulaşabileceğimi sorunca? İsterseniz kargoyla gönderirim. Ayrıca her sene Ekim ayında YÖREX’e geliyoruz. Orada standımıza da bekleriz’ dedi.

Bu hikayemi anlattığım arkadaşım Taraklı’dan gelince tatlımı getirmiş olsa da ben fuara gidip, Yusuf Eymen’in standına uğrayıp Uhut tatlısının hikayesini bir de kendisinden dinleyeceğim. Annem için de bir kavanoz Uhut tatlısı alacağım. Bundan sonra bana YÖREX ne diye soran olursa da annemin çocukluğuyla hiç beklemediğim bir yerde karşılaşmak diyeceğim.

Önümüzdeki hafta Çarşamba günü ( 24 ekim) başlayacak olan YÖREX Fuarına mutlaka gidin.  Kışlık eksiklerinizi tamamlamanın yanı sıra bakarsınız siz de hiç bilmediğiniz bir lezzetle ve bir geçmiş zaman hikayesiyle karşılaşırsınız, kim bilir?

UHUT NEDİR?

Buğday ve sudan yapılan Uğut, şekersiz bir tatlı türüdür. Hiçbir tatlandırıcı kullanılmadan yapılır, tadını ve lezzetini kendi kıvamından alır. Yapılması uzun sürdüğü ve yorucu olduğu için sadece özel günlerde yapılır.

UHUT (Buğday çimi tatlısı)  TARİFİ (Annemin tarifidir)

Uğut, buğdayın 21 gün gölgede bekletilerek  çimlendirilmesiyle yapılır. İki güne bir alt üst edilerek çimlendirilen buğday, 21 gün sonra dibeğe alınarak dövülür ve süzülerek, suyu posasından ayrılır. Elde edilen buğday şırasına azar azar un ilave edilerek ayran kıvamına getirilir, yaklaşık 15-20 saat kaynatılır. İstenen kıvama gelen uğut, soğutularak tatlı niyetine tüketilir.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir