Uluslararası Antalya Film Festivali’nden İzlenimler-1

Seher Özen Karadeniz/fullantalya.com

Bildiğiniz gibi 55’inci  Uluslararası Antalya Film Festivali önceki gün geleneksel kortejin ardından Cam Piramit’teki açılış töreni ile  başladı.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, sonunda fullantalya ekibi olarak festivali ‘akredite medya’ organı olarak takip ediyoruz. Bu yıl ki başvurumuzun sonuçsuz kalmaması bizi kentimiz adına sevindirdi.

Antalya’da sonbahar hareketli geçer. Bu yıl da ekim, eylülle hareketli geldi. Elbette ki kentin bu haftaki en önemli etkinliği festival, ancak kentteki etkinlikler sadece festivalden ibaret değil. Kentin kültür-sanat hayatının geldiği nokta açısından dikkate değer bir hareketlilik var.

Bugün daha çok, ikinci gün gittiğim ve bir de yarışma filmi izlediğim –Soğuk Savaş– festivale ilişkin izlenimlerimi kısaca yazacağım.

Malum, festival yönetimi geçen yıl aldığı kararla festivalin olmazsa olmazı olan ‘Ulusal Yarışma’yı kaldırmış ve 53 yıllık bir geleneğe son vermişti. Bu karara sinema sektöründen ciddi eleştiriler gelmişti. Geçen yıl da yazdım, bu yıl da tekrar etmekte yarar görüyorum. Antalyalı bir seyirci olarak daha festival alanına girdiğinizde ulusal yarışmanın olmayışının eksikliğini hissediyorsunuz. Baktığınızda, organizasyon tıkır tıkır işliyor. Aksayan hiçbir şey yok gibi. Yine de kendinizi ‘bir eksik var’ demekten alamıyorsunuz.

Eskiden film öncesi festival alanında oyuncu, yönetmen ya da senarist, illa birileriyle karşılaşır, iki laflardı seyirci. Öyle sanıyorum ki Antalyalı izleyici için bunun kıymeti ayrı. Festival süresince bunu festival takipçileriyle de konuşacağım. Paylaşırım. Şimdi önceki yıllarda başımdan geçen bir olayı anlatarak bu konuyu noktalayacağım.

Film izlemek için Balerine Cafe’de bekliyorum. Tanıdığım başka bir arkadaşım da yan masada oyuncu Volga Sorgu ile sohbet ediyor. Karşımdaki başka bir masada 4-5 lise öğrencisi ise yan masadaki festival sorumlusu ile telaşlı bir konuşma yapıyor. Görevli hızla yanlarından ayrılınca, çocukların yüzlerinde bir hayal kırıklığı. Yanlarına yaklaşıp ne olduğun sorduğumda: “Öğretmenimiz bir ödev vermişti. Festivale katılan bir oyuncu ile röportaj yapacaktık. Yetkililerle dün gelip konuşmuştuk. Kimseyi ayarlamamışlar.”“ dediler üzüntüyle. Ben de hemen yan masadaki Volga Sorgu’nun yanına gidip durumu anlattım, Sağ olsun kabul etti. Ben gençleri alıp yanına gittim. Tanıştırıp ayrıldım.  İşte Ulusal Festival bu buluşmalar için çok kıymetli. Bunu uluslararası boyutta yaşamamız çok kolay olmuyor. Hem dil, hem de katılımcıların zaman sorunundan…

Festivalde Neler Oldu, Olacak

Açılışa İki Oscarlı, İranlı yönetmen Asghar Farhadi, Fransız aktör Vincent Cassel, Macar yönetmen Bela Tarr, Polonyalı usta yönetmen Pawel Pawlikowski gibi usta isimler katıldı. Açılış gecesinde dünyaca ünlü Türk yönetmen Ferzan Özpetek’e ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’, Fransız aktör Vincent Cassel ve Macar yönetmen Bela Tarr ile yönetmen ve yapımcı Ömer Vargı’ya da ‘Onur Ödülü’ takdim edildi.

Bu yılki Uluslararası Yarışma jürisinin başkanlığını, geçen yıl ‘Melekler Beyaz Giyer’ filmiyle Altın Portakal kazanan Çinli yönetmen Vivian Qu üstlenirken, jüri üyeleri ise; İtalyan yazar-senarist Maurizio Braucci, Romen yapımcı-yönetmen Calin Peter Netzer, Doha Tribeca Direktörü Fatma El Remaihi ve Türkiye’den Tuba Ünsal.

Önceki gün başlayan festival 5 Ekim’deki ödül töreni ile sona erecek.

Yarışma Filmleri

  • ‘Soğuk Savaş’/Yön:Pawel Pawlikowski
  • ‘Ayka’ / Yön: Sergey Dvortsevoy
  • ‘Kaliash’ / Yön: Derek Doneen
  • ‘Göç Mevsimi’ / Yön: Cristine Gallego-Ciro Guerra
  • ‘Üç Yüz’ / Yön: Jafar Panahi
  • ‘Çınar’ / Yön: Mustafa Karadeniz
  • ‘Güven’ / Yön: Sefa Öztürk Çolak
  • Capernaum’ / Yön: Nadine Labaki
  • ’12 Yıllık Gece’ / Yön: Alvaro Brechner
  • ‘Bir Aile İşi’ / Yön: Hirokazu Kore-eda

 

Ulusal Yarışmanın Açılışı da Dün İstanbul’da Yapıldı

Antalya Film Festivali dahilinde ‘Ulusal Yarışma’nın kaldırılması üzerine geçen yıl bir grup sinemacı festivaldeki Ulusal Yarışma’yı İstanbul’da yapma kararı almıştı. Ulusal Yarışmanın “en iyi”lerini seçmişti. Ekip, bu yıl da ‘Ulusal Yarışma’nın 55’incisini yapıyor. Açılışı dün gerçekleştirilen Ulusal Yarışma’nın Onur Ödülü Ayla Algan’a verilirken, Geleneksel Yıldırım Önal Anı ödülü ise usta tiyatrocu Ferhan Şensoy’a,  Sinema Emek Ödülü de dublör Burhan Kocataş’a verildi.

Bugün başlayacak ‘Ulusal Yarışma, 4 Ekim’e kadar devam edecek. Hafta süresince ayrıca film gösterimlerinin yanı sıra Türkiye sinemasının farklı açılardan masaya yatırılacağı iki panel ve ‘Nasıl festivaller istiyoruz?’ başlıklı bir de forum yapılacak.  ‘Ulusal Yarışma’da yer alan yedi filmi ise Fatma Girik, Duygu Sağıroğlu, Murathan Mungan, Gülsün Karamustafa, Hazar Ergüçlü, Onur Saylak ve Uğur Vardan’dan oluşan jüri değerlendirecek.

Ulusal Yarışma Filmleri
◊‘İçerdekiler’/ Yön: Hüseyin Karabey
◊‘Yol Kenarı’/ Yön: Tayfur Pirselimoğlu
◊‘Arada’ / Yön: Ali Kemal Çınar
◊‘Renksiz Rüya’ / Yön: Mehmet Ali Konar
◊‘Nebula’ / Yön: Tarık Aktaş
◊‘Parçalar’ / Yön: Rojda Akbayır
◊‘Sibel’
 / Yön: Çağla Zencirci-Guillaume Giovanetti

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir