Ulusal Antalya Karikatür Yarışması 3 Yaşında

İlk kez 2011’de gerçekleşen Ulusal Antalya Karikatür Yarışması Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından 2013 yılında üçüncü kez düzenlenmektedir. İlk yıl konusu; “Turizm” olan yarışmada geçen yıl konu; “Genç Olmak Kolay mı?” seçilmişti. 3. Ulusal Antalya Karikatür Yarışmasında ise konu başlığı: “ŞİDDET TOPLUMU OLDUK!” Yarışmaya son katılım tarihi: 19 Nisan 2013

Uzun zamandır şiddetin ve öfkenin her türlüsünün yaşandığı bir toplum haline geldik. Ülkemizde her türlü şiddet yaşanıyor. Aile içi şiddetten kadına şiddete, devletin kolluk güçleriyle uyguladığı şiddetten maganda şiddetine, eğitimde yaşanan şiddetten çocuğa şiddete, hukuksuzluk şiddetin insan haklarına yönelik şiddete, televizyon programlarında ve dizilerinde yaşanan şiddete kadar türlü çeşit şiddet altında yaşıyoruz. Şiddet toplumu olmak, ne yazık ki çok genç bir nüfusa dahip ülkemizde gelecek kuşakların sevgisiz yetişmesine neden oluyor. Buna karşı durmanın yollarından biri de karikatür sanatıdır. 3. Ulusal Antalya Karikatür Yarışmasında; karikatürcülerimizi toplumda yaşadığımız her türlü şiddeti konu alan karikatürler çizmeye çağırıyoruz.

Yarışmada ilk üç ödülün, iki adet mansiyonun, 18 yaş altı özendirme ödüllerinin, Antalya Büyükşehir Belediyesi Özel Ödülünün yanı sıra her yıl değişen bir özel ödül daha verilmektedir. Kültür-sanat hayatımızda, medya dünyamızda iz bırakmış, alanında usta isimlere verilen bu özel ödülün ilki gazeteci-yazar Deniz Som, ikincisi karikatürist-oyuncu Altan Erbulak adına verilmişti. 3.Ulusal Antalya Karikatür Yarışmasında bu özel ödül 2011 yılında yitirdiğimiz karikatür ve portre ustası Güngör Kabakçıoğlu adına verilecektir.

-Yarışmada eserler en geç 19 Nisan 2013 tarihine kadar aşağıdaki adrese gönderilmiş olmalıdır.

-Yarışmanın seçici kurulu 20 Nisan 2013 tarihinde toplanacak ve sonrasında ödüller açıklanacaktır.

-Yarışmanın seçici kurulu: Ercan Akyol, Ferit Avcı, Cihan Demirci, Kamil Masaracı, Akdağ Saydut’tan oluşmaktadır.

-Yarışmada Birincilik ödülü: 3000 TL   İkincilik Ödülü: 2.300 TL Üçüncülük ödülü: 1.700 TL

-Ayrıca 2 adet 1000 TL para ödüllü mansiyon ödülü ile Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Güngör Kabakçıoğlu Özel Ödülleri plaket olarak verilecektir.

-Bu ödüllerin yanı sıra; genç ve yeni çizerleri desteklemek, özendirmek amacıyla ayrıca; 18 yaş altı kategorisinde genç çizerlere de 3 adet mansiyon ödülü verilecektir.

-Yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, ödül töreniyle birlikte Antalya’da sergilenecektir.

Umarız Antalyalıların görebileceği bir yerde sergilenir. Diğer iki yarışmanın eserlerini sadece internette görebildik… Mutlaka bir yerlerde sergilenmiştir ancak yaygın bir sergileme olmadığı kesin…

Şimdiden katılımcılara başarılar dileriz…

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir