UYARIYORUZ! Antalya Lezzetlerinin Patentleri Biran Önce Alınmalı

Son yıllarda özellikle baklava, işkembe, paça, sucuk, rakı gibi ülkemize has lezzetlerin başta komşu ülkeler olmak üzere isimlerinin tescillenmesi yeni ve kıran kırana bir tescil yarışı başlattı. En son Türk Patent Enstitüsü, Adana Ticaret Odası’nın başvurusu üzerine Adana Kebabı’nı tescil ederek koruma altına aldı.

Müthiş bir kozmopolit yapıya giden ve elindeki değerleri süratle tüketen Antalya’nın bu konuda ne yaptığını merak ediyoruz.

Örneğin Antalya’nın piyazı, şiş köftesi, kabak tatlısı başta olma üzere diğer yöresel ürünlerinin tescili yaptırıldı mı? Yarın Yunanistan, Bulgaristan ya da İsrail’in İlimizle özdeşleşen bu değerleri uluslararası arenada tescilleyerek karşımıza payaziki, kabaki ürünleri ile çıkması fazlasıyla asabımızı bozabilir. Daha kötüsü atalarımızın kemiklerini yeterince sızlatır kanaatindeyiz.

Peki, Patent almak hangi avantajları getiriyor?
Patentler alındıkları ülkeler için hak sahipliği doğuruyor. Türkiye’de alınmış bir patent, sadece Türkiye içinde sahibine hak sağlamaktadır ve patentli ürünleri başkalarının Türkiye’ye ithal etmesi durumunda, hak sahibine ithali durdurma hakkı veriyor.

Başka ülkelerde de patent hakkı elde etmek istiyorsanız, her ülkeye ayrı ayrı başvuruda bulunabilir ya da uluslararası başvuru sistemlerinden olan PCT (Patent İşbirliği Anlaşması) veya EPC (Avrupa Patent Sözleşmesi) başvuru sistemlerini kullanabilirsiniz.

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir