UYUMA ANTALYA “Bir Sütun da Sen Dik”

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın en anlamlı ve kültürel mirasın korunması yönünde en somut çalışmalarından biri olan “Perge’de Bir Sütun da Sen Dik” kampanyası Mayıs 2004’ten bu yana sürüyor.

Perge Antik Kenti’nin Sütunlu Caddesi ve hamamı başta olmak üzere, ören yerinde yıkılmış halde bulunan sütunların ayağa kaldırılmasına yönelik bu kampanya ile 2009 yılı sonu itibariyle 90’a yakın sütun ayağa kaldırılmış. Bu çalışma, vakfın kurucularından ve 1998 yılından beri Perge kazılarını gerçekleştiren Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu’nun katkıları ve yönlendirmeleri ile sürüyor. Bağış yapan kişi veya kurumların isimleri birer plaket ile sütunların üzerinde yerleştiriliyor.

Kampanya, Perge’nin Dünya Miras Listesi’ne alınması için yapılan başvuru ile eş zamanlı yürüyor ve daha çok sütunun ayağa kaldırılması başvurunun olumlu sonuçlanması yönünde önemli bir katkı sağlayacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz günlerde internet haber sitelerinde gözümüze çarpan bir haber doğrultusunda kampanyayı merak ettik.

Antalya’daki 350 rehber, turlardan ayırdıkları paraları birleştirerek, Perge Antik Kenti’nde 25 sütunun kaldırılmasına katkı yapmış.  210 ITM Travel Almanca Rehberleri  ve 195 Turedd (Turist Rehberleri Dayanışma Derneği) üyesi Fransızca, İspanyolca, İtalyanca ve Portekizce rehberleri elele verip 25 sütunun onarılması için her turdan bir miktar parayı ayırıp biriktirerek 60 bin TL ile Perge Antik Kenti’nde yıkık vaziyetteki sütunların kaldırılmasına katkı yapmış.

Kazıları yürüten Haluk Hoca der ki, “Bir sütunun onarımı 2 bin-2 bin 200 TL civarında. Bu sütunların kaideleri genellikle eksik oluyor. Sütun kaideleri o dönemde Marmara Adası prokonnesos mermerinden yapılmış. Biz de onarım için mermeri Marmara Adası’ndan getirtiyoruz. Yani orijinal malzeme kullanıyoruz. Sütün tek bir parça olursa onu ayağa kaldırmak biraz daha ucuza oluyor. Ama bazısı 20-30 parçadan oluşuyor. Dolayısıyla onları birleştirmek daha pahalıya mal oluyor. Ödenek bulunabilirse her yıl 30-40 sütunu onarabiliriz. Bağış yapanların isimlerini de antik geleneğin devamı olarak küçük bir plaketle ölümsüzleştiriyoruz. Antik çağda kente bağışta bulunanlarla, kente birtakım yapılar yaptıranların isimlerine hazırlanan yazıtta yer verilirdi.”

Düşünsenize 2 bin lira bir işadamının bir gecelik yemek parası.

Bu kentte bir çok kurum yöneticisi kültür – sanat turizmini geliştirme adına, popülist söylemlerle tribünlere oynarken, bir grup rehber kazandıkları üç kuruş parayı, ekmek yedikleri Perge’yi güzelleştirmek için bağışlamış.

Turizmin başkentinde turizmden gelir elde eden başta acente, havayolu, otel ve shopping center firmalarının Rehber kardeşlerimizi örnek alarak bu kampanyaya daha fazla katkı koyacaklarına inanıyoruz…

Antalya’nın önemli Sivil ve Mesleki Toplumsal Kuruluşlarınında bu kampanya çerçevesinde ayağa kaldırılan sütunlarda isim plaketlerini görmek en büyük isteğimiz…

Kim bilir belki tamamlanan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılacak bin yıllık tiyatro sahnesinde ULUSLARARASI PERGE FESTİVALİ’ne tanık oluruz… Bu şehir hak eder…

Vakıf insanlığın ortak mirası olan bu önemli antik kentte daha çok sütunu ayağa kaldırmak için tüm kültürel miras dostlarını bağış yapmaya çağırıyor. Bir sütunu ayağa kaldırmak için gereken bağış miktarı 2.200 TL. Bağışlar için hesap bilgileri şöyle:

Perge Kazıları Hesabı
Garanti Bankası
Elmadağ Şubesi (şube kodu: 234)
Hesap no: 6298933
IBAN: TR75 0006 2000 2340 0006 2989 33

3 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir