Viyana Filarmoni Orkestrası Aspendos’a geliyor.

Böyle konser 100 yılda bir olur. Dünyanın önemli sanat etkinlikleri arasında gösterilen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali her sene birbirinden önemli toplulukları ağırlıyor ama bu sene öyle bir isim geliyor ki hakikaten geçmiştekileri gölgede bırakacak bir topluluk. Viyana Filarmoni Orkestrası. Başındaki isim ise yaşayan en önemli şef Zubin Mehta.

İnsan hayatı boyunca bu topluluğu Aspendos’ta kaç kez izleme fırsatı bulur ki. Onun içindir ki bu konser kaçmaz.

Festivalle ilgili duyurularda şu bilgiler yer alıyor;

“9 Haziran-2 Temmuz 2011 tarihleri arasında, Aspendos Antik Tiyatrosu’nun tarihi atmosferinde gerçekleşecek festival süresince 8 farklı etkinlik sanatseverlerin karşısında olacak. Festivalin açılışı Carmen operası ile yapılacak. Bu yıl güçlü bir içeriğe sahip festivalin sürprizlerinden biri de Viyana Filarmoni Orkestrası’nın sahne alacak olması.

Konserde Viyana Filarmoni Orkestrası’nı, dünyaca ünlü şef Zubin Mehta yönetecek. Dünyanın en iyi senfonik müzik topluluğu olarak bilinen Viyana Filarmoni Orkestrası 125 kişilik bir ekiple, 21 Haziran Salı günü antik tiyatroda sanatseverlere muhteşem bir müzik şöleni yaşatacak. Besteci Carl Otto Nicolai tarafından 1842 yılında kurulan orkestra, günümüzde de başarısını ve ününü korumayı başarıyor. Şef Zubin Mehta yönetimindeki Viyana Filarmoni Orkestrası konserinin solisti ise Daniel Barenboim olacak.

Festivalin en özel gecesi sayılan konserde Stravinsky’nin ”Symphony in Three Movements’, Ludwig van Beethoven’in ”Piyano Konçertosu No:3” ve Richard Strauss’un ”Don Kişot” adlı eserlerinin seslendirilecek.

Avrupa’nın saygın kuruluşları arasında olan Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilen Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nin biletleri ise Devlet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin gişelerinde ve internette satışa sunuldu. Biletler Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin, Antalya ve Samsun Devlet Opera ve Balesi gişelerinden ya da internet www.aspendosfestival.gov.tr adresinden temin edilebilecek.

Bu yıl yapılacak tüm temsillerin bilet fiyatları antik tiyatrodaki blok sıralarına göre belirlendi. Viyana Filarmoni Orkestrası’nın bilet fiyatları 100 ile 250 TL arasında değişirken, diğer tüm temsillerin bilet fiyatları 30 ile 60 TL arasında ücretlendirildi. Saat 21.30’da başlayacak Viyana Filarmoni Orkestrası konseri dışındaki tüm temsiller saat 21.00’de başlayacak.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir