Yat Limanı Trafikten ve Tabeladan Kurtulur Mu?

Geçtiğimiz yıl Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kaleiçi Yat Limanı’nı eski cazibesine kavuşturmak için bir proje hazırladı. Projede, bir adet panoramik asansör ile yüzer ahşap yürüyüş yolları ile seyir terasları yer alıyordu ayrıca tarihi Balık Hali de yeniden canlandırılacaktı.

Yat Limanı’nın bugünkü mevcut durumdan projenin henüz tamamlanmadığı anlaşılıyor. Çalışmaların devam ettiğini düşünüyoruz. Kaleiçi ve Yat Limanı için atılacak her adımı ve yapılacak her güzelleştirmeyi canı gönülden destekliyoruz.

Ancak mevcut durum için üç önerimiz var. Umarız dikkate alınır…

1- Mevcut Tabelalar Yat Limanı’na Yakışmıyor.
Tüm kent yönetcilerimizin her fırsatta yakındığı bu görsel kirlilik Antalya için zehirli bir kent sarmaşığına dönüşmüş durumda. Hazır Yat Limanı için çalışmalar yapılıyorken, Antalya’ya örnek olacak tabela standartı uygulamasına Yat Limanından başlayabiliriz. İstanbul’da Beyoğlu Belediyesi tarafından zamanında “Güzel Beyoğlu Projesi” ile İstiklal Caddesi’nin tabelaları tek tip olarak (ahşap üzeri pirinç uygulama) tüm Türkiye’ye örnek olmuştu. Dünya’nın hiç bir yerinde tabelasını ve renklerini değiştirmeyen global firmalar bile bu uygulamaya özgü renklerinden vazgeçmiş ve istenilen standartta tabela kullanmışlardı. Yat limanı için yapılan çalışmalar başlangıç için fırsat olabilir. Yakın zamanda basından Yat Limanı’nın işletmeciliğinin kiraya verileceği haberlerini okumuştuk. Umarız bu çalışmalar bir fırsata dönüşebilir… Mevcut durumdan bir kaç örnek:

2- Yürüme Yolu Güvenliği Çocuklar İçin Yetersiz.
Geçmiş yıllarda Yat Limanın’da tekneler ile yürüyüş yolu arasında bel hizasına gelen bir duvar bulunuyordu. Deniz ile yayalar arasında bir set görevi görüyordu. Yeni projede bu duvar kaldırılmış. Başta çocuklu aileler için bir tehdit oluşturuduğunu gözlemledik. Umarız ilerleyen zamanda istenmeyen kazalar ile karşılaşmayız. Güvenlik zaafiyeti oluşturmaz.

3- Yat Limanı Araç Trafiği Kısıtlansın.
Yat Limanı’nın yeni görüntüsünde en çok şaşırtan  ise araç yoğunluğu oldu. Eskiden bu kadar çok araç yoktu. Şimdi yürüyüş yolu üzerinde adeta bir trafik var. Yakında yat limanının tam ortasına trafik ışığı konursa şaşırmayın. Yat Limanı içerisindeki her boşluk otoparka dönüşmüş durumda.

Kaleiçi Yat Limanı’na ilişkin ilk proje 1980’li yıllarda Turizm Bankası öncülüğünde hazırlandı. Ve o proje bir çok uluslararası ödüle layık görüldü. Bir başka yazımızda o projeyi paylaşacağız.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir