Yat Limanı’ndaki Gezinti Teknelerinin DJ Sorunsalı

Kaleiçi’nde bulunan gezi tekneleri özellikle Antalya’da yaşayan ya da kenti gezmeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin vazgeçilmezi durumunda. Yılardan beri bu tekneler, insanları kısa bir sahil turu yaptırarak, denize olan hasretini değişik bir şekilde gidermekte. (Bu tekneler haricinde Antalya’yı denizden görme fırsatı da neredeyse yok)

Tekneler bu önemli işlevi yerine getirirken, gemi hareketinden itibaren yayınladıkları yüksek sesli müziklerle, kanaatimizce, insanları eğlendirmeye çalışıyorlar. Teknede bulunan iki insanın yan yana konuştuklarını duyamayacak kadar yüksek ve bir o kadarda değişik müziklerle geziyi bir gürültü kirliliğine çevirdiklerini, sanırız fark etmiyorlar. Gezi Ankaralı Turgut’un ‘Bakale’ türküsüyle başlayıp, Tarkan’ın ‘Öp’ ve 50 Cent’in şarkılarıyla devam ediyor. Gezi bitene kadar da bu ‘karışık Top List’ devam ediyor.

Şimdi madem böyle bir uygulama var öyleyse şarkılar daha güzel seçilebilmeli. Müzik sesi çok açılarak, içindeki hatta kıyıdaki insanlar rahatsız edilmemeli. İllaki “biz buradayız, eğleniyoruz” mesajı verilmemeli. Bu uygulamayı vatandaşlara gezi sonunda tekne sahipleri mutlaka sormalı. Basit bir sözlü memnuniyet anketiyle sanırım durumu anlayabilirler.

Bu gidişle sanırım teknelere birer tane Diskjokey (DJ) istihdam edilerek, bu sorun bir izdıraptan, bir zevk haline getirilebilir. Şaka bir yana bu küçük ama kulak tırmalayan sorunu yetkililer bir ıslah çalışması yaparak giderebilir.  Turizmin Başkenti’ne bu durum pek yakışmıyor.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir