Yayalar Kırmızı Çizgimiz

Antalya’da yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla yaya geçitlerine kırmızı çizgi çekildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’ sloganıyla başlatılan farkındalık çalışması kapsamında Antalya’nın en işlek caddelerinden olan Işıklar Caddesi üzerinde ışıksız yaya geçidinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şeritler kırmızıya boyandı. Etkinliğe Vali Ersin Yazıcı’nın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Başoğlu, İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan ve Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan katıldı.

Vali Ersin Yazıcı kampanya yüzü olan Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ile birlikte Işıklar Caddesi’nde bulunan ışıksız yaya geçitlerine kırmızı çizgi çektikten sonra trafikteki vatandaşlarla yaya önceliği hakkında broşür dağıttı.

‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’ etkinliği kapsamında açıklamalarda bulunan Vali Yazıcı; “Bugün trafikte yayalarımıza karşı farkındalığın arttırılması kapsamında düzenlenen etkinlikle kırmızı çizgimizi çektik. Trafikte önceliğimiz kırmızı çizgimiz yayalarımızdır. Trafik ışıklarının olmadığı yaya geçitlerinde yayalara öncelik verelim. İçişleri Bakanlığımızın önderliğinde Türkiye’nin her tarafında önceliğin yayanın olduğuna dikkat çekmek için bu etkinliği gerçekleştiriyoruz. Sürücülerimizi bu noktada bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Trafikte yaya güvenliğini önemsiyoruz. Yayaları gördüğümüzde önceliğin onlarda olduğunu hatırlatmak için bugün buradayız. Trafikteki sürücülerimizin buna dikkat etmesini istiyoruz.” dedi.

Vali Ersin Yazıcı, Prof. Dr. Ömer Özkan ile yayaların geçiş üstünlüğüne dikkat çekmek için İçişleri Bakanlığı’nca başlatılan Kırmızı Çizgi uygulaması kapsamında Işıklar Caddesi’nde ışıksız yaya geçidine kırmızı çizgi çekti.

Çocuklarımızda Küçük Yaşta Trafik Bilinci Oluşturmak İstiyoruz

Etkinlik sırasında sürücülerle sohbet edip yaya önceliği hakkında broşür dağıtan Vali Yazıcı; “Çocuklara kırmızı düdük vererek sürücü olan anne veya babalarının hata yapması halinde uyarmasını söyledik. Özellikle yaya geçidinde ya da başka kural ihlallerinde çocuklarımızın ebeveynlerini uyarmalarını ve düdüğü çalmalarını istiyoruz. İnşallah böylelikle küçük yaşta çocuklarımızda da trafik bilinci oluşacak. Trafikteki sürücülerimize sizin vasıtanızla bir kez daha seslenmek istiyorum. Trafikte her zaman öncelik hayatın öncelik insanın öncelik yayanın diyerek bu anlamlı ve güzel etkinlikte emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

Muratpaşa da kırmızıyı çekti

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi, yayaların geçiş üstünlüğüne dikkat çekmek için İçişleri Bakanlığı’nca başlatılan kırmızı çizgi uygulaması kapsamında Meltem Mahallesi’ndeki ışıksız yaya geçitlerine kırmızı çizgiyi çekti.

İçişleri Bakanlığı’nın “30 Mart’ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz” sloganıyla başlattığı trafikte yayaların geçiş üstünlüğüne yönelik kampanyaya Muratpaşa Belediyesi de destek verdi. Muratpaşa Belediyesi ekipleri, kampanyanın başlamasıyla birlikte Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi, Antalya Adliyesi, Tapu ve Kadastro Antalya Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve birçok okulla birlikte Antalya Stadı ve spor salonunun bulunduğu Meltem Mahallesi’nde yaya geçitlerine kırmızı çizgiyi çekti. Trafik ışıklarını bulunmadığı yaya geçitlerinde Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yaya geçitlerinin tam ortasından çizgiyi geçirdi.

Belediye Başkanı Ümit Uysal, yaya öncelikli bir kent oluşturmanın kent uygarlığının yükseltmek olarak tanımladıkları ve aynı zamanda Muratpaşa Belediyesi’nin görev ve sorumluluklarının temeli olarak gördükleri bir anlayışın en önemli parçası olduğunu söyledi. Geçmiş yıllarda, belediyenin sorumluluk alanındaki cadde ve sokaklarda, özellikli okul bölgelerinde 3 boyutlu yaya geçitleri çalışmaları yaptıklarını hatırlatan Başkan Uysal, yaya öncelikli bir kent oluşturmak için her türlü projeye gönülden destek vereceklerini söyledi.

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir