Yılın Kadını Ödülü Yardım Meleği Umut Araz’a

Antalya Kadın Müzesi Prof. Dr. Jale İnan 2021 Antalya Yılın Kadını Ödülü, Yardım Gönüllüleri Eğitim ve Proje Derneği (YAGEP) Başkanı emekli hemşire Umut Araz’a verildi.

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) çatısı altında 23 Kasım 2015 tarihinde kurulan Antalya Kadın Müzesi’nin, Türkiye’nin ilk kadın arkeoloğu Jale İnan’ın adını verdiği Prof. Dr. Jale İnan Antalya Yılın Kadını Ödül Töreni, Akra Hotel sponsorluğunda gerçekleştirildi. Törene, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Oya Kansu, Kepez Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Özsoy, Prof. Dr. Jale İnan’ın oğlu Hüseyin İnan ve torunu Mark İnan, Antalya Arkeoloji Müzesi Müdürü Mustafa Demirel, Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Melike Gül, Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, Yörük Sanayici ve İş İnsanları Derneği (YÖRSİAD) Başkanı Aykut Ege, ATAV Yönetim Kurulu Üyeleri, Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu Üyeleri ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

“Kadınlar İçin Güvenli Destinasyon” Amacıyla Çalışıyoruz

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, açılış konuşmasında Antalya Kadın Müzesi’nin projelerinden ve faaliyetlerinden bahsetti. Gül Ege, “Antalya Kadın Müzesi, 2015 yılında ATAV çatısı altında sanal olarak hayata geçti. Müzemizin misyonu, kentimizi başarılı ve rol model kadınlarla anarak geleceğimize miras bırakmak, kadınlarımız hayattayken müzemizde kayıt altına almak, geleneklerimizi ve yerel kültürümüzü korumak için sergiler gerçekleştirmek. Müzemiz, sanal kadın müzesi olduğu için, yaptığımız çeşitli etkinlikler, sergiler ve söyleşilerle kente dokunacak çalışmalar ve projeler hayata geçiriyoruz. Kurulduğumuz günden itibaren Dünya Kadın Müzeleri Birliği’ne (IAWM) üyeyiz, “kadınlar için güvenli destinasyon” olarak arama yapıldığında Türkiye’den hiçbir kent bu destinasyonlar arasında yer almıyor. Biz bunun için çalışıyoruz, Antalya Tanıtım Vakfı olarak kadının da bu kentte olduğunu, başarılı ve güvende olduğunu anlatmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Antalya Kadın Müzesi tarafından 7 yıldır düzenlenen ödül töreninin isminin neden Jale İnan olduğunu ise şu ifadelerle açıkladı: “Prof. Dr. Jale İnan, Antalya için değerli işler yapmış, Antalya Arkeoloji Müzesi açılışı için büyük emek harcamış, Türkiye’de Arkeoloji bilim dalının bilinmediği zamanlarda Almanya’da okuyup Side ve Perge kazılarına başkanlık etmiş bir isim. Bundan dolayı her yıl, İnan’ın doğum günü olan 1 Şubat tarihinde yılın kadını ödülümüzü Jale İnan adıyla veriyoruz. Bu güne kadar, 6 rol model kadına yılın kadını ödülünü sunduk.”

2021 Antalya Yılın Kadını, “Umut Araz”

Müze çalışmaları kapsamında kendisini en heyecanlandıran projenin bu ödül töreni olduğunu dile getiren Başkan Gül Ege, 2021 Antalya yılın kadınının iyilik gönüllüsü olduğunu belirtti. Gül Ege, “İyilik çalışmaları denilince aklımıza birçok fikir gelir, maddi manevi birçok yardım yapmaya çalışırız. 2021 Antalya yılın kadını, yetiştirme yurdunda büyüyerek aramıza katılan, kendisi için dezavantajlı görünen durumu iyilik hali olarak bize döndüren, sevgi evinde büyüyen çocuklarımıza kol kanat geren ve bu iyilik hareketleri için dernek kuran bir insan. Danışma kurulu olarak yılın kadını seçerken, bizi en etkileyen özelliği kimsesizlere ev olması, sonrasında psikolojik destek sağlaması ve gerçek bir aile olması. Bunu kaçımız yapabilir, belki cesaret edemeyiz belki korkarız ama o yapıyor. Pandemi döneminde, kurucu olduğu dernek üyeleriyle birlikte 3D yazıcılardan gönüllü ürettiği 40 bin yüz koruyucu siperleri dezenfekte ederek, ülkedeki farklı kurum ve kuruluşlara teslim ediyor. Mesleği, bu konuda çok önemli, çünkü emekli hemşire. Manavgat yangınında, yaklaşık 200 kişilik bir ekiple alanda kalarak yardım sağlıyor. Bu yıl ödül verdiğimiz 2021 Antalya yılın kadını, adı gibi Umut, Umut Araz” dedi.

Umut Araz, Ödülünü Kadınlara ve Sağlıkçılara Adadı

YAGEP Başkanı emekli hemşire Umut Araz, çok mutlu olduğunu kaydettiği konuşmasında, “Bu ödül için beni cesaretlendiren, Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu üyelerine teşekkür ederim. Atatürk ve Cumhuriyet çocuğuyum. Yaptığım her şey de, cumhuriyetimizin ve demokrasimizin uzun yıllar yaşatılması için adım atıyorum. Kız kardeşlerimi ve kadın mücadelesini çok önemsiyorum, kadının kadının yurdu olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı ödülümü kadın hakları için mücadele eden kadınlara adamak istiyorum. 30 yıllık hemşireyim. 40 bin siperlik üretip, Türkiye’nin dört bir yanına dağıtım sağladık. Ödülümü, sağlık çalışanlarına da adamak istiyorum. Ödül adamak yeterli değil tabii, sağlık çalışanlarının hakkının verilmesini, sağlıkta şiddetin durdurulmasını istiyorum. Kadınlar güçlü oldukça, dünyanın çok daha güzel olacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Araz’a ödülünü takdim etti ve geleneksel hale getirilmiş ödül töreni için Antalya Kadın Müzesi Danışma Kurulu üyelerine teşekkür etti.

Plaket takdiminin ardından ATAV Başkanı Yeliz Gül Ege, Umut Araz ile söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşinin ardından tören, Antalya Kadın Müzesi’ne katkılarından dolayı Akra Hotels’in Genel Müdürü Gökhan Polat’a plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir