“Biz hatırlayalım, çocuklarımız keşfetsin”

YÖREX İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI!

Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle Türkiye’nin dört bir yanından gelen yöresel ürünlerin Antalyalılarla buluştuğu Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX , 20-24 Ekim’de ANFAŞ Fuar Merkezi’nde açılacak.

Coğrafi İşaretli ürünlerin ön plana çıkacağı fuarda Antalya’nın coğrafi işaretli 13 ürünü de tanıtılacak.

Seher Özen Karadeniz

Sizin Oraların Nesi Meşhur?” sloganıyla Antalya Ticaret Borsası öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteğiyle bu yıl 11’incisi düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX’in hazırlık çalışmalarında sona gelindi.

Antalya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı  Ali Çandır, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin ve ANFAŞ Başkanı Ali Buldu,  20-24 Ekim’de ANFAŞ Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan, Türkiye’nin dört bir yanından gelen yöresel ürünlerin Antalyalılarla buluştuğu Yöresel Ürünler Fuarı YÖREX ‘in detaylarını paylaşmak için basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Toplantıdaki konuşmasına; “yaklaşık 20 ay aradan sonra sizleri Borsamızda ağırlamaktan duyduğumuz memnuniyet ifade etmek isterim” diyerek başlayan ATB Başkanı Çandır; 12 yıl önce çalışmalarına başlanan YÖREX’i geçen yıl salgın nedeniyle düzenleyemediklerini hatırlatarak, “Bu yıl özellikle oda ve borsalarımız ile yöresel ve coğrafi işaretli ürünlerin ticaretiyle uğraşan ticaret erbabımızdan gelen yoğun talepleri de dikkate alarak maske, mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak 11. kez düzenleyeceğiz” dedi. Çandır, borsa ekibinin 12 yıllık tecrübesinin de kolaylaştırıcı etkisiyle yaklaşık 3 ay gibi kısa bir sürede ulusal çapta bir organizasyona hazırlandıklarına dikkat çekerek, 10.YÖREX’e 81 ilden 657 katılımcı ve 276.288 ziyaretçiyle tamamladıklarını,  bu yıl da fuarda 75 ilden 500’ün  üzerinde katılımcının yer alacağını kaydetti. Çandır; “Ancak niyetimiz katılımı 81 ilden 650’nin üzerinde katılımcıya çıkarmak. Gayretimiz bu yönde.  Bir hedefimiz de 11.YÖREX’i salgın kurallarına göre; maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek gerçekleştirmek. Bunların yanında ayrıca ANFAŞ Fuar Merkezi girişinde HES kodları sorgulanacak. Aşı olmayanlardan son 48 saati kapsayan PCR testi istenilecek. Özetle kimseyi riske atmadan tüm kurallara uyarak ziyaretçi sayımızı 300.000’e çıkarmak istiyoruz.”

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜN SAYISI: 900

YÖREX’in 11. yılının ardından yerel ve ulusal ölçekte coğrafi işaret kavramının öneminin anlaşıldığını kaydeden Çandır, 2019 yılı verisiyle dünyada 200 milyar dolara ulaşan Coğrafi İşaretli ürün ticareti bulunduğunu, bunun yarısından fazlasını da  tarım ve gıda ürünlerinin oluşturduğuna ifade ederek; “Yöresel ürünler konusundaki potansiyelimizin doğru değerlendirilmesi halinde ülke olarak bu pastadan daha büyük paylar alabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

Yöresel ürünlerimize ulusal ve küresel ölçekte coğrafi işaret tesciliyle sahip çıkılmaya başlanıldığını kaydeden Çandır, “Öyle ki coğrafi işaretli ürün sayımız 900’e başvurusu yapılan ürün sayımız ise 739’a ulaştı. Antalya’nın 13 ürününe coğrafi işaret alındı, 4 ürünün de başvuru aşamasında olduğunu biliyoruz. YÖREX’in ardından yöresel ürünler Avrupa’ya da taşındı. Avrupa Birliği’ndeki tescilli ürün sayımız 7’ye çıktı. 22 ürünümüz de tescil bekliyor” dedi.

YÖREX çerçevesinde, Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YUCİTA) ile “Coğrafi İşaretler Antalya Buluşması” paneli düzenleyeceklerini kaydeden Başkan Ali Çandır, 21 Ekim’de 10.30 başlayacak ve gün boyu devam edecek panellerin, Youtube ve sosyal medya aracılığıyla canlı yayınlanacağını söylerken, tüm kurumların panellere katılmasını istedi. YÖREX sonrası Antalya’daki kurum ve kuruluşlara özel bir coğrafi işaret programı da düzenleyeceklerini bildiren Çandır, kentlerin kimliklerini yansıtan yöresel ürünlerle ilgili çalışmalarının ilerleyen yıllarda daha da ön plana çıkacağını kaydetti.

e -E TİCARET SİTELERİNDEN YOĞUN İLGİ

YÖREX’te TOBB’un katkılarıyla geçen yıllarda olduğu gibi üreticilere ve firmalara Carrefoursa, Migros, Metro, Özdilek, Trendyol, PTT AVM, Hepsiburada, Gittigidiyor, Getir, Onedio gibi ulusal market zincirleri, e-ticaret siteleri ve restoranlar zincirleriyle yüz yüze görüşme imkanı sağlanacağını belirten Çandır, “Bu yüz yüze görüşmelere Antalya’daki üreticilerimizin ve firmalarımızın katılımının önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

YÖREX’te ayrıca Hepsiburada tarafından 22, 23 ve 24 Ekim tarihlerinde coğrafi işaretli ürün üreten ve ticaretini yapanlara yönelik yerelden ulusala e-ticaret desteği ve dijital dönüşüm desteği gibi konularda eğitimler verecek.

300 BİN ZİYARETÇİ BEKLENİYOR!

Halkın bu yıl YÖREX’e büyük ilgi gösterdiğini belirten Çandır, salgın önlemleri çerçevesinde yapılacak fuara 300 bin ziyaretçi beklediklerini kaydetti. Grup Gümüş Pena’nın fuar ziyaretçilerine  23 Ekim Cumartesi günü bir konser vereceğini belirten Çandır, YÖREX’in daha fazla kitleye ulaşması için kurum ve kuruluşlar nezdinde çeşitli ziyaretler yaptıklarını, bu yöndeki taleplerini dile getirdiklerini kaydederek özellikle öğrencilerin YÖREX’i görmesi gerektiğini vurgulayarak   “Biz hatırlayalım, çocuklarımız keşfetsin” dedi.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin de YÖREX’in Antalya ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığına dikkat çekerek “Fuar, hem Antalya iş dünyasına hem yöresel ürünlerin gelişmesine katkı veriyor. Bir yıl ara verilmesi nedeniyle bu yıl oda ve borsalardan ciddi talep var. Bu tür organizasyonlar özlendiği için yoğun katılım bekliyoruz” dedi. Coğrafi İşaretli ürünler konusunu da değinen Çetin; “Bütün belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız, meslek örgütlerimiz coğrafi işaret konusunda çalışmalar yapıyor. Ancak buradaki en önemli nokta ürünlerin ticarileşmesini sağlamak. Ticarileşmeyi de ancak devlet teşvikleriyle gerçekleşir. YÖREX’in bu çalışmalara sunduğu katkı çok önemli 11 yılda 8 katına çıkmış. YÖREX bu konuda Antalya’da ciddi bir farkındalık yarattı”  dedi.

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı da Köln örneğini vererek fuarcılığın kentlerin gelişimindeki rolün dikkat çekerek YÖREX’in Antalya’nın ziyaretçi sayısı en yüksek fuarlarından biri olduğuna belirtti.  Bıdı ayrıca Türk ürünlerinin kaliteli paketleme ve iyi bir pazarlama ile dünyada daha iyi bir konumda olacağını söyledi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir