Yörük Kadın Kıyafetleri, Antalya’nın 2016 Takvimi Oldu

Antalya Tanıtım Vakfı ATAV’ın gelenekselleşen Yeni Yıl  takvimlerinde 2016 yılı için farklı bir tema yer aldı.

Daha önce Antalya Mağaraları, Antalya Lezzetleri, Antalya Çiçekleri son olarak da Antalya Kelebekleri takvim konusu olmuş, farkındalık yaratmıştı.

2015 yılı 25 Kasım tarihinde açılışı gerçekleştirilen Vakıf bünyesinde kurulan sanal Antalya Kadın Müzesi sergilerinden olan YÖRÜK KADIN KIYAFETLERİ 2016 yılı takviminin teması oldu.

ATAV’ı bu anlamlı çalışmasından dolayı bir kez daha kutluyoruz.

Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Nizamettin Şen gerçek bir Antalya sevdalısı…

Şen 2016 takvimi ile ilgili şunları anlatıyor;

“Türkiye’nin ikinci sanal Kadın Müzesini geçtiğimiz sene içerisinde açtık ve açılışta müzemizin ilk sergisinden seçkiler sunduk. Yörük kadınlarının uzun seneler boyunca giydiği kıyafetleri ve takıları tanıttık. Her sene takvimimizde Antalya’nın sahip olduğu değerleri çarpıcı  fotoğraflara öne çıkarıyor ve ilgi yaratıyoruz. Antalya Müzesi Etnografik Eserleri, Heykelleri, Antik Tiyatroları, Plaj ve Şelaleleri, Mağaraları, Endemik Bitkileri Yemekleri, Kelebekleri gibi konuları işlediğimiz Antalya Takvimi bu yılda İngilizce ve Türkçe olarak 3 semavi dinin bayramlarını ve ay hareketlerini de içermektedir. Kaybolmakta olan Yörük Kültürünün,  kadınlarının kıyafetleri uzun yıllar büyük emekle Antalya Olgunlaşma Enstitüsü’nün hazırlamış olduğu koleksiyondur.”

Nizamettin Şen ayrıca, Enstitünün titiz çalışmaları sonrasında bu nadir ve birbirinden değerli kıyafetleri hem kadınların beğenisine sunmak hem de takvim aracılığıyla bilinirliliğini artırmak istediklerini sözlerine ekliyor.

Yeni takvimde Maraş işi ile dikilmiş İğne Oyalı Üçetek’ten, Şalvarlı Yeleğe, Osmanlı paraları ile bezenmiş tek parçalı Lacivert Bindallı’dan, rengiyle göz kamaştıran Mor Çıtarı Üçetek’e kadar on iki farklı Yörük kıyafetinin Türkçe ve İngilizce açıklamaları görülebilir.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir