Zeki Müren Aspendos’ta

Ankara’da konser verdiği günlerdi. Ayaklarında, dizlerinde dayanılmaz ağrılar başlamıştı. Ayakkabılarını, o sevdiği rugan pabuçlarını giymek ölümdü. Ama dayanıyordu. Zeki Müren söz verince onu tutardı. Yıllarca ödün vermediği bu ilkesinden vazgeçemezdi. Ayakkabılarının önünü kestirip öyle giymeye başladı. Ayakları görünmesin diye de sahnenin önünü çiçeklerle kaplatıyordu. Teşhis damar genişlemesiydi. Tek tedavi de kortizonlu iğnelerdi. Kortizonlu ilaçlar yüzünden bir ayda tam 14 kilo almıştı. Artık sahnelere pek çıkmıyordu, Televizyon çekimlerinde ise vücudu görülmesin diye genellikle üstü çiçekli bir masanın arkasında duruyordu. Küçük çekim hileleriyle hızla kilo alan vücudunu saklıyor ama hastalıklarını önleyemiyordu. Vücudu iflasa doğru gidiyordu.

Antalya’daki antik tiyatro Aspendos’ta şarkı söylemesi projesi o günlerde gündeme geldi. Antik tiyatro ilk kez böyle bir konsere sahne olacaktı. “İlk”lerin adamı Zeki Müren’in bu projeye “hayır” demesi çok güçtü. Kararını verdi: “o konser hayatımın en büyük konseri, zafer tacı olacaktı” dedi.

Konser günü Antalya boşalmıştı adeta. Yollarda faytonları çeken atların nal sesinden başka ses duyulmuyordu. Aspendos ise tıklım, tıklımdı. Yalnız tiyatronun içi değil dışı da dolmuştu. Konserin birinci bölümü klasikti. Dede Efendi’yle başlamış, Nevres Paşa’yla devam etmiş, birinci bölümü Bayburtlu Zihni’nin eserleriyle sonlanmıştı. Konserin ikinci bölümünde Sadettin Kaynak ve Selahattin Pınar’ın eserleri vardı. Aspendos’un içinde ve dışında binlerce kişi nefesini tutmuş, bu müzik ziyafetini dinliyordu can kulağıyla. Üçüncü bölüm cicili-bicili kostümleriyle çıkmıştı hayranlarının karşısına, günün popüler parçaları ile coşturmuştu dinleyenleri. Konser bittiğinde Aspendos ayaktaydı. çılgın alkışların ardı arkası gelmiyordu. Zeki Müren mutluluktan sarhoş, acılarını, hastalıklarını, yorgunluğunu unutmuş, havalarda uçuyordu. Sabaha karşı zorla yatağa gönderdiler. Günümüze kadar ne Zeki Müren unutuldu ne de Zeki Müre’nin Aspendos’ta vermiş olduğu efane konser unutuldu. üzerinden yıllar geçmesine rağmen Antalyalılar hala bu konseri hatırlayıp iç geçirirler.

Yazar: Av.Mustafa Gönül

Zeki Müren’in Aspendos’ta çektiği klibide izlemeyi unutmayın;

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir