Antalya Dünyada En Çok Ziyaret Edilen Şehirler Arasında En Güvenli 3’üncü Şehir

Turistlere ilk olarak, Napoli’de  çantalarını, Güney Amerika’da canlarını korumaları tembihlenir.

Turist olarak bir grup ile beraber bir şehre giderseniz rehberiniz önce önemli bilgileri size aktarır. Örneğin gidilen şehir Napoli ise rehberiniz size ilk olarak çantanızı korumanızı yani mal güvenliğinize ilişkin endişeyi aktarır. Eğer gidilen şehir Güney Amerika’da ise rehberiniz can güvenliğinize ilişkin endişeleri aktaracaktır.

Grup rehberiniz can ve mal güvenliğinizi korumanız gerektiğini tembihledikten sonra şehrin tarihini, güzelliklerini anlatmaya başlayacaktır…

Siz de bu önemli uyarıları aklınızdan çıkarmadan gezinizden keyif almaya bakacaksınız.

Antalya’ya gelen turistler ise rehberlerinden can ve mal güvenliğine ilişkin endişeleri duymazlar.

Araştırma şirketi Numbeo, her yıl açıkladığı dünyanın en güvenli şehirleri listesini açıkladı. Antalya’mız listede 58’inci sırada yer aldı (haber bültenlerinde 61’inci Sıra diye yer almıştır ancak listede 58’inci sıradadır). Listenin zirvesinde, Birleşik Arab Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi yer alırken Eskişehir sekizinci oldu. Listenin sonunda Venezuela’nın başkenti Karakas bulunurken, Bursa 73’üncü, İzmir 77’nci, Ankara 183’üncü, İstanbul ise 262’nci oldu. Listede Avrupa’nın önemli başkentlerinden Paris ise 311’inci oldu.

Listeye suç endeksi açısından bakıldığında yıllardır dünyanın en tehlikeli şehri olarak kabul edilen Venezuela’nın başkenti Karakas, 100 üzerinden 84.7 puanla yine zirvede yer alıyor.

En tehlikeli şehirler sıralamasının ilk 10’unda Brezilya ve Güney Afrika’dan üçer kent bulunuyor. Listede Güney Afrika’dan turistlerin uğrak noktalarından Johannesburg en tehlikeli şehirler sıralamasında 5’nci sırada yer alırken, Brezilya’dan Rio de Janeiro 10’ncu sırada yer alıyor.

Antalya, dünyada en çok ziyaret edilen şehirler sıralamasında ise 12’inci sırada yer alıyor. Güvenli şehirler listesini en çok ziyaret edilen listesine göre değerlendirecek olursak Antalya’nın listenin 3’üncü sırasında yer alacaktır.

Buna göre Antalya dünyada en çok ziyaretçi ağırlayan şehirleri arasında Hong Kong ve Dubai’den sonra en güvenli 3’üncü şehirdir…

Numbeo’nun listesinin tamamına buradan erişebilirsiniz.

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir