Antalya’nın Kelebekleri Takvim Oldu

Antalya’nın zenginliklerini kayıt altına alan Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) yine şahane bir çalışmaya imza attı. ATAV’ın her yıl başı geleneksel olarak hazırladığı ve büyük beğeni toplayan “Memleketim Antalya” masa takviminin bu yıl ki teması “Antalya’nın Kelebekleri”

ATAV, geçmiş yıllarda; Antalya Yerel Mutfağı, Döşemealtı Halısı, Mağaralar, Endemik Bitki ve Çiçekleri’nin takvimini yapmıştı. Şimdide Antalya Kelebekleri’yle ilgili kapsamlı bir çalışma başlattı.

ATAV’ın 2015 takviminde her ay bir kelebek var; Çitlembik Kelebeği, Akdeniz Gelinciği, Osmanlı Ateşi, Yalancı Apollo, Orman Fistosu, Anadolu Karagöz Mavisi, Anadolu Melikesi, Attalos Mavisi, Kara Murat, Anadolu Ateşi, Çokgözlü Balkan Mavisi, Akdeniz Hanımeli, İspanyol Kraliçesi, Sultan ayrıntılı olarak tanıtılıyor.

ATAV Başkanı Nizamettin Şen, takvimle ilgili şunları söylüyor;

“Antalya’da kelebekler hemen hemen bütün yıl boyunca uçar, çünkü Antalya’nın 3 mevsimi Bahar 1 mevsimi yazdır. Antalya dünyada endemik bitki ve çiçek zengini bir kenttir. Antalya’nın bir başka zenginliği de kelebeklerdir. Antalya bir kent olarak Avrupa’daki bir çok ülkenin kelebek çeşitliliğinden fazla sayıya sahiptir. Üçü endemik olmak üzere toplam 182 kelebek çeşidimiz kayıt altına alınmıştır.”

“Kelebekleri kayıt altına almak yetmez kuşkusuz korunması da çok önemli” diyen ATAV Başkanı Nizamettin Şen, “Doğal değerlerimizin korunması, sürdürülebilir turizm için olmazsa olmazımızdır” vurgusu yapıyor.

Çalışmada, Antalya Amatör Kelebek Gözlemcileri’nin önderlerinden Prof. Olcay Yeğin başta olmak üzere, Amatör gözlemciler; Gülten Yeğin, Alperen yayla, Cemal Yayla, Fatih Kısa, Mehmet Çakır, Eylem Göksu, Erkan Göksu, Nurdan Çakır, Lütfi Öte, Bayram Göçmen, Dilara Kocacık Uygun ve Vedat Uygun’un emeği var.

Emeklerine sağlık.

Masa Takvimden edinmek isteyenler ATAV ile irtibata geçebilirler

ATAV’ın takvim çalışmalarını her yıl ilgil ile takip ediyoruz. Geçmiş yıllarda blogta yayınladıklarımızı da okumak isterseniz eğer…;

Antalya Değerleri Takvimi

ATAV’ın 2014 Takviminin Teması; Antalya Lezzetleri

ATAV’ın 2012 Takviminin Teması; Antalya Mağaraları

Antalya Kelebekleri için yazdığımız “Antalya İçin Kelebek Etkisi” yazılarını da ilgili linkten okuyabilirsiniz…

Antalya için Kelebek Etkisi

Antalya için Kelebek Etkisi-2

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir