ATSO eski hizmet binası, Antalya kültür sanat yaşamının referans noktası oldu

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kente kazandırdığı Antalya Kültür Sanat, geride kalan 7 yılda Picasso, Andy Warhol, Ara Güler ve Rodin gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine evsahipliği yaparken, çocuk, genç ve yetişkin eğitimlerinin yanı sıra, film gösterilerinden konserlere kentte kültür sanat yaşamının en güçlü referans noktalarından biri haline geldi.

ATSO eski hizmet binası, 2015’ten beri Antalya Kültür Sanat olarak hizmet veriyor.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın kente kazandırdığı Antalya Kültür Sanat,güz sezonunu iki muhteşem sergiyle selamlıyor. Yaz dönemini görkemli Rodin sergisiyle kapatan Antalya Kültür Sanat, kapılarını, Sanatçı Murat Germen’in “Sagalassos’u İzlemek” ve Sanatçı Ayşe Yaltırım’ın “Kaf Dağı’nda Şenlik Var” isimli sergileriyle sanatseverlerin izlenimine açtı.

AKS’taki serginin açılışına Sanatçı Murat Germen ve annesi Sanatçı Ayşe Yaltırım’ın yanı sıra, ATSO Yönetim Kurulu ve ATSO Vakfı Başkanı Davut Çetin, Turizm İl Müdürü Candemir Zoroğlu, ATSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, AKS Mütevelli Heyet Üyeleri, meslek odaları ve sivil toplum kurulmuşlarının temsilcileri, sanatseverler ve basın mensupları katıldı.

PİCASSO ESERLERİ ANTALYA’DA SERGİLENECEK DESENİZ KİMSE SİZE İNANMAZDI

ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO’nun eski hizmet binasının, bugün ATSO Vakfı çatısı altındaki AKS sayesinde Antalya kültür sanat yaşamının referans noktalarından birisi olduğunu vurguladı. Başkan Çetin, “Yedi yıl önce dünyaca ünlü sanatçıların eserleri Antalya’da sergilenecek deseniz kimse size inanmazdı. Çünkü bu sergileri yapabilecek standartlarda bir merkezimiz bile yoktu. ATSO işte böyle bir merkezi kentimize kazandırdı, içini yaşayan bir eğitim, kültür, sanat yuvası haline çevirdi. Ne mutlu ki bu güzel kurumun doğuşuna, büyümesine ve koşmaya başlama sürecine tanıklık ettim. Antalya’nın gücünü arkamıza alarak bunu başardık, yanımızda olan, desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Bugün AKS Antalya Kültür Sanat yaşamının referans noktalarından birisidir.

Böyle muhteşem bir vizyonu ortaya koyan, projelendiren, hizmet binasını Antalya’ya vakfeden ATSO camiasına, boş bir binanın yalnızca 7 yıl içerisinde böylesine bir başarı abidesine dönüşmesine emek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK; ANNE-OĞUL SERGİSİ

AKS’ın geçtiğimiz yaz aylarında ATSO’nun 140.yılı anısına dünyaca ünlü heykeltraş Rodin’in eserlerine ev sahipliği yaptığını anımsatan Davut Çetin, yeni sezonla ilgili şunları kaydetti;

“Görkemli Rodin sergisinden sonra yeni sezona iki yeni sergiyle başlıyoruz. Sergilerden birincisi bölgemiz için önemli. Hemen yanı başımızdaki Sagalassos antik kentini bir sanatçının, Murat Germen’in gözünden bize gösteriyor.

İkinci sergimiz “Kaf Dağı’nda Şenlik Var!” ise Türk sanat tarihi açısından önemli. Sergi sahibi Ayşe Yaltırım daha önce kişisel sergiler açmış, karma sergilere katılmış olsa da bu kapsamda bir retrospektif sergisi ilk defa açılıyor.

İki sergiyi sanat tarihimiz açısından daha da önemli kılan bir diğer unsur ise, Murat Germen’in Ayşe Yaltırım’ın oğlu olması.

Daha önce pek çok baba-oğul sergisi açılmış ama ana-oğul sergisi tarihimizde bir ilk.

SİNEK TELİNDEN HEYKELLER… Sergide Sanatçı Ayşe Yaltırım’ın pandemi günlerinde evde sinek telinden yaptığı hayvan figürleri de yer alıyor.

GELİRİ SAGALASSOS KAZILARINA AKTARILACAK

Sagalassos’u İzlemek” sergisi aslında Sagalassos Vakfı ve Bozlu Art Project tarafından, Sagalassos’taki kazılara destek olmak amacıyla hazırlanmış bir sergi.  Serginin bir diğer özelliği, sergideki eserlerin satışından elde edilen gelirin Sagalassos kazılarına aktarılacak olması. Bu yönüyle serginin bir sosyal sorumluluk ayağı da bulunuyor. Bu vesileyle projeyi geliştiren ve serginin Antalya’da tekrarlanmasına izin veren Sagalassos Vakfı Başkanı Prof.Dr. Münir Ekonomi’ye ve Bozlu Art Project Direktörü Sayın Oğuz Erten’e şehrim adına çok teşekkür ediyorum.

“Kaf Dağı’nda Şenlik Var” sergisinin sahibi Ayşe Yaltırım Nazım Hikmet’in yeğeni ve ilk kadın ressamlarımızdan Celile Hanım’ın torunu. Bir Cumhuriyet kadını. Döneminin bütün zorluklarını yaşamış, ayakta kalma mücadelesi vermiş ama içindeki çocuğu da, o çocuğun naif ve şenlikli ruhunu da hiç kaybetmemiş bir sanatçı. 100’ü aşkın eserin yer aldığı sergi sanatçının farklı dönemlerde yaptığı işleri içeriyor ama en çok Pandemi dönemi resimlerini göreceksiniz. Ayşe Hanım pandemiye, sokağa çıkma yasaklarına resimle direnmiş, eline geçen her malzemeyi sanat eserine dönüştürmüş; en çok da siparişle gelen kolileri, mukavva kutuları kullanmış.

Antalya Kültür Sanat bu sergiyle sıra dışı bir sanatçının çok samimi, çok minimal, çok şenlikli dünyasına ev sahipliği yapıyor.

AKS’de değerli sanatseverlerle buluşmayı kabul ettikleri için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Sergimizin mümkün olan en çok sayıda sanatsevere ulaşabilmesi için basınımızdan beklentimiz büyüktür. Değerli basın mensuplarımız zaten üstelendikleri zor kamusal sorumluluğun bilincindeler. Hepinize teşekkür ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sergilerimizin halkımıza ve kentimizi ziyarete gelen misafirlerimize yeni ufuklar kazandırmasını diliyorum.”

CELİLE HANIMIN FIRÇASINDAN AYŞE YALTIRIM PORTRESİ… İlk kadın ressamlarımızdan Celile Hanım’ın, Ayşe Yaltırım’ı genç kızken resmettiği tablo da AKS’ta sergileniyor.

 

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir