Bir hayal gerçek oldu! Sarısu – Tünektepe Teleferiği açıldı

Antalya’nın 30 yıllık hayali olan Tünektepe Teleferik Projesi nihayet tamamlanarak, halkın ve turistlerin hizmetine sunuldu. Kim ne derse desin Antalya için önemli bir yatırım. Emeği geçenleri kutluyoruz. Artık biz de “Sana dün bir tepeden baktım aziz Antalya” diyebileceğiz. Hemen Antalya’da yapılacaklar listemize ekledik.

Teleferiğe ilk binenler Antalyalı gazeteciler oldu.

Biz blogger olduğumuz için elbette davet edilmedik. Bizim gazeteci olmak gibi bir iddiamız yok ancak dünyanın bir ucu Danimarka’dan blogger getirenler nedense Antalyalı bloggerları görmezden geliyor. Bu küçük serzenişimiz affola. İlk fırsatta teleferiği kullanıp gözlemlerimizi de paylaşacağız.

Sarısu – Tahtalı teleferiği vatandaşa jest olarak bir hafta ücretsiz. Ondan sonraki günler gidiş geliş bir kişi 15 lira, iki kişi 20 liraya binip Antalya’nın enfes manzarasını seyredebileceğiz.

Sarısu – Tünektepe teleferiği 1706 metre uzunluğunda ve kablo uzunluğu 3604 metre. 8 kişi kapasiteli, 36 kabinle hizmet veriyor. Saatte 1200 kişiyi rahatlıkla taşıyabiliyor. Yaklaşık 9 dakikalık süre içerisinde de 605 metre rakımdaki Tünektepe’ye ulaşabiliyorsunuz.

teleferik

Tünektepe’yi hepimiz biliriz. Peki kim yapmış, nasıl yapmış, kimler engellemiş, kimler desteklemiş bilir misiniz?

Tünektepe aslında Antalya’da görev yapan Valiler’in bu kente bakış açılarını ve izlerini gösterir bize.

Hüseyin Çimrin’e göre tepenin asıl ismi Tümektepedir.  Daha sonra halk diliyle Tünektepe olarak söylenmeye başlamış.

Bize göre de adının “Valitepe” olması gerekirmiş. Tüm Valilerin yaparak ya da yapmayarak katkısı olduğu için…

Tepeyi keşfeden ve projelendiren, Vali Hüseyin Öğütçen yıl 1972

Ondan sonra çalışmaları durduran, Vali Nihat Oğuz Bor.

Hüseyin Öğütçen’in projesini tamamlayıp açılışını yapan, Vali Yılmaz Türktekin yıl 1982

Tünektepe için teleferik projesi geliştirip uygulamaya geçirmeye niyetlenen ve adım atan Vali Dr. Ahmet Altıparmak yıl 2012

Teleferiğin tamamlanıp hizmete açılmasını sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel yıl 2017…

Tünektepe’nin hikayesini daha önce blogta yazmıştık. Buradan okuyabilirsiniz…

Teleferiğin hikayesi

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yıllardır hayali kurulan teleferik projesinin 1986’dan günümüze uzanan hikayesini şöyle anlatıyor;

“Burada bir proje gerçekleştirilmesi hususu 1970’li yıllarda dönemin Valisi Sayın Hüseyin Öğütçen tarafından ilk kez gündeme getiriliyor. Daha sonra bu proje başlıyor. 1986 yılında da o dönemde Döner Gazino ve turistik tesisinin ihalesini alan firma ile bir sözleşme imzalanıyor. Sözleşmede de deniliyor ki Özel İdare teleferik için yer göstermek suretiyle Tünektepe- Sarısu arasında bir teleferik yatırımı da yapılacaktır. Bu sözleşme hükmü. Tarihi 1986. Ancak o günden bugüne kadar başlayan süreç, ne mutlu bizlere ki bizim dönemimizde noktalanıyor. Bizim dönemimizde sonuçlanıyor. Hikayesi uzun, daha sonra 1986’da bu sözleşme hükmü yüklenici firma ile Özel İdare arasında olmasına rağmen Sarısu bölgesinde teleferiğin ilk ayağının ve istasyonun olacağı yer için 10 dönümlük bir alan ayrılması hususu, ta ki ilk dönemimde belediye başkanı seçilinceye kadar çözülmüyor, çözülemiyor. 2004 yılında ilk kez Belediye Başkanı olduğum dönemde teleferiğin sıfır kottaki istasyonunun yerini 10 dönümlük bir imar planı uygulamasıyla biz çözmüş oluyoruz. Ondan sonra da bu çalışmalar biz görevi bıraktıktan sonra Özel İdare tarafından devam ettiriliyor. Yine dönemin Valisi Sayın Ahmet Altıparmak, her iki valimize de buradan teşekkürlerimizi ifade etmek isterim, bu teleferik ihalesinin gerçekleşmesini sağlıyor. Sene 2012. Daha sonra 2013’te bir ihale daha yapılıyor. Bir işe başlamak önemlidir tabi. Biz 5 senelik aradan sonra yeniden göreve geldiğimizde 2014 senesinde Özel İdareden Büyükşehir Belediyesi olarak bu teleferik ihalesinin inşaatını devralıyoruz. Devraldığımız tarihte teleferik inşaatının fiziki gerçekleşme oranı neredeyse yüzde 5’ten bile düşük. Biz başlayan her projenin bitirilmesi gerektiğini ortaya koyan bir anlayışla çalışıyoruz. Derhal yüklenici firmayı almış olduğu sorumluluğu tamamlamak üzere davet etmek suretiyle yola çıkmasını istiyoruz. İkinci dönemimizde de bu inşaat çalışmaları devam ediyor. Ancak daha sonra yüklenici firmanın mali bir sıkıntı içerisine girmesi nedeniyle ihalesini feshediyoruz ve ikinci kez tamamlamak üzere projeyi ihaleye çıkıyoruz. İkinci kez çıkmış olduğumuz tamamlama sürecini de bugün noktalayarak hizmete açabilir hale geliyoruz.”

teleferik2

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir