Ebegümeci Sarması

Zeytinyağlı sarma daha çok üzüm asması yaprağından yapılır. Ancak ot yönünden hayli zengin Antalya bölgesinde hanımların yaratıcılığı sofralarımıza bambaşka lezzetler kazandırmıştır. Ebegümeci Akdeniz bölgesinde hemen her yerde kolayca bulunan, yemeği yapılan, besleyici bir bitkidir. İri yaprakları tıpkı asma yaprağı gibi sarma yapımına olanak verir.

Malzemeler;

1 kilo ebegümeci

2 kaşık pirinç

250 gram kıyma

2 adet soğan

1 kaşık yağ

1/2 limon

1/4 maydanoz

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

 

Hazırlanışı;

Ebegümeçlerini ayıklayıp tuzlu ve limonlu kaynar suya koyup hafifçe haşlayın. Diğer yandan etli dolma içini hazırlayın. Haşlanmış ebe gümeçleri yapraklarına birer parça iç koyup sarın.

Tencereye dizip bitince dolmaların üzerine çıkıncaya kadar su koyun. Yağsız olduğu görülürse, 1 kaşık yağ sulandırılmış salça veya bir domates ya da limon suyu sıkıp pişirin.

İç Malzemesinin Hazırlanışı;

Kıymanın içine ince doğranmış 2 adet soğanı koyun. Pirinci ayıklayıp yıkadıktan sonra kıymaya ilave edin. Maydanozu ayıklayıp yıkadıktan sonra kıyın ve kıymaya ilave edin. Tuzunu ve karabiberini de ekledikten sonra, et yağsız ise 1 kaşık yağ koyup kıymayı iyice karıştırın. Sert olmaması için az suyla sulandırıp ebegümecini doldurun.

Kaynak: MATSO Manavgat’ın Yöresel Yemekleri kitabı

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir