Falezlerde plaj keyfi olacak

Bugünkü gazetelerde yer alan “Falezlere Halk Plajı” başlıklı haber, bizi fullantalya olarak çok sevindirdi. Nedeni de, 17 Aralık 2011 tarihli “Falezlerde Plaj Keyfi Neden Olmasın?” başlıklı yazımızın hayata geçiriliyor olması doğrusu bizi ve takipçilerimizi gururlandırdı. Bugün gazetelerde çıkan habere gelin bir göz atalım:

Falezlere Halk Plajı

Antalya Muratpaşa Belediyesi, dünyaca üne sahip, denizden onlarca metre yükselen falezlere halk plajı kuracak. Muratpaşa Belediyesi’nin ocak ayı meclis toplantısının devam oturumunda ilginç bir karara imza atıldı. Süleyman Evcilmen başkanlığında toplanan belediye meclisi falezler üzerine halk plajı kurma kararı aldı. Belediye meclisinde kabul edilen karara göre Falez 1 Parkı ile Astur Spor Kompleksi karşısında Kıyı Kanunu’na uygun proje hazırlanacak. Projeye göre, çimlerin üzerinde güneşlenme alanları oluşturulacak. Falezler üzerine ahşap merdivenlerle denize ulaşılan halk plajı yapılacak. Bu amaçla Falez 1 Projesi içinde planlanan semt spor sahası park alanına çevrildi.

Antalya’nın doğal güzelliği kabul edilen falezlerde halk plajı oluşturmayı ve tüm Antalyalıların kullanımına sunmayı amaçladıklarını belirten Muratpaşa Belediye Başkanı Evcilmen, “Bu alınan karar sıradan bir karar değil. İlk kez Muratpaşa Belediyesi, falezlerde halk plajı uygulamasını hayata geçiriyor. Antalyalılara, parkta güneşlenme alanı, denize bitişik durumdaki ahşap platformlarda da plaj hizmeti sunacağız. Projenin hayata geçmesinden büyük keyif alacağım” dedi. Muratpaşa Belediye Meclisi’nce alınan karar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek.

Şimdi de 17 Aralık 2011 tarihinde fullantalya.com’daki  “Falezlerde Plaj Keyfi Neden Olmasın?” başlıklı yazımızda nelere değinmişiz bir göz atalım:

Antalya’nın önemli simgelerinden birisi olan falezler, yıllardır hem doğal güzelliği ile hem de üzerine kondurulan binalarla sürekli gündeme gelir. Tartışmasız eşsiz güzelliğini yıllardır Antalyalılar ve turistler büyük hayranlıkla seyredip, etkilenirler. Üzerine yapılan binaların durumu da sürekli tartışılır. Ha bazen de intihar, amatör balıkçı kazaları ve tinerci operasyonları ile de anılır. Ötesi yoktur…

Peki, bu güzelliklerin içinde yaşamak, denize girmek, tadını çıkarmak mümkün müdür? Tabii ki belli bölgeler dışında hayır. Elbette ki falezleri koruyalım. Koruyalım ama korurken de, bir ihtiyar gibi terk etmeyelim. Çocuklarımız buralarda yaşasın. Tadını çıkarsın.

Kanaatimizce Antalya’da her şey rantla ölçüldüğü içindir ki, hiç kimse buraların restorasyonuna, yaşama katılmasına, rantla suçlanacağını bildiği için yanaşmıyor. Ancak bir yandan da buraların halka açılması ve yararlandırılması gerekiyor. Ama bu nasıl olacak? Yerel yönetimler Yat Limanı’ndan Fener bölgesine kadar olan falez bandındaki küçük falez koylarını doğal yapıyı bozmadan restore ederek, insanların hizmetine açabilirler. İnsanlar buralarda denizin keyfini eminiz ki fazlasıyla çıkaracaklardır. Konyaaltı ve Lara plajlarının da yükünü azaltabilecek bu uygulama şehir içindeki denize çok yakın ama bir o kadar da uzak halkın, bölgeden yararlanmasını sağlayacaktır.

Hiç olmazsa yıllardır sadece izleyerek gururlandığımız Falezler, içinde zaman geçirilen bir yaşam alanı olarak insanların daha fazla beğenisini kazanacaktır. Aksi halde giderek kirlenen, bakımsızlıktan bozulan bir efsane olarak devam edecektir. Doğal ve tarihi miraslarımızı anlayarak ve yaşayarak biz olabiliriz.

Şimdi bu proje bizim demek, böbürlenmek, caka satmak işin en popülist tarafı. Hayır, biz öyle bir yola asla tevessül etmeyeceğiz. Asıl derdimiz olan “Antalya’da güzel olanı beraber aramak, sinerji kurmak ve kente katkı koymak” olduğunu önceden deklare etmiştik. Bu projeyi hayata geçiren Muratpaşa Belediye’sini kutluyoruz.

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir