Geçen Haftanın Özeti (15-21 Haziran)

Çiçek ve Çocuk Temalı EXPO’da Çocuksuz Yarışma

Antalya’nın 2016’da ‘Çiçek ve Çocuk’ temasıyla düzenleyeceği Expo 2016, Antalya’nın farkındalığını artırmak amacıyla ‘Çiçek ve Çocuk’ konulu yarışma düzenleniyor. Ancak bu yarışmaya 18 yaşından küçükler giremeyecek. Yarışmanın çocuklara sınır getirmesi tepkilere yol açtı. Antalya Kent Konseyi Başkanı ve Expo 2016 Antalya Konseyi üyesi Semanur Kurt, teması çocuk olan bir yarışmaya çocukların katılamamasının üzücü olduğunu söyledi. Bu tür uygulamalarda çocukların dünyasını, hayallerini yansıtan çok önemli eserler çıkabileceğini belirten Semanur Kurt, sadece büyüklerin katılabileceği bir yarışma yerine çocukların da katılabileceği kategoriler oluşturulmasının daha doğru olacağını kaydetti. Expo 2016 Antalya Ajansı’nın Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından onaylı yarışmanın seçici kurulu Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Antalya Gazeteciler Cemiyeti, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü, Expo 2016 Antalya Temsilcisi ve Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği temsilcisinden oluşacak. Yarışma şartnamesinde, 18 yaşından büyük herkesin katılabileceği belirtiliyor. 20 Mayıs’tan itibaren duyurusu yapılan yarışmada bir kişi en fazla 4 fotoğrafla TFSF internet adresi üzerinden başvurularını yapabilecek. 1 Ağustos’ta başvurular sona erecek ve aynı ay içinde jüri değerlendirmesi, sonuçların açıklanması ve ödül töreni gerçekleştirilecek.

Gezi Besteleri Alakır’ın Sesi Oldu

Kumluca İlçesi’nde Alakır nehri üzerinde 4’ü tamamlanmış 4’ü de planlama aşamasında olan 8 HES projesine karşı yürütülen mücadelede, Danıştay, yerel mahkemenin bölgeyi 1’inci dereceden doğal sit alanı ilan ederek korunmasına ilişkin kararını onadı. Ancak Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun Danıştay kararını uygulamadığı Alakır Vadisi’nde, nehir üzerinde planlanan 4 HES projesi için Alakır Nehri kardeşliği ve köylülerin mücadelesi de sürüyor. Hukuki mücadelenin yanı sıra çeşitli etkinliklerle HES’lere karşı mücadele yürüten Alakır Nehri Kardeşliği, kamu kurumları ve HES firmalarına karşı açılan davaların giderlerini karşılayabilmek için 4’üncü müzik albümünü piyasaya çıkardı. Tamamı Alakır Nehri gönüllüleri tarafından yazılan ve bestelenen eserlerden oluşan ‘Alakırın Sesi’ albümünün satışına başlandı. Alakırın Sesi’nin yeni müzik albümüne erişim noktaları ise İstanbul Kadıköy’de Mançiz Cafe, Beyoğlu’nda KOS Mekan, Antalya’da Çello Cafe.

İlk Sergisini 88 Yaşında Açtı

88 yaşındaki Elvide Tetik, mandala tekniğiyle 10 yıldır üzerinde uğraş verdiği desen boyama çalışmalarını Muratpaşa Belediyesi Yaşlı Evi´nde sergiledi. ´İşleyen demir pas, çalışan beyin yas tutmaz´ sloganıyla sanata sarılıp, yaşama sımsıkı tutunan Tetik´in sanat aşkı yaşlılara örnek oldu. Yeteneklerini ortaya koyup, izleyenleri şaşkına çeviren Tetik´in renklendirdiği desenler gözleri de kamaştırdı. 3 kız annesi Tetik, son 10 yılda 500´den fazla eser üretti. Evlide Tetik´in kızı Yrd. Doç. Dr. Türkan Yılmaz, ´mandala´ sanatının birçok Avrupa ülkesinde yaygın olduğunu, çocuk, genç ve yaşlılar üzerinde tatbik edildiğini vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Türkan Yılmaz, ´mandala´ sanatını şöyle özetledi: “40 bin yıl öncesine dayanan mandala sanatı, yaşama çekilmek istenen şeyleri elde etmek amacıyla mağara duvarlarına çizilen daire içine alınmış resimlerde görülmüş. Mandala desenleri, insanların hayatlarında dilekçelerinin ve arzularının gerçekleşmesi için yaptıkları manyetik çekim gücü olduğuna inanılan şekillerdir. Dolayısıyla tüm mandala desenleri dairesel bir forum içindedir. Daire bütünlüğünü simgeler, bir ucu sonsuza, diğeri de bedenimiz ve aklımıza kadar uzanır. Mandalaya ´enerjiyi tutan kap´ denebilir.”

Andriake Antik Kenti Ziyarete Açıldı

Antalya´nın Demre İlçesi´nde bulanan Likya Birliği´nin önemli kentlerinden Myra Antik Kenti´nin limanı Andriake Antik Kenti kısmen ziyarete açıldı. Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik tarafından 2009 yılında başlatılan çalışmalarda Andriake Antik Kenti´nin plakoma (agora- antik Yunan kentlerinde, şehirle ilgili politik, dini, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında sıralandığı halka ait geniş açık alan), liman yapıları, şehir hamamı, doğu ve batı anıtları, sinagog ve kiliselerinde kazı yapıldı. 4 yıl süren çalışmalar sonrasında antik kent Kültür ve Turizm Bakanlığı´nca müze olarak restore edildi. MS. 129 yılında inşa edilen Roma döneminden kalan Hadrian Granaryumu´nun önce kazısı yapıldı ardından restore edilerek, 56 metre uzunluğunda, 32 metre genişliğinde, 7 odadan oluşan Likya Uygarlıkları Müzesi olarak düzenlendi. Ören yeri ziyaretlere kısmen açıldı. Ziyaretçilerden şu an için giriş ücreti alınmazken, eser yerleştirme ve düzenleme çalışmaları devam eden Likya Uygarlıkları Müzesi dışında tüm alan gezilebiliyor.

El Değmemiş Plaja Beton Değiyor

Kaş Belediyesi, ilçenin en iyi plajları listesinde yer alan İnceboğaz Plajı´nı piknik ve mesire yeri olarak yeniden düzenleyecek. İnceboğaz Plajı, Kaş´ın Çukurbağ yarımadasının Meis Adası´na bakan yakasında yer alıyor. Kaş´tan yürüyerek de ulaşılabilen ve ilçedeki diğer plajlara oranla daha sıcak bir suya sahip İnceboğaz, Patara, Kaputaş, Küçük Çakıl, Büyük Çakıl ile birlikte Kaş´ın en iyi plajları listesinde yer alıyor. Kaş Belediyesi tarafından Orman ve Su işleri Bakanlığı´ndan 2013 yılında yeniden kiralanan ve 65 dekarlık alanı kaplayan plaj, ´İnceboğaz Mevkii Piknik Mesire Yeri düzenlemesi ile plajda 12 metrekare alanlı soyunma odası ve tuvalet, 6 metrekare alanlı büfe, 22.50 metrekare kapalı alanlı kır gazinosu ve sundurması yapılacak. Bununla birlikte ahşap pergole ve korkuluk, 50 tonluk betonarme su deposunun yanı sıra, alan doğal kayrak taşıyla kaplanacak. Taşların döşenmesi içinse plaja 10 santimetre kaba beton dökülecek.

Çinliler Geliyor

Çin heyeti, EXPO’ya katılım sözleşmesine imza atmak için Antalya’ya geldi. Çin Çiçekçiler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Zhan Yinchao başkanlığındaki 14 kişilik heyete alandaki çalışmalar, ülke bahçeleriyle ilgili görsel ve teknik bilgi sunuldu. Çin 3 bin 150 metrekarelik alanda kendi ülke bahçesini kuracak. EXPO 2016 Antalya sergi alanına ikinci kez geldiğini söyleyen ve heyete başkanlık eden Zhan Yinchao; “Antalya’da kuracağımız Çin bahçesinin çok farklı olmasını, ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir alan olmasını istiyoruz. Çin’de iki farklı tarz var. Birincisi geleneksel, ikincisi ise modern tarz. Kuracağımız bahçede bu iki tarzı da yansıtmak istiyoruz. Türkiye için ay çok önemli. Bayrağınızda da ay var. Ay Çin için de çok önemli. Hatta Çin’de ‘Ay Festivali’ vardır. Türkiye’ye saygımızın da bir göstergesi olması için bahçemizin ismini ‘Ay’ın Mücevheri’ koyacağız. Antalya’ya müthiş bir bahçe bırakmak istiyoruz. Umarım EXPO 2016 Antalya, büyük başarılara imza atar.” Çin heyeti Antalya’da ülke bahçelerinin yapımı için inşaat ve mühendislik firmaları ile görüşmeler de yapacak.

Kelebek Parkımız Oluyor

Kundu Turizm Bölgesi’nde yaklaşık 50 dönüm araziye yapılacağını bildiren Kelebek Parkı çalışmaları 5 milyon lira yatırımla yaklaşık altı ay önce başlamış. Parkın açılışının Ramazan Bayramı’nda gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Kelebek Park Genel Müdürü Barış Dursun, Ekoturizmin en önemli faaliyetlerinden flora-fauna turizmine, turizmin çeşitlenmesine ve sağlanan gelirin artmasına katkı sağlamak amacıyla çalışma yaptıklarını, “Projenin Türkiye’nin en büyük kelebek parkı olma özelliğine sahip olacağını belirtti. Parkta kelebeklerin yaşam ve sergi alanı olarak yaklaşık 2 bin metrekare kapalı, özel mimari tasarım bölgesi ziyaretçilerin ilgisine sunulacak. Parkta 25 civarında ülkeden 50’ye yakın farklı türden binlerce kelebek yer alacak. Kelebek parkında ayrıca botanik bahçe, vahşi yaşam alanı ve vahşi hayvan çeşitleri, kuş çeşitleri, karınca yaşam alanı ile şeffaf kovanlarda bal yapımının izlenebileceği bölümlerin de olacak. Parkta beşi tropik, beşi de yerli olmak üzere 10 tür kelebek için yetiştirme alanı da oluşturacaklarını vurgulayan Dursun, ayrıca uğur böceği yetiştiriciliğini başlatacaklarını ifade etti.

Daha önce blog’ta Antalya için imrenerek talep ettiğimiz bir zenginliğe daha kavuşuyoruz. Emeği geçenleri tebrik ederiz.

Antalya İçin Kelebek Etkisi

Antalya İçin Kelebek Etkisi-2

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir