İnternette “Antalya”yı Arayan Avrupalılar’ın Sayısı Her Geçen Gün Artıyor

Gelişen teknoloji ve iletişim kanalları turizmi de farklı bir boyuta taşıyor. Avrupa’da her yıl milyonlarca turist tatile gideceği yeri internet üzerinden seçiyor, uçak bileti ve konaklama satın alıyor. Peki hiç merak ettiniz mi Antalya internet üzerinden en çok hangi ülke vatandaşları arıyor ve satın alıyor.

Avrupa’nın en büyük uçak bileti arama motoru Skyscanner’a göre Antalya internetten en çok aranan turizm destinasyonlarının başında geliyor. Üstelik internette Antalya’yı arayanların sayısı her geçen gün artıyor.

Skyscanner’ın Temmuz 20011 ve Temmuz 2012 yılı verilerine göre Antalya’nın internette aranma sayısında geçtiğimiz yıla göre yüzde 40 oranında artış var.

Özellikle bazı pazarlardaki artış dikkat çekici.

Örneğin Antalya’ya en fazla turist gönderen Almanya’da, Antalya’yı internette arayanların sayısı geçen yılın Temmuz ayına göre yüzde 56 oranında artmış.

Bir başka dikkat çekici gelişme Rusya ve Ukrayna pazarında görülüyor. Aynı dönemde Rusya’da internette “Antalya”yı sorgulayanların oranı yüzde 60 artarken, Ukrayna’da bu oran yüzde 80’e fırlıyor.

Bir başka önemli destinasyon Hollanda da tam yüzde 99’lik bir artış söz konusu. İtalya pazarı yine yüzde 82’lik oranı ile dikkat çekiyor.

İlk 10 ülke sıralamasında sadece Danimarka’da bir gerileme göze çarpıyor.

Dünya genelinde her geçen gün daha fazla turistin tatil tercihini internet üzerinden yaptığı düşünüldüğünde, “Antalya”nın aranma oranları ve bu tür istatistikler, sektörün pazarlama stratejilerini yeniden gözden geçirmesi açısından büyük önem taşıyor.


Skyscanner Hakkında

Skyscanner, 2003 yılında üç bilişim uzmanı tarafından kuruldu. Bugün 100’den fazla çalışanıyla hizmet veren şirket, 2011 yılında seyahat sitesi Zoombu’yu satın aldı. Kullanıcılarına, sadece Avrupalı ve düşük bütçeli havayollarının karşılaştırmalı uçak biletleri seçeneklerini sunarak hizmet vermeye başlayan site, aralarında Air France, Lufthansa, Türk Hava Yolları ve SunExpress gibi isimlerin de bulunduğu Avrupa ve Türkiye’den birçok büyük havayolu şirketini, kısa sürede listesine ekledi. Şirket, ardından coğrafi sınırlarını da genişleterek, dünyanın birçok bölgesine yayıldı. Skyscanner; aralarında Çince, Rusça, Portekizce, Lehçe, İspanyolca ve Japoncanın da olduğu, 30 farklı dilde hizmet veriyor. Merkezi Edinburgh’da olan Skyscanner’ın, Singapur’da da bir ofisi bulunuyor.

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir