Kış Mevsimine Özel Bir Lezzet; Ayva Aşı

Atalarımız ayvanın bol olmasının, kışın sert geçeceğine işaret etiğini söylemiş. Şansımıza bu sene pazarda bol miktarda ayva var. Ayvanın güzel tatlısı olur, marmelatı olur. Alanya yöresinde ana yemek olarak özel bir yere sahip.

ATAV’ın Toroslar’dan Akdeniz’e Antalya Mutfağı kitabında bu özel temek şöyle tarif ediliyor. (Bu çok özel kitabı Cumhuriyet Meydanı Tophane Çay Bahçesi’nin altındaki Hisar Restoran – Kafe’de satın alabilirsiniz)

Malzemeler (4 kişilik)

Ayva 4 adet

Kuşbaşı et (dana veya koyun) 500 gram

Soğan 1 adet

Tereyağ 2 yemek kaşığı

Toz şeker 2 çay bardağı

Tuz 1 tatlı kaşığı

Hazırlanışı

1-   Ayvaların kabuklarını soyunuz. Dörde bölüp, çekirdek yataklarını çıkartınız. Kuşbaşı büyüklüğünde küp küp doğrayınız ve tuzlu bol su içinde bekletiniz.

2-     Tencereye kuşbaşı etleri koyunuz. Su koymadan kısık ateşte tencerenin kapağı kapalı pişirmeye bırakınız.

3-     Etler pişmeden suyunu çektiğinde her defasında 1 çay bardağından fazla olmamak şartı ile sıcak su takviyesi yapınız.

4-     Etler kolayca çatal batacak kadar piştiğinde ve suyunu çeker gibi olduğunda tencereye tereyağını ve rendelenmiş soğanı katınız.

5-     Soğanı etlerle birlikte sararıncaya kadar kavurduktan sonra tencereye ayvaları, tuzu, 2 bardak sıcak suyu katınız. Ocağın ateşini ortaya getiriniz. 5-6 dakika kaynatmadan sonra ocağın altını tekrar ısıtınız.

6-     Ayvalar pişince tencereye şekeri katıp, karıştırınız. Birkaç taşım kaynatmadan sonra pişirmeyi durdurunuz.

Ayva aşını servis kabına çıkartıp, sıcak sıcak sofraya veriniz.

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir