Koruyamadık!

Antalya Muratpaşa Meydan Kavağı’nda Türbeli Mezarlık ile Ekşioğlu sitesi arasında kalan, Cuma ve Pazar günleri semt pazarı, diğer günler otopark olan alan içinde görkemli bir kapı var.

Osman Ağa Bahçesi’nin Kapısı… Antalya’da Cumhuriyet dönemi yapılar içinde nadide örneklerden biri.

Tam bir yıl önce Koruma Kurulu’nun incelemesi sonucu “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescil edilerek “Koruma” altına alındı.

“Alkışlanacak Karar” başlıklı yazımızda şöyle yazmıştık;

“Antalya’da alınan bu örnek kararı alkışlıyor, kararın altına imza atanları kutluyoruz. Antalya’da son 30-40 yılda o kadar çok taşınmaz yakılıp, yerine çok katlı siteler yapıldı ki, geçmişten izler taşıyan bir kapının bile korunması umutlarımızı yeşertiyor. Darısı Antalya’daki diğer Cumhuriyet dönemi yapıların başına.”

Yerel yönetimlerin ve mahalle sakinlerinin kaderine terk edilen bu güzel Kapı’yı ne yazık ki koruyamadık.

Kapı’nın üzerindeki yaprak motifleri ve çelenk kabartmasının bir kısmının parçalandığını ve yerinde olmadığını gördük. Çok üzüldük.

“Aman bize ne” diyebilirsiniz. Öyle ya Antalya’da tarih ve kültür mirası ne yapılar yıkılıp, yerine gökdelenler dikilmedi ki?

Cuma ve pazar günleri kurulan semt pazarlarını gezerseniz, kapının üzerinin seyyar köftecilerin ve sebzecilerin brandalarıyla kapatıldığını göreceksiniz. Oysa kapının etrafını bir çitle çevirmek zor olmasa gerek. Muratpaşa Belediyesi’nin yetkililerini bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Komşularınıza kulak verin!

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir