Okuma Saatinde İstanbul

Seyahatperest.com ilgiyle takip ettiğimiz bloglardan biri. Özge Altınok Lokmanhekim’in “Okuma Saatinde İstanbul” başlıklı yazısını okuyunca imrenmeden edemedik. Neden Antalyamızın çocuklarımız için kitapları yok …

Not: Nizamettin Şen’in kaleme aldığı “Boyamalı Antalya Masal Kitabı” nı daha önce yazmıştık. İlginizi çekerse tekrar okuyabilirsiniz…

Okuma Saatinde İstanbul

“Oğluma her gün en az bir tane kitap okuyorum. Kitapları, okumayı sevsin istiyorum. Küçük adam çok hareketli, kitap okumak aynı zamanda biraz sakin kalarak dinlendiğimiz saatlere denk geliyor. Her geçen gün ona okuyacak bir şeyler bulmakta zorlanıyorum. Benimki pür dikkat resimlere bakıyor, sesler çıkarıyor ben sayfaları çevirirken. Sana oğluma okuduğum seyahat kitaplarından söz etmiştim. İşte aynı grupta yer alan bir de İstanbul serimiz var. İçerisinde yaşadığımız şehri anlatan çocuklar için yazılmış kitaplar bunlar. Ama emin ol sen de okurken çok keyif alırsın.

1)      Küçük Kaz Cambaz İstanbul’da: Yazan Gülsevin Kıral/Leyla Emory, resimleyen Buket Gencer. Küçük Cambaz meraklı bir kaz ve sürüden ayrılarak gördüğü ışıltılı şehir İstanbul’u keşfetmek istiyor. İstanbul’u tanıştığı iki kediyle birlikte geziyor.

2)      Çeşme ve Rüzgar: Yazan Simla Sunay, resimleyen Reha Barış. Çengelköy’deki Lahana Çeşmesi ile onu fark eden Rüzgar isimli bir çocuğun hikayesi. Rüzgar yaşadığı çevreyi, sokağı ve tarihi keşfediyor.

3)      Evvel Zaman İçinde Haliç: Yazan Sibel Sonmaz, resimleyen Halime Keskin. Haliç’in tarihini ve günümüze nasıl geldiğini güzel çizimler eşliğinde anlatan bir kitap.

4)      Çocukların İstanbul’u: İstanbul/Ataşehir Bölgesi’nde Rabia Leman İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yazılan ve resimlenen bu kitapta çocukların İstanbul hikayeleri yer alıyor.

5)      Sihirli İstanbul: Yazan Şule Tankut Jobert, resimleyen Necdet Yılmaz. Okuyanı köşe bucak İstanbul turuna çıkaran bir kitap.

6)      Beyoğlu Macerası: Yazan Sara Şahinkanat, resimleyen Ayşe İnan Alican. Bilgi avcısı olan Sinan ve köpeği Gezgin’in birlikte yaptıkları bir Beyoğlu yolculuğu. Kendilerine verilen gizli görevi tarihi yerleri de gezerek nasıl tamamladıklarını anlatıyor.

7)      Boğaz’daki Bebek: Yazan Wylla Waters, resimleyen Beyül Akzambaklar. Bebek, İstanbul’da yaşayan bir vapur ailesinin en ufak üyesi. Bebek’in Boğaz’da gezerken başından geçenleri anlatıyor.

8)      Galata Kulesi’nin Martısı Zeynep: Yazan ve resimleyen Julia Townsend. Galata Kulesi’ni bekleyen martı Zeynep çok yalnızdır. Zeynep’in hikayesini ve İstanbul’daki yaşantısı harika çizimler eşliğinde.

9)      İstanbul’la Saklambaç: Yazan Mina Tansel, resimleyen Sedat Girgin. 11-12 yaşlarındaki üç çocuğun İstanbul’u nasıl keşfettiklerini anlatıyor.

10)    Kumral Ada Mavi Tuna: Yazan Buket Uzuner. Kuzguncuk’ta yaşayan Tuna, Aras ve Ada’nın hikayesini anlatır. Bu kitaba çocuk kitabı demek haksızlık olur. Kitap okuyanı kendi çocukluğuna götürüyor, “Çocukken ne kadar mutluymuşuz yahu” dedirtiyor.”

Yazının Kaynağı: seyahatperest.com

1 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir