Terk Edilmiş Evler Çiçek Açıyor

Çoğu zaman blog’ta başka şehirlerin hoşumuza giden, dikkatimizi çeken örneklerini paylaşıyoruz. İmrenerek gördüğümüz, okuduğumuz bu örneklerin bir gün Antalyamız da da karşımıza çıkacağına inanıyoruz.

Bizim de o şehirlerin ki gibi sanat ruhlu insanlarımız, aktivistlerimiz olduğunu biliyoruz.

Yine bu tür bir yazıyı okuyunca paylaşmak istedik.

Çiçek Festivali düzenleyen, Türkiye Kesme Çiçek üretiminin %47’sini karşılayan, yılda 12 milyon turist ağırlayan, kent merkezi dahil bir çok noktada harabe veya yarım kalmış binası bulunan Antalya için bu örnek bize çok uygun olurdu…

(Daha öncede yarım kalmış kent merkezinde bulunan harabe binalar için çeşitli önerilerimiz olmuştu )

İşte Bigumigu.com‘da yayınlanan yazı;

Detroit’in Terk Edilmiş Evleri Çiçek Açıyor

“Waud, Christo ve Jeanne- Claude’un Paris’teki kumaşlara sarılı Pont Neuf Köprüsü’nden ilham alarak başladığı projesi “Flower House” (Çiçek Ev) için Detroit’te metruk, içerisi çer-çöp dolu iki yıkık dökük evi 500 dolara almış.

Projenin birinci ayağında bu evlerden birini 48 saat harcayarak temizlemiş ve evin içini, dışını rengarenk çiçek yerleştirmeleriyle doldurmuş. Yerleştirmelerde toplam 4000 çiçek kullanılmış.

Sanatçı, önümüzdeki Ekim ayında, yaklaşık 100.000 çiçek kullanarak yapmayı planladığı yerleştirmeleriyle bambaşka bir görünüme sokacağı 15 odalı harabe evi “Çiçek Ev”e dönüştürmek için Indiegogo’da destek bekliyor. Şu ana kadar 7 bin dolara yakın bağış toplanmış bile, sponsor arayışları da devam ediyor.

“Çiçek Ev” projesi sadece sergi amaçlı değil: Sergi nihayete erdikten sonra arazinin üzerindeki yapılar sürdürülebilirlik kriterlerine uygun bir şekilde sökülecek, çıkan malzemelerden yeniden kullanılabilirler ayıklanacak ve sonunda arazi bir çiçek çiftliğine ve tasarım merkezine dönüştürülecek.”

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir