Altın Pedallar Antalya Markasına Güç Katacak

Bu yıl 21-24 Şubat’ta ikincisi düzenlenecek olan Tour of Antalya, “Antalya’nın tarihi değerleri” temasıyla gerçekleşecek. Uluslararası etkinlikte, dünya çapında yüzlerce bisikletçi pedal çevirecek.

Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) 2019 takviminde 2.2 kategorisinde 4 günlük etaplı yol yarışı olarak yer alan ve Antalya’nın ılıman iklimi, doğal güzellikleri, turizm alt yapısı sayesinde takımlardan büyük ilgi gören Tour of Antalya için Vali Karaloğlu “Ülkemizin tanıtımına ve marka değerine büyük katkısı olacak” dedi.

ANTALYA’NIN İMKÂNINA DA İNSANINA DA GÜVENİYORUZ

Vali Karaloğlu, Tour of Antalya için gelecek vadeden ve geleneksel hale geldiğinde hızla büyüyecek bir proje olduğunu belirterek; ‘Antalya’nın çok önemli bir alt markasını tanıtmak üzere bir aradayız. Geçen sene Tour Of Antalya dediğimizde hayal satıyorduk, insanları ikna etmeye çalışıyorduk. Geçen sene proje için ilk görüşmelerden sonra arkadaşlarının profesyonelliğine ve işi başaracaklarına inanmıştık ve Antalya olarak bu organizasyona hem gönül hem destek vererek göğsümüzü kabartan başarılı bir organizasyona imza attık. Şimdi hayal satmıyoruz. Elimizde başarıyla yönettiğimiz 1’incisini yaptığımız bir turun 2’incisi için bir aradayız. Bu sene işimiz daha kolay” dedi.

Tour of Antalya’nın artık geleceğe dair hedefleri ortaya koyabildiğine değinen Vali Karaloğlu “Az önce organizasyonu yapan arkadaşlarımız ne dediler ‘Uluslararası Bisiklet Federasyonu’na gelecek sene bir üst kademe için müracaat edeceğiz dediler.’ Bu hedefler bizler için çok önemli. Biz bu kentin imkânına da insanına da güveniyoruz. Biz kendimize güveniyoruz, hep birlikte başaracağımıza güveniyoruz. Geçen seneki başarının altında hep birlikte projeye sahip çıkmamız vardı. Onun için bu şehrin en önemli özelliği inandığı konuda işbirliği yapabilmesidir” dedi.

NİTELİKLİ TURİZME VE NİTELİKLİ TURİSTE YÖNELECEĞİZ

Türkiye’nin 2023 hedefi doğrultusunda Turizm Bakanının son dönemde Antalya ve Türk turizmi hedeflerini revize ettiğine dikkat çeken Vali Münir Karaloğlu “Daha önce 50 milyon turist 50 milyar dolar hedefi vardı. 2018’deki büyük sıçrama Türkiye’nin hedeflerini de revize etme durumuna getirdi. Sayın Turizm Bakanımız 70 milyon turist 70 milyar dolar turizm geliri olarak yeni hedefimiz ilan etti. Bakanımızın dediği gibi artık nitelikli turizme ve nitelikli turiste yöneleceğiz. İşte nitelikli turiste gidebilmenin en önemli ayaklarından birisi nitelikli işler yapmaktır. Tour of Antalya’da olduğu gibi şehrinizin ve ülkenizin markasına önem katacak büyük organizasyonları düzenlemektir. Hizmeti nitelikli hale getirmeden, personeli nitelikli hale getirmeden, nitelikli organizasyonlar yapmadan nitelikli turist de getiremezsiniz nitelikli turizm de yapamazsınız.” İfadelerini kullandı.

Turizmi nitelendirmek için spor organizasyonlarının çok önemli olduğuna vurgu yapan Vali Karaloğlu, Antalya’nın sportif başarılarını anlatarak 2019 yılında Tour of Antalya gibi güçlü markalar olacak uluslararası yeni spor organizasyonlarını şehre kazandırmayı amaçladıklarını aktardı.

BU TÜR ORGANİZAYONLAR KENTİN MARKA DEĞERİNİ ARTTIRIYOR

Tour of Antalya parkurlarının Antalya’nın antik şehirlerinden geçeceğini ve sportif aktivitenin tarihi değerlerle birleştiğinde Antalya turizmi içinde önemli bir reklam çalışması olacağını belirten Vali Karaloğlu, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek, kamu kurum ve kuruluşlarına Tour Of Antalya ile ilgili meseleler geldiğinde kendi işleriymiş gibi bakmalarını ve davranmalarını rica etti.

TÜREL, BİSİKLET KULLANIMININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Akra Grand Fondo Antalya Bisiklet Yarışının lansmanında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu yıl 21 ülkeden 27 takım ve 162 sporcunun mücadele edeceği Tour of Antalya’nın şehrin tanıtımına önemli katkılar sağladığını belirtti. Başkan Türel, geçen yılki etkinlikte de pedal çevirdiğini hatırlatarak, bu yılki yarışı da büyük bir heyecanla beklediğini söyledi.

BİSİKLET YOLLARININ ÇOĞALMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

21-24 Şubat tarihleri arasında 4 etapta düzenlenecek olan Akra Grand Fondo Antalya’nın basın lansmanı Akra Barut Otel’de yapıldı. Lansmanda konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel hem bir bisiklet sever hem de sağlıklı yaşam için bisiklet yollarının çoğalması konusunda yoğun çaba harcayan bir belediye başkanı olarak çok heyecanlı olduğunu söyledi. Aynı zamanda Sağlıklı Kentler Birliği Başkanlığı görevini de yürüten Başkan Türel, bisiklet yollarının, bisiklet sporunun özellikle sağlıklı kentlerin gelişiminde çok önemli olduğunu bütün platformlarda dile getiren biri olarak buna benzer etkinlikleri her zaman desteklediğini ifade etti.

KESİNTİSİZ BİSİKLET YOLU MART AYINDA HAZIR

Antalya’da bisiklet sporuna gönül veren amatör ve profesyonellere daha rahat ve konforlu bir sürüş sağlayabilmek adına kent merkezinde mevcut bisiklet yollarını kesintisiz hale getirmek üzere çalışmalarda son aşamalara gelindiğini anlatan Başkan Türel, “Antalya’nın Konyaaltı- Lara arasındaki sahil bandında 28 kilometrelik kesintisiz Bisiklet Yolu Projemiz büyük oranda tamamlandı. Mart ayında artık sürücüler rahatlıkla pedal çevirmeye başlayabilecekler” dedi. Başkan Türel, bisikletin çevreye gürültü ve hava kirliliği gibi olumsuz etki oluşturmayan en sağlıklı ulaşım aracı olduğu bilincini yaymak için çalıştıklarını da belirtti.

ANTALYA’NIN TANITIMINA KATKI SAĞLAYACAK

Geçen yıl düzenlenen etkinliğin son etabında eşi Ebru Türel ile birlikte pedal çevirdiğini hatırlatan Başkan Türel, “Yarışma vesilesi ile dünyanın önde gelen isimlerinden biri olan İtalyan bisikletçi Ivan Basso’yu tanıma fırsatım oldu. Kendisinden hem Tour of Antalya hem de şehrimiz için övgü dolu sözler duymak Antalya’ya gönül veren biri olarak beni çok mutlu etti” diye konuştu. Başkan Türel, Köprülü Kanyon, Kemer, Perge-Termessos ve Side gibi etaplardan oluşan bu yıl ki turun da Antalya’nın tüm dünya tarafından bilinen tarihi ve doğal güzelliklerini bir kez daha ön plana çıkacağını ifade etti. Yarışmanın henüz ikinci yılında olmasına rağmen kendi kategorisinde önemli mesafeler kat ederek yerli ve yabancı otoriteler tarafından büyük bir beğeni almayı başardığına işaret eden Başkan Türel, emeği geçenlere teşekkür etti.

 

YARIŞIN TEMASI ‘ANTALYA’NIN TARİHİ DEĞERLERİ’

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, bisikletin hayatın olmazsa olmaz olgularından biri olduğunu söyledi. Hayatının her anında bisiklet kullanan insanları gördüğünü belirten Küçükbakırcı şunları kaydetti;

“Türkiye Bisiklet Federasyonu olarak bizi çok mutlu ediyor. Tabii ki bisiklet kullanımının artmasında Tour of Antalya ve AKRA GranFondo Antalya gibi organizasyonların sayısının artması da büyük öneme sahip. Biz de federasyon olarak özel organizasyonları destekliyoruz. Dünya genelinde bisiklet kullanıcılarına özel ayrıcalıklar tanındığını görüyoruz. Özel işletmeler, kafeler ve oteller, bisiklet kullanıcılarına pek çok ayrıcalık sunuyor. Türkiye’de de bu tip uygulamaların artmasını diliyoruz..

Tour of Antalya parkur seçimi yaparken ‘Antalya’nın tarihi değerleri’ temasına sadık kaldık. Bisikletçiler, Tour of Antalya boyunca şehrin tarihi ve simge yerlerinden geçecek. Bu sayede yarış takipçileri de yarış heyecanını tarih ile iç içe hissedecek. Sporcular bu yıl Köprülü Kanyon- Antalya (141 kilometre), Antalya- Kemer- Antalya (109.4 kilometre), Perge- Termessos (91.8 kilometre) ve Side- Antalya (157 kilometre) olmak üzere dört etapta mücadele edecek.”

21 ülkeden 27 takım ve 162 sporcunun katılacağı Tour of Antalya Poweredby Akra’ya, Slovenya, İsviçre, Almanya, Polonya, İspanya, Lüksemburg, Ukrayna, Belarus, Hollanda, Belçika, Avusturya, Kazakistan ve Büyük Biritanya’dan kıta takımları start çizgisinde yerini alacak.

Bu yıl ikincisi düzenlenen yarışlara Argeus Travel & Events ile Yedi İletişim işbirliği, Antalya Valiliği öncülüğünde ve AKRA Barut Hotels ana sponsorluğunda hazırlanılıyor. AKRA GranFondo Antalya’nın isim sponsoru AG Tohum’un yanı sıra, Barut Hotels, Corendon Airlines ve Diana Travel organizasyonunun ana sponsorları arasında.

Fotoğraflar: Steve Thomas

 

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir