Dijital Antalyalılar 2013

2013 yılı sosyal medyanın çok konuşulduğu bir yıl oldu. Gezi olayları başta olmak üzere özellikle toplumsal olaylarda gerek siyasetçiler gerekse vatandaşlar sosyal medya üzerinden haberleşti, mesajlaştı, zaman zaman tartıştı. Dünyanın dört bir yanından insanlar twittar’da açılan hastag’lerde buluştu. Sosyal medyanın doğruda kullanılsa, yanlışta kullanılsa ne büyük bir güç olduğu daha iyi anlaşıldı.

Gençler, kadınlar, öğrenciler sosyal medya üzerinden isteklerini seçilmişlere kolayca iletme fırsatı yakalarken, siyasetçiler de bu yeni tanıtım mecrasının nimetlerinden yararlanmak için yeni bir dil geliştirdi, geliştirmek zorunda kaldı. Önümüzdeki yerel seçimlerde ve genel seçimlerde sosyal medyanın daha etkin kullanılacağını düşünüyoruz.

Bir kent blogu olarak, sosyal medyadan çok yararlanıyoruz, çok şey öğreniyoruz. Bugüne kadar hep Antalya için doğru bildiklerimizi, okuyup araştırırken altını çizdiklerimizi, gezerken keşfettiklerimizi paylaştık. Bundan sonrada paylaşmaya devam edeceğiz.

Her sene takipçilerimizin önerileriyle hazırladığımız ve büyük ilgi çeken Dijital Antalyalılar listemiz için bu yıl da öneri yağdı.

Dijital Antalyalılar yazısı hazırlamaktaki amacımız asla insanları yarıştırmak, çeşitli dereceler vermek, ödüllendirmek yada eleştirmek değil.

Amacımız; önceliği Antalya olan, bu doğrultuda sosyal medyayı etkili kullanan, kent için beğendiğini de, eleştirisini de söylemekten çekinmeyen, tartışma etiğine uyan, gezen, yazan, paylaşan ve bunu yaparken de öne çıkan isimleri hem kamuoyuna tanıtmak, hem de iletişim kurmaya özendirici olmak.

………

Antalya Piyano Festivali, Altın Portakal Film Festivali yine EXPO 2016 Antalya Ajansı sosyal medyayı en etkili kullanan organizasysonlar olarak dikkat çekti. Yılın son aylarında kurulan “Fener Caddesi Antalya” Özer Saraçoğlu ile sosyal medyadan başlayan ve kısa süre içerisinde Antalya’nın yeni etkinlik noktası olması açısından başarılı bir örnek oldu. Özellikle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve VosTalya etkinliği dikkat çekti.

Gözler 2013’de Haşmet Öyken’in penceresini aradı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve AKP il Başkanı Mustafa Köse twittarı etkili kullanma konusunda hayli yol kat etti. Siyasetçiler arasında CHP’li Figen Çalıkuşu, AKP Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç ön plana çıkarken, Yıldıray Sapan ve Menderes Türel polemikleri zaman zaman seviyeyi düşürdü.

Yazımızı oluştururken takipçilerimizin en çok önerdikleri isimlerden biri olan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni ve Büyükşehir Genel Sekreteri Mehmet Aktekin böyle bir listede yer almak istemediğini belirtti. Saygıyla karşılıyoruz. Ancak bu kendilerini sosyal medyayı en etkili isim olmaktan alıkoymayacak.

Twitter’ı etkin kullanan Vali Ahmet Altıparmak Erzurum’a atanırken twitleri hız kesmedi. Altıparmak sayesinde Erzurum’u daha yakından tanıma fırsatı bulduk. Öte yandan yeni valimiz Sebahattin Öztürk Antalya’da bir twitter hesabı açtı, ancak henüz hiç twit atmadı. İlk twitini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Akdeniz Tv’de yayınlanan Net Yanıt programı da sosyal medya ile entegreyi programlarında başarılı bir şekilde gerçekleştirdiler.

Ankara’da ikamet edip, çalışıp Antalya’yı yaşayan Tunahan Baykara ile eşsiz Antalya fotoğraflarını ilgi ile takip ettiğimiz; Mehmet Semih Söylemez, Nizamettin Özmen, Baki Karaçay ve İsmail Karayün’de  paylaşımlarıyla dikkat çektiler.

Geçtiğimiz yıl DÖSİAD başkanı olarak ilgiyle takip ettiğimiz Gültekin Gencer bu yıl Antalyaspor başkanı kimliği ile öne çıkanlardan.

İşte “Dijital Antalyalılar” listemiz;

En Etkili Bürokrat
Mehmet Aktekin, Tuncay Engin, Alaattin Özyürek,  Adem Bilgin, Selami Gülay, Ömer Durna

Twitter’ı En Sık kullanan Dijital Antalyalı
Mevlüt Yeni

En Etkili Sosyal Ağ Kullanan
Hüsamettin Oğuz

Odağından Antalya’yı Ayırmadan Yazan
Nizamettin Şen, Mevlüt Yeni, Nevzat Çevik

En Etkili Siyasetçi
Hasan Subaşı, Mustafa Köse, Mustafa Akaydın, Hakan Tütüncü, Süleyman Evcilmen, Muhittin Böcek, Menderes Türel, Yaşar Tabur, Devrim Kök, Gökçen Enç, Mevlüt Çavuşoğlu, Osman Güngör, Hasan Bozdemir, Osman Ali Eciş

En Etkili STK
ANTİAD-Alaattin Özuzun, AGC-Mediha Düden, BAGEV- Gülşen Aras- TEAM-Ali Yılmaz, EXPO Gönüllüleri, Kepez Kızılay

En Etkili Akademisyen
Muharrem Kılıç, Orhan Özçatalbaş, Mustafa Zihni Tunca, Nevzat Çevik, Bilal Arık

En Etkili Doktor
Alper Demirbaş, İbrahim Demir

En Etkili Resmi Kurum
Antalya Valiliği, ATSO, Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi

En Bilgilendirici Kullanıcılar
Nevzat Çevik, Antalya Festival, Keşif Ekibi, Nizamettin Şen

En sportif Kullanıcılar
Antalyaspor1966, 07harfli, Kuheylan, Kenan Kemaneler, Sadece Antalyaspor, Himmet Göksu, Özgür Önder, Emre Oğuz Baycın, Tansu Duran, Okan Uyar,  Ülkü Deniz Ismık, Aran Mehmet Yanar

En Etkili kullanan Haberci
İbrahim Yılmaz (Bizim İbrahim)

En Sıkı Gözlemciler
Orhan Çakmur, Doğan Balakan, Ali Aktaş, Tekebeyi,

En Etkili Gazeteciler
Mevlüt Yeni, Salih Uçar, Ayla Çekiç, Cevat Alp, Ali Buldu, Haşmet Öyken, Bünyamin Tokmak, Tuncer Çetinkaya, Ali Tongülüs, Umut Özen, Şifa Çiçek,  Songül Başkaya, Erdoğan Kahya, İdris Taş, Hidayet Gültekin, Murat Seyirci, Osman Gülesir, Mahmet Ali Dim, Cenk Özel, Pelin Gel, Mehmet Büyükarı, Mehmet Talay, Alanya gündemi ile Alper Kutay, Kemer Gündemi ile Saffet Yenigün, Halil Öncü

En Etkili TV- TV Programı – Radyo Kanalı
VTV Haber, Net Yanıt, Radyo Martı- Ersin Bekler

En Etkili Spor Basını
Murat Özgen, Koray Geçgel, İhsan Coşkun, İbrahim Okumamış

Antalya Dışında Yaşayan “Antalya Dostu” Gazeteciler
Vedat Özkeleş, Mustafa Abadan, İrfan Değirmenci, Fatih Portakal, Osman Altınışık, , Şenol Göka, Handan Sema Ceylan, Rıza Özel, İsmail Küçükkaya

En Etkili Turizmci
Cengiz Haydar Barut, Özer Saraçoğlu, Yeliz Gül Ege, Tolga Cömertoğlu, Recep Yavuz, Tayyar Gül, Erkut Özen

En Etkili İşadamı-İşkadını
Hüseyin Acarlıoğlu, Ali Çandır, İbrahim Yıldırım, Gültekin Gencer,  Mehmet Semih Söylemez, Çetin Osman Budak, Işık Yargın, Ayla Çekiç

En Etkili Kullanan Reklamcılar
Necdet Alkandemir, Özkan Ekin, Cihan İşbaşı

En Etkili Kullanan Yerel Basın
Sabah Akdeniz, Ekspres, Serik Haber, Net Gazete, Antalya Burada, Gündem Antalya, Bizim Antalya

En Etkili Gastronomi
Antalyalezzet, Kitchenette Antalya, Dükkan Burger,  Sushico Antalya, The House Cafe Antalya

En Etkili Genç Kullanıcılar
Agah Baş Değirmen, Feyza Özmen

En Etkili Kente Dair Öneri Sunanlar
Özer Saraçoğlu, Erdem Tonguç, Hande Canlıkan, Emir Hepoğlu, Mekan Avcısı,

En Etkili Kullanan Kent Sakinleri
Banu Tonguç, Hilmi Karagöz, Osman Öz, Bekir Kıvrım, Banu Çavuşoğlu, Teke Beyi, Mustafa Ağı, Salim Özdemir, Ömer Faruk Sönmez, Zafer Bakır, Bilal Sinan Başaran, Ahmet Ünal, Adnan Başkan, Emin Bal, Bilal Sinan Basaran, Tayyar Dördın, Özlem Akgüç, Metin Doğan, Ali Yılmaz, Fecri Düzenli, Mustafa Gönül,  Uğur Koçar, Ersan Göbelek,  Yalçın Düzparmak, Tolga Tüzün, Bahadır Dalmaz, Arzum Taşkın, Erdem Tonguç, Seval Yasak, Kürşat Yeşilkaya, Orhan Talip Sütçü, Serik Gerçekleri, Mobil Muhabir, Emre Önen, Aylin Ayaz Yılmaz, Çağatay Özkan, Mehmet Avcı, , Uğur Karayılmaz, 07_Antalya_07, OnurT, Burak Öztürk, Murat Şimşek, Murat Zengin, Ali Ulvi Büyüknohutçu, Başkan 34, Mert Demirsöz, Mehmet Ali Görmez, Celal Onur Öner, Andaç Ayaz.

Dijital Antalyalılar – 2012 Listesi için…

Antalya’nın Twitter Manzarası-2 Listesi için…

Antalya’nın Twitter Manzarası-1 Listesi için…

3 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir