Meeting Point Türkiye Çalışanları “Mitolojide Kadın” Söyleşisinde Buluştu!

Yazar-Dramaturg Ruteba Doğan “Geçmişte ve şimdide emeğiyle var olan, var olma mücadelesi veren kadınlar kucaklaşıyor. Bugünün dünyasında kadını kuşatan anlamlara mitolojiden yola çıkarak kısacık da olsa bakabildik.”

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde  RUD Atölyenin Kurucusu, Yazar-Dramaturg Ruteba Doğan, Meeting Point Türkiye çalışanları ile   “Mitoloji’de Kadın”ı konuştu. Zoom üzerinden gerçekleştirilen ve Meeting Point Türkiye çalışanlarının katıldığı söyleşide Antik Yunan’dan günümüze, kadının toplum içindeki yeri üzerine konuşuldu.

RUD Atölye’nin Kurucusu, Yazar-Dramaturg Ruteba Doğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde online olarak gerçekleştirilen  söyleşiyle ilgili olarak  şunları söyledi: “Geçmişte ve şimdide emeğiyle var olan, var olma mücadelesi veren kadınlar kucaklaşıyor. Dayanışma içindeyiz, direncimiz insanca yaşamak için. Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Meeting Point Türkiye’nin ‘kadın’ çalışanlarıyla, insanlığın ilk anlatılarında, mitoslarda kadının nasıl tanımlandığını, kadının hangi anlamlarla ilişkilendirildiğini paylaşabilmek istedim. Bugünün dünyasında kadını kuşatan anlamlara mitolojiden yola çıkarak kısacık da olsa bakabilmeyi denedik.  Bu anlamlı buluşma için Meeting Point Türkiye’ye ve değerli çalışanlarına, kadın arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. “

“TURİZM SEKTÖRÜ KADINLARIN OMUZLARINDA YÜKSELİYOR”

Türkiye ekonomisi için büyük değer yaratan turizm sektörünün, kadınların omuzlarında yükseldiğine işaret eden Meeting Point Türkiye İK Direktörü Yeliz Akıncılar,  sektörün  yoğun iş süreçleri ve krizlere olan duyarlılığı nedeniyle de oldukça meşakkatli bir çalışma istediğini belirterek; “Kadının yetenekli, çözümcül, çalışkan ve pozitif doğası sektörün her zorluktan güçlenerek çıkmasında başrol oyuncusu. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, kadınlarımızın kendisindeki bu gücü anımsamasını istedik.  Saygıdeğer Hocamız Ruteba Doğan bizi Antik Yunan’dan bugüne eşsiz bir yolculuğa çıkardı. İlk insanın kadına atfettigi değer ve bugüne ulaşan normlar üzerinden kurduğumuz ilgi bağıyla kendimizdeki değiştirme dönüştürme gücünü hissettik” dedi.

Sezon öncesi ciddi bir yoğunluk içinde olduklarını hatırlatan Akıncılar,  söyleşinin tüm ekip için eşsiz bir nefeslenme ve potansiyeliyle yeniden buluşma fırsatı olduğunun altını çizdi. İş yoğunluğuna rağmen bütün bölgelerden ciddi sayıda katılım olduğuna dikkat çeken Akıncılar; “Kadın çalışanlarımızdan çok güzel geri dönüşler aldık. Katılımcılarımız arasında ciddi sayıda erkek çalışanımız da vardı ve onlar da söyleşiden keyif aldılar” dedi.

Söyleşiye katılan Meeting Point Türkiye CEO’su Okay Yıldırım’ın kadınlara mesajı; “Kadınlarımız, yaşamın ve sürdürülebilir kıymetin ta kendisisiniz, iyi ki varsınız” şeklinde oldu.

CFO Ahmet Ozan Songur da; “Dünya kadınlarının eşitlik, özgürlük ve adalet içerisinde korkmadan var olabildikleri bir yaşam sürmelerini diliyorum” şeklindeki dileklerini söyleşi sırasında katılımcılarla paylaştı.

 

Ruteba Doğan Hakkında:

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalından mezun oldu. Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümünde yüksek lisans programını tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi, ‘Çocuklarla Felsefe (P4C) Eğitmen Eğitimi’ programını tamamladı. 2015 yılında Yersiz Yurtsuz Tiyatro’yu kurdu. 2014/2018 yılları arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunda dramaturg olarak çalıştı. 2013/2017 Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesinde, 2009/2018 Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Tiyatro Bölümünde eğitmen olarak yer aldı. 2007 yılından bu yana yazarlık, anlatı analizi, dramaturgi, tiyatro alanında çalışmakta, çocuklar için felsefe, yazı, drama atölyeleri düzenlemektedir.

2019 yılında eğitim, kültür, sanat, felsefe çatısı altında birleşen, disiplinlerarası  yaratım ve uygulama alanı olan “RUD Atölye”nin kurucusudur. Yazarlık, edebiyat/sinema/tiyatro anlatı analizi, dramaturgi, mitoloji, çocuklar için felsefe çalışmalarını RUD Atölyede sürdürmektedir. Kurmaca metinleri ve analiz yazıları, Varlık, Sözcükler, Duvar, K24, Birgün, Edebiyat Haber başta olmak üzere farklı yayınlarda yayınlanmıştır.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir