Ünlü Ressam Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun Kedileri Antalya’da

The New Yorker’a kapak tasarlayan yüz elli grafik sanatçısından biri ve içlerinde tek Türk olan, yeteneğe ve yeteneğin eğitimle desteklenmesi gerektiğine inanan Gürbüz Doğan Ekşioğlu’nun en önemli resimlerinden oluşan özel bir seçki “Benim Kedilerim” adıyla Antalya’da.

Ekşioğlu’nun eserleri, sanat eleştirmeni İbrahim Karaoğlu’nun küratörlüğünde Şebnem Bahar Art & Desing Gallery’de sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

 

Resimleri “The New Yorker” ve “Forbes” gibi dünyanın en önemli dergilerinde kapak olan ve iki resmi UNICEF tarafından kartpostal olarak yayımlanan uluslararası üne sahip grafik sanatçımız Gürbüz Doğan Ekşioğlu, sergi öncesi Akra Talks’ta sanatseverlerle buluştu.

Sanat, gerçeğin düşle buluşmasıdır

Resme karşı ilgisinin küçük yaşlarda yaptığı çamurdan heykellerle birlikte başladığını belirten Gürbüz Doğan Ekşioğlu, “Başarısız geçen ilk ve orta öğrenimimin ardından Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu Grafik Sanatlar bölümüne girerek, buradan mezun oldum. Mezuniyetimin ardından bir reklam ajansında tasarımcı olarak çalışmaya başladım. Ancak mutlu olmadığım için bir yıl sonra ajanstan ayrılarak, okulda asistan olarak çalışmaya başladım. Parası belki ajans ortamına göre daha azdı ama mutluydum. Tabii bu noktada tüm yarışmaları takip ederek, katıldığımı da belirtmek isterim. Yarışmalara katılmak benim için önemliydi. Çünkü katıldığım yarışmaların jüri üyeleriyle bir araya gelme fırsatım oluyordu. Amerika’ya gitme maceramda; katıldığım yarışmalardan birince yer alan jürinin beni yönlendirmesiyle birlikte olmuştu. The New Yorker maceramda bu şekilde başlamıştı” dedi.

 

Sanatçıyı farklı duyguları ortaya çıkararak, üretim yapan ve yenilikleri takip eden insan olarak tanımlayan Ekşioğlu, “The New Yorker” dergisi için yaptığı çalışmaların kendisine çok şey kattığını söyledi.

Sanatta bir yerlere gelerek, başarıyı yakalayabilmek için çok çalışmak gerektiğini de sözlerine ekleyen Gürbüz Doğan Ekşioğlu, “İyi bir motivasyonla gerekli çalışma ve çabayı gösterdiğinizde çok iyi tasarımlara imzanızı atarsınız” dedi. Antalyalı sanatseverlerle birlikte, otelde konaklayan misafirlerin de ilgiyle takip ettiği sohbet, konukların soru cevap bölümüyle sona erdi.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir