Yaşanabilir Kentler Şampiyonası İkincisi

CNBC-e Business Dergisi, geçtiğimiz günlerde 81 ilin “yaşanabilirlik karnesini” açıklamıştı. Listenin başında son dört senedir birinciliği kimseye kaptırmayan başkent Ankara yer alırken, bir önceki yıla göre 6 basamak birden yükselen Antalya ikinci sırada yer almıştı.

Tabi Antalya’da yaşayan herkes dahası kenti yönetenler bu sevindirici(!) anketten kendince pay çıkarma yarışına girdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi birkaç gün önce kentin çeşitli noktalarındaki bilbordlara “En yaşanabilir 2. Kentiz” gibi bir reklam astığını gördük. Bilboardlarda CNBC-e Business Dergisi’nin adı anılmıyor, kime neye dayanarak böyle bir cümle kullanılmış belirsiz. Antalya niye ikinci o da yok.

En önemlisi, sanki bu başarıda en büyük pay Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Akaydın’ınmış gibi bir izlenim verilmeye çalışılmış.

Sevgili Hocamız, daha dün bir bugün iki. Antalya’nın sorunları keşke öyle 2.5 sene gibi kısa bir sürede çözülecek olsa da, siz de bunu başarıp, “İşte ben yaptım” diye salına salına dolaşsanız. Ama kusura bakmayın, bunu kimse yemez. Göreve seçildiğiniz günden beri, borç edebiyatı yap, sonra bir ankette en yaşanabilir 2. kent seçilince ben yaptım de. Kaldı ki, bu başarıysa bile bunu kimsenin sahiplenmeye hakkı  yok. Çünkü böyle bir başarı yok.

Yıllardır hemen her belediye başkanı döneminde Antalya daha geriye gitti. Biri geldi falezlerin üstünü beton yığınlarına çevirdi, diğeri geldi kentin en işlet caddelerini raylı ulaşıma açıyorum diyerek mahvetti. Geldik bugüne.

Eğer bugün bu kent hala Türkiye’nin en yaşanabilir kentleri arasında gösteriliyorsa, bu tamamen insanoğlunun her türlü barbarlığına karşın hala bitmeyen denizin, sahillerin, güneşin ve doğanın bir lütfu, Allah’ın bir armağanı oluşu nedeniyledir.

Ayrıca yılda 11 milyon yabancı turist çeken, dünyanın en önemli 4 turizm destinasyonundan biri iken, Türkiye’nin yaşanabilir en iyi ikinci kenti olmak nasıl bir başarıdır bunu da, Antalyalılar’ın ve okurların takdirine bırakıyoruz.

……………..

6 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir