Dijital Antalyalılar 2016

C1vpT2bWgAAtvkm.jpg large

Sosyal medya artık yaşamımızın en önemli unsuru. Su ve hava gibi ihtiyaç. Facebook, Twitter, Instagram olmazsa olmazımız. Bakmadan, yazmadan, paylaşmadan duramıyoruz.

Geçtiğimiz yıllarda “Dijital Antalyalılar” başlığıyla hazırladığımız yazılarımız büyük ilgi çekmişti. Bunun bir yarışma olduğunu düşününler bile çıktı. Bir kez daha hatırlatalım. Bu bir yarışma veya anket değil.

Amacımız; önceliği Antalya olan, bu doğrultuda sosyal medyayı etkili kullanan, kent için beğendiğini de, eleştirisini de söylemekten çekinmeyen, tartışma etiğine uyan, gezen, yazan, paylaşan ve bunu yaparken de öne çıkan isimleri hem kamuoyuna tanıtmak, hem de iletişim kurmaya özendirici olmak. Biz bu sayede her yıl bir çok yeni takip edilecek isimlere ulaşıyor, onları tanıyoruz.

Zira sosyal medya artık kenti yönetenler için bir yol gösterici olduğu kadar, kentlerin tanıtımı için de en önemli araçlardan biri.

Şayet bir bilgi ya da fotoğrafı, doğru bir şekilde paylaşırsanız, dünyanın her yerinden milyonlarca insana ulaşabilirsiniz.

Bugün dünya kentleri olarak tanımlanan Paris, Barselona, Sidney, NewYork, Milano vb. bir çok kent dijital dünyada ciddi bir rekabet içindeler.

Dijital Antalyalılar listemizi oluştururken; listemizde yer alan isimlerin takipçi sayılarını, RT sayılarını dikkate almıyoruz.

Zaman içinde gördük ki bazı “reklam ajanslarının”, bazı “işadamlarına” bir haftada 20 bin takipçi eklediğini… Aynı hesabın 2 yılda üstüne 2 bin takipçi ekleyemediğini…

Ancak gördük ki; 100-200 takipçisi olan ama Antalya ile ilgili paylaşımlarını keyifle ve ilgiyle takip ettiğimiz, gözlemlerine önerilerine değer verdiğimiz kullanıcıların da olduğu…

Bu nedenle takipçi sayıları, RT sayıları, öneri sayıları bizim için pek bir anlam ifade etmiyor. Niceliksel değil, niteliksel değerlendirmeye önem veriyoruz. Yıl içinde sosyal medyayı takip ederken gördüğümüz hesapları biriktiriyoruz. Mutlaka bilmediğimiz, bizim tanımadığımız kullanıcılar da olduğunu biliyor ve bunun için de takipçilerimize sorarak onların önerilerini de değerlendiriyoruz.

Sözü uzatmayalım, bu yıl Dijital Antalyalılar listemizi yenilemek istedik. Sosyal medya üzerinden yaptığımız duyuruya çok sayıda dönüş oldu. Derleyip toparlamak epey yorucu oldu. Şayet unuttuklarımız olduysa yorum bırakmanızı rica ediyoruz. Sürçü lisan ettiysek affola.

Sayın Valimiz Münir Karaloğlu gerçekten tam bir sosyal medya fenomeni. Daha kente gelmeden paylaşımları ile dikkatimizi çekmişti. Göreve başlar başlamaz bu konuda ne kadar usta olduğunu herkese gösterdi. Özellikle Twitter’da #AntalyaMerhaba etiketiyle fark yarattı. Şayet bir sıralama yapacak olsak, Sayın Valimizi, sosyal medyayı en etkili kullanan bürokrat ve kent sakini kategorilerinde en başa yazmak gerekir.

Kuşkusuz Antalya’da sosyal medyayı en etkili kullanan isimlerin başında Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel geliyor. Sayın Türel Periscope’tan canlı yayın konusunda en etkili isim.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü sosyal medyada öne çıkan isimler. Her iki başkanda takipçileriyle iletişim içinde. Kendilerine yöneltilen konulara yanıt vermekten kaçınmıyorlar. Ancak Hakan Tütüncü’nün takipçileri ile bizzat kendi iletişime geçtiğini Ümit Uysal’ın ise genellikle takipçilerini Turunç Masaya yönlendirmeyi tercih ettiğini gözlemledik. İki isim de mutlaka takip edilmeli.

Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek bu iki isimden farklı bir profil çiziyor. Sayın Böcek’in tercihi aforizmalar.

Siyasiler arasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na ayrı bir parantez açmak gerekir. Zira şu anda sadece Antalyalı hemşehrilerinin değil, tüm dünyanın yakından takip ettiği bir isim. Sayın bakan, özellikle twitter’ı çok başarılı kullanıyor.

Antalya milletvekilleri arasında sosyal medyada Atay Uslu Instagram’ı, Mustafa Köse Twitter’ı, Çetin Osman Budak ise Facebook’u en etkin kullanan isimler.

2016 yılında Antalya turizminde yaşanan gelişmelere paralel olarak kurumların tanıtım atağına kalktığını gözlemledik. ATSO’nun #beoneofthem, ATB’nin #ŞimdiAntalyaZamanı ve Valiliğin #AntalyaMerhaba etiket çalışmaları dikkat çekti. 2016 yılında öne çıkan Dijital Antalyalılar;

Sosyal Medya’yı En Sık kullanan Dijital Antalyalı
Nizamettin Şen.

Odağından Antalya’yı Ayırmadan Yazan
Nizamettin Şen, Mevlüt Yeni, Nevzat Çevik.

STK
ANSİAD, Sivil Düşünce Platformu, Konyaaltı Gençlik Derneği.

Akademisyen
Muharrem Kılıç, Orhan Özçatalbaş, Mustafa Zihni Tunca, Nevzat Çevik, Havva İşkan, Mustafa Ünal.

Kurum-Kuruluş
Antalya Valiliği, ATSO, Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, ANFAŞ, YÖREX.

Antalya Tanıtımı

Antalya Festival, Visit Kemer, Visit Manavgat Side.

Spor
Antalyaspor, Antalyaspor1966, Küheylan, Kenan Kemaneler, Sadece Antalyaspor, Himmet Göksu, Özgür Önder, Emre Oğuz Baycın, Tansu Duran, Ersan Göbelek,  Ülkü Deniz Ismık, Aran Mehmet Yanar, Murat Özgen, Koray Geçgel, İhsan Coşkun, Grup 1966, Çağın Dağtekin.

Medya
Mevlüt Yeni, Salih Uçar, Ayla Çekiç, Ali Buldu, Haşmet Öyken, Veysi Sağlam, Şifa Çiçek,  İdris Taş, Hidayet Gültekin, Murat Seyirci, Ahmet İstek, Mehmet Ali Dim, Pelin Gel, Halil Öncü, Yalçın Küçük, Sibel Atasoy, Süleyman Değer, Mehmet Kesim

Turizmci
Özer Saraçoğlu, Yeliz Gül Ege, Tayyar Gül, Erkut Özen.

İşadamı-İşkadını
Davut Çetin, Ali Çandır, Mehmet Semih Söylemez, Işık Yargın, Ayşen Hamamcıoğlu, Necdet Alkandemir, Ahmet Boztaş, Ali Bahar, İbrahim Yıldırım.

Gastronomi
Antalya Lezzet, Gökay Özenç (Instagram), Zamora (Mustafa Yaşa).

Ekonomi

Erol Karabulut, The Portakal, EMD Antalya, BAGEV.

Kültür Sanat

Antalya Kültür Sanat, Antalya Kadın Müzesi, Arzu Taşkın, Hande Canlıkan.

Kent Sakinleri
Orhan Çakmur, Doğan Balakan, Ali Aktaş, Tekebeyi, Tirmisçi, Mobil Muhabir, Banu Tonguç, Aylin Ayaz Yılmaz, Çağatay Özkan, Celal Onur Öner, Agah Başdeğirmen, Feyza Özmen, Emine Anadol, Alaattin Özyürek.

Fotoğraf (Instagram)

FairyCrab, Murat Kayahan, Süleyman Kamış, Alper Gül, Cenk Özel, Zülkif Yıldırım, Mehmet Çınar, Kaan Soytürk, Talat Öztuzsuz, Ramazan Bozca, Nurettin Özkan, Soner Özcan, Sümeyye Erbaş, Ebru Çengeloğlu.

 

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir