EXPO 2016 ve Antalyaspor Forması

Antalyaspor’umuzun yeni sezonu sıkıntılarla birlikte başladı. Umarız sezon sonu mutlulukla biter…

Twitter takipçilerimizden Himmet Göksü’nun ( @hgoksu )’nun Antalyaspor’un göğüs reklamı için EXPO 2016 önerisi bize Portakal Atölyesi’nin geçen sezon (Ekim 2011) yaptığı  çağrıyı bir kez daha hatırlattı…

Umarız Himmet Göksü’nun ve Portakal Atölyesi’nin önerileri dikkate alınır…

Stad, transfer, kombine fiyatları derken süper lige forma reklamsız başlayan Antalyaspor için geçtiğimiz sezon bir öneri sunan Portakal Atölyesi’nin yazısını destekleyerek ve aflarına sığınarak paylaşıyoruz. Belki dikkate alınır en azından reklamsız forma yerine EXPO logolu forma ile tüm Türkiye’de farkındalık oluşturulabilir.

“Antalya’nın evsahipliğini yapacağı EXPO 2016, Türkiye’de gerçekleştirilecek en büyük organizasyonlardan biri. EXPO denince akla hep İzmir geliyor. Geçmiş yıllarda İzmir aday olmuş, büyük kampanyalar düzenlenmiş, hatta oylamayı TV’ler canlı yayınlamış ama Milano kazanmıştı. İzmir sayesinde kamuoyunun gündemine taşınan EXPO’nun bir başka versiyonunu (botanik EXPO) Antalya kazandı ve hazırlıklar sessiz sedasız sürdürülüyor.

Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, milletvekilleri, STK temsilcilerinin katılımıyla kurulan EXPO 2016 Antalya Meclisi, harıl harıl çalışıyor. Ama nedense henüz kimse bu işin Antalya’da yapılacağına inanmış değil.

Zaten EXPO Meclisi de “kamuoyundaki ilgisizlikten” şikayetçi. Ya da başka bir ifade ile EXPO 2016’yı Türkiye ve Antalya kamuoyuna anlatamamaktan muzdarip.

Bundan 3 sene önce daha Antalya’da EXPO konuşulmazken, Avrupa kupalarında mücadele eden İspanya futbol kulübü Real Zaragoza’nın formasındaki göğüs reklamı dikkatimizi çekmişti. Tahmin edeceğiniz gibi Zaragoza Kenti’nde düzenlenecek “EXPO 2008”in logosu vardı.

İspanya 1. Futbol Ligi “La Liga” ekiplerinden Real ZARAGOZA, 2006-2007 sezonunda tüm lig ve Avrupa kupası maçlarına formasının göğsünde “ZARAGOZA EXPO 2008” tanıtım logosuyla çıkmıştı.

Futbola meraklı bir kişi olarak Zaragoza’nın maçlarını izlerken, EXPO 2008’in ne anlama geldiğini düşünüp dururdum. Futbola birazcık ilgisi olan herkes, tuttuğu ya da izlediği takımın formasındaki reklamları da mutlaka görür ve aklında yer eder.

Antalya’da bir spor sever olarak bizim bile ilgimizi çeken bir logo, dünyada kim bilir kaç milyon sporsevere ulaşmıştı.

Futbolun toplumun tüm kesimlerinin dikkatini çektiği düşünülürse, “ANTALYA EXPO 2016” nın tanıtımı ve toplumsal farkındalık yaratmak için, Antalyaspor’un yanı sıra, Antalya’nın Basketbol Birinci Ligi’ndeki takımı Büyükşehir Belediyesi önemli bir araç olabilir.

Antalyaspor, sadece lig maçlarında değil, devre arası kampında yabancı takımlarla yapacağı maçlara göğsünde “ANTALYA EXPO 2016” logosunun bulunduğu formalarla çıkabilir. Bilindiği gibi Antalya’da devre arasında “EFES CUP”, “ANTALYA CUP” gibi turnuvalar düzenlenmektedir.

Aslında sadece futbol ve sportif aktivitelerle sınırlı tutulmamalı. Antalya’da Aspendos Uluslar arası Opera ve Bale Festivali, Jazz Festivali, Piyano Festivali, Uluslar arası Tiyatro Festivali, Altın Portakal Film Festivali gibi ulusal ve uluslar arası çapta ses getiren önemli organizasyonlara da gerçekleştiriliyor. EXPO 2016’nın PR çalışmaları için, bu aktiviteler biçilmiş kaftan olabilir.

Bu maçların yerel, ulusal ve uluslar arası medya yayın araçlarında çıkacak görüntüleri, kamuoyunda “ANTALYA EXPO 2016” organizasyonun tanıtımı konusunda önemli bir enstrüman olacaktır.

Benzer bir PR çalışması Antalya için de yapılabilir. Ligin en centilmen takımı olarak binlerce sporseverin gönlünde taht kuran ve şu günlerde başarılı sonuçlar ile dikkat çeken Antalyaspor’un göğüs ya da sırt reklamlarında EXPO 2016 logosu kullanılabilir. Bu yıl için geç kalınmış olabilir. Çünkü sponsorlar ile anlaşmalar aylar önceden imzalandı.

Ancak, gelecek sezonlar için şimdiden çalışma yapılmalı. Hele bir de Antalyaspor’un Avrupa Kupaları’nda mücadele etme ihtimali düşünülünce, sizce de çok mantıklı bir uygulama olmaz mı?

Antalyaspor kendi sahasındaki maçlarda, sahaya EXPO 2016 afişiyle çıkması da, binlerce sporseverin dikkatini çekmek için iyi bir yöntem olabilir.

Başta EXPO 2016 Meclisi’nin başındaki kişi olan Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak olmak üzere tüm EXPO Meclis üyelerinin dikkatine sunulur.”

Yazının Kaynağı: www.portakalatolyesi.com

2 Yorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir