Köprüçay’ın Balıkları Ölüyor

Manavgat ve Serik ilçeleri sınırındaki Köprüçay’ımız ölüyor…

Türkiye’de rafting denilince akla ilk gelen bu ırmağa girmek, balık tutmak ve buradan tutulan balıkların satışı ve tüketimi ilçelerin toplum sağlığı merkezleri tarafından yasaklandı. 4 Haziran’dan itibaren balık ölümleri yaşanmaya başlayan Köprüçay ne yazık ki kamuoyunda gerektiği etkiyi yaratamadı.

Ancak geçtiğimiz günlerde yaşanan balık ölümlerine tepki gösteren bir grup Antalyaspor taraftarının, bölgeye giderek eylem yapması konuya ilişkin bir farkındalık oluşturdu. Antalyaspor taraftar gruplarından Red Soldiers üyesi bir grup ırmak kenarındaki ölü balıkları inceleyip balık ölümleriyle ilgili yetkililerden açıklama beklediklerini söyledi.

Balık ölümleri ile ilgili yetkililerin tahminler ise genelde, Köprüçay’ın doğduğu Isparta’nın Sütçüler İlçesi’ne bağlı Darıbükü Köyü’nde inşa edilen baraj ve devamındaki 3 HES projesiyle ilgili inşaat çalışmalarıyla ilgili olabileceği yönünde.

Bölgede ilgili birimler tarafından oluşturulan uzman ekiplerin araştırmaları da sürüyor. Bölgede halk ve turizm işletmeleri ırmağa girilmemesi, ırmaktan balık tutulmaması, tutulan balıkların satın alınmaması ve tüketilmemesi yönünde uyarılarda bulunuyor. Irmak boyunca tüm yerleşim merkezlerinde de vatandaşlar hoparlör sistemiyle uyarıldı. Uyarılarda özellikle siroz balıklarının kesinlikle alınmaması ve tutulmaması gerektiği vurgulanıyor.

İmzalayarak destek olabilirsiniz…

Balık ölümleriyle ilgili imza platformu change.org.tr aracılığıyla da imza kampanyası başlatıldı. Gülsüm Patırak tarafından başlatılan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün muhatap alındığı kampanyada, balık ölümlerinin devam ettiği belirtilerek, “Nedeni henüz bulunamadı. Bu kadar zor olmamalı. Nedeni ve çözümü bulunmalı, bu kampanyayı bunun için başlattım. Köprüçay Manavgat ve Serik halkı için çok kıymetli bir yer. Yüzlerce insanın ekmek kapısı. Tarihi, turistik olduğu kadar doğanın eşsiz güzelliğini sunuyor insanlığa hayvan ve bitkileriyle elbette. Bu görsel şölene balıklar da dahil. Lütfen kampanyayı imzalayarak destek olun, balıklar ölmesin. Kıyılara vurmasınlar, onların yeri su, su kıyısı değil” denildi.

İmzalayarak destek olmak için …

Balık ölümlerinin nedeni ile ilgili en net cevap Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu tarafından geldi.

Gökoğlu, Köprüçay’da 4 Haziran’dan bu yana devam eden şüpheli balık ölümlerinin, Isparta’nın Sütçüler İlçesi’ne bağlı Darıbükü Köyü’nde inşa edilen baraj ve devamındaki 3 HES projesi inşaatında betonlaşma yapıldığını, kullanılan çimentonun nehir suyunun PH değerini çok düşürdüğünü söyledi. Doç. Dr. Gökoğlu, bu nedenle balıkların solungaç sisteminin felç olduğunu dile getirdi.

Umarız yetkililer gereğini yaparlar…

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir